-
Sátánka: @aphelion: Röviden összefoglalva tehát a "szabad ország" fogalma egy mesebeli dimenzióban ...2019. 12. 15, 09:53 Ingyenes külföldi nyelvtanfolyamok:...
-
mederi: @mederi: Talán még közelebbről: -Meg kell érteni, hogy őket szolgálja a szabályok betartás...2019. 12. 13, 11:18 „Ő imádságuk...”
-
mederi: Egy kicsit túl pörgött úgy gondolom ez a kérdés.. István mondata: "Meg kell érteni, hogy a...2019. 12. 12, 18:07 „Ő imádságuk...”
-
Orsós: @Sátánka: Hol van itt vita? A kérdéseimre választ nem kapok, csak személyeskedést. A mocsk...2019. 12. 12, 11:37 Ingyenes külföldi nyelvtanfolyamok:...
-
aphelion: @Sátánka: Hát ez az, abszolút nincs ott szabad piac, meg semmilyen szabadság. Pedig Kimnek...2019. 12. 11, 18:13 Ingyenes külföldi nyelvtanfolyamok:...
Nyelvről vitatkozik kollégáival?
Kételyei támadtak?
Kálmán László nyelvész olvasóink égető kérdéseire válaszol:
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
- Mit állítsunk?
Olvasgassa itt a rovat korábbi cikkeit is!

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A hétköznapi nyelvhasználat tojik arra, hogy mit írnak a szótárak. Szakmai körökben persze általában a szótárban található értelmezésnek megfelelően szokták használni a különböző kifejezéseket.
Egy olvasónk, aki teljes inkognitóban szeretne maradni, igen rövid és velős kérdést tett fel:
Röviden: mi a különbség – mindenféle speciális értelmezést, különcködést kizárva! – az „erkölcs”, az „etika”, valamint a „morál” kifejezések között?
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A szótárak ugyanolyan tömör választ adnak erre, mint amilyen a kérdés: az erkölcs és a morál ugyanazt jelentik, a morál az erkölcs latin eredetű változata. Mindkettő a társadalomban (vagy annak egy részében) kialakult nézetrendszer arról, hogy mi helyes, és mi helytelen. Ezzel szemben az etika a filozófia egy ága, ami – nagyon leegyszerűsítve – azzal foglalkozik, hogy hogyan szokás, milyen alapon lehetséges vagy értelmes egyáltalán megkülönböztetni a helyes cselekedeteket a helytelenektől, és hogy milyen következményei vannak annak, ha éppen az egyik vagy a másik megalapozását választjuk ennek a különbségtételnek.
A hétköznapi nyelvhasználat ugyanakkor, hogy kollokviális fordulattal éljek, tojik arra, hogy mit írnak a szótárak. Például az erkölcsi kérdés és az etikai kérdés kifejezéseket vagy az erkölcsös (erkölcstelen) viselkedés és az etikus (etikátlan) viselkedés kifejezéseket teljesen felcserélhetően, azonos értelemben használják az emberek. És lássuk be, ilyenfajta kifejezésekben fordulnak elő leggyakrabban az erkölcs és az etika szavak tövei, hiszen magáról az erkölcsről vagy az etikáról ritkán beszélgetünk. Ha mégis, akkor inkább szakmai körökben, ahol persze általában a szótárban található értelmezésnek megfelelően szokták őket használni.