-
ganajtúrós bukta: @Sándorné Szatmári: "Jó esetben matematikailag alátámasztható sokféle tudományág." --> ...2025. 07. 04, 23:11 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: A válaszokat a jelenlegi tudásunk alapján próbáljuk keresni. Nem a jöv...2025. 07. 04, 09:02 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
Sándorné Szatmári: @ganajtúrós bukta: A matematika terektől, időszakoktól, kultúráktól csak annyiban függ, ho...2025. 07. 04, 08:20 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
ganajtúrós bukta: @Sándorné Szatmári: "Úgy gondolom, hogy a matematikában működő, csak darabszámra építő "va...2025. 07. 03, 12:29 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
Sándorné Szatmári: @ganajtúrós bukta: Talán a mesterséges intelligencia alkalmas lesz felvállalni a bonyolult...2025. 07. 02, 09:29 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A hétköznapi nyelvhasználat tojik arra, hogy mit írnak a szótárak. Szakmai körökben persze általában a szótárban található értelmezésnek megfelelően szokták használni a különböző kifejezéseket.
Egy olvasónk, aki teljes inkognitóban szeretne maradni, igen rövid és velős kérdést tett fel:
Röviden: mi a különbség – mindenféle speciális értelmezést, különcködést kizárva! – az „erkölcs”, az „etika”, valamint a „morál” kifejezések között?
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A szótárak ugyanolyan tömör választ adnak erre, mint amilyen a kérdés: az erkölcs és a morál ugyanazt jelentik, a morál az erkölcs latin eredetű változata. Mindkettő a társadalomban (vagy annak egy részében) kialakult nézetrendszer arról, hogy mi helyes, és mi helytelen. Ezzel szemben az etika a filozófia egy ága, ami – nagyon leegyszerűsítve – azzal foglalkozik, hogy hogyan szokás, milyen alapon lehetséges vagy értelmes egyáltalán megkülönböztetni a helyes cselekedeteket a helytelenektől, és hogy milyen következményei vannak annak, ha éppen az egyik vagy a másik megalapozását választjuk ennek a különbségtételnek.
A hétköznapi nyelvhasználat ugyanakkor, hogy kollokviális fordulattal éljek, tojik arra, hogy mit írnak a szótárak. Például az erkölcsi kérdés és az etikai kérdés kifejezéseket vagy az erkölcsös (erkölcstelen) viselkedés és az etikus (etikátlan) viselkedés kifejezéseket teljesen felcserélhetően, azonos értelemben használják az emberek. És lássuk be, ilyenfajta kifejezésekben fordulnak elő leggyakrabban az erkölcs és az etika szavak tövei, hiszen magáról az erkölcsről vagy az etikáról ritkán beszélgetünk. Ha mégis, akkor inkább szakmai körökben, ahol persze általában a szótárban található értelmezésnek megfelelően szokták őket használni.