-
ganajtúrós bukta: Arról nem is beszélve hogy nincs C2-es szint magyar nyelvvizsgán, aminek a megszerzése sze...2025. 01. 13, 14:12 Ismerjük vagy használjuk?
-
ganajtúrós bukta: A legrosszabb a magyar nyelvvizsga rendszerrel kapcsolatban, hogy egy IELTS nyelvvizsga ho...2025. 01. 13, 14:09 Ismerjük vagy használjuk?
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: A kizárólag általad feltételezett [tő] → [kő] nem metatézis, nem hangá...2025. 01. 12, 16:21 Ál- és Tudomány
-
Sándorné Szatmári: @nasspolya: 1/ A metatézissel kapcsolatban amit gondolok ebben az esetben: Ha eddig jól fi...2025. 01. 12, 14:44 Ál- és Tudomány
-
nasspolya: @Sándorné Szatmári: Ma pont találtam egy olyan szófejtési kísérletet, ami metatézissel mag...2025. 01. 11, 14:00 Ál- és Tudomány
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Bezárják azt az Abakanban (Hakaszföldön) működő kutatóintézetet, mely a világon egyedülállóan a szajáni-altaji török nyelvek kutatásával foglalkozik.
Az Altaj- és a Szaján-hegység Oroszország, Kazahsztán, Kína és Mongólia határán terülnek el. Területükön több török nyelvet is beszélnek, de mindegyiknek viszonylag kevés beszélője van: a legtöbb a tuvainak (kb. negyedmillió) és a hakasznak (kb. húszezer), de a többinek csak néhány száz, néhány tucat vagy annyi sem.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Elsősorban e nyelvek kutatásával foglalkozott a hakaszföldi Abakanban működő Szajáni-Altaji Turkológiai és Keleti nyelvek Intézete. Az Abakani Állami Tanárképző Főiskola, melynek részeként a kutatóintézet működött, úgy döntött, hogy az intézetet bezárja, munkatársait különböző tanszékekre helyezik. Ezzel együtt megszűnik az egyetlen olyan államilag finanszírozott intézmény, mely a hakasz nyelv kutatásával foglalkozik.
Jelenleg az abakani főiskola az egyetlen, ahol hakasz nyelvet lehet tanulni – ezután már itt is csak fakultatív kurzusokon. Az iskolákban sincs hakasz nyelvű oktatás, legfeljebb hakasz anyanyelvi órák heti 3–4 órában. Mint Julija Tyinyikova, a Szaján-Altáj-hegységi Őshonos Népek Kulturális Központjának munkatársa fogalmazott: „A hakaszokat, bár a köztársaság névadói, saját földjükön is vendégként kezelik.”
Forrás
В Абакане закрывается единственный в России Институт Саяно-Алтайской тюркологии