-
szigetva: @mederi: Csak ez lehetetlen, ha valaki a tényeknek nincs birokában.2023. 02. 01, 11:49 Urál‒Altaj
-
mederi: @szigetva: Külön külön a tudományágak gondolom kevésbé hatékonyak, mint ha összeegyeztetve...2023. 02. 01, 11:42 Urál‒Altaj
-
szigetva: @mederi: A Pángea 175 mó éve bomlott fel. De tök mindegy, nem hogy 60 mó évre nem látunk v...2023. 01. 31, 09:33 Urál‒Altaj
-
mederi: @szigetva: 47 Megjegyzés: "..képtelenség, hogy 200 millió évvel ezelőtti nyelvről beszélsz...2023. 01. 31, 08:52 Urál‒Altaj
-
mederi: @szigetva: Az az érdekes, hogy a mai Olaszország déli részén találhatók un. "óriások sírja...2023. 01. 30, 12:50 Urál‒Altaj
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A Coursera 2015. március 30-án indítja első kifejezetten nyelvészeti kurzusát. A regisztrált érdeklődők száma már most meghaladta a harmincezret.
A Coursera kínálatában eddig is szerepeltek olyan ingyenes online szabadegyetemi kurzusok (azaz MOOC-ok), melyekben szó esett nyelvészetről: az érdeklődők hallgathattak kommunikációt, logikát illetve tanulhattak a természetesnyelv-feldolgozásról. De ez az első olyan kurzus, melyben a nyelvészeté a főszerep: The Miracles of Human Language (Az emberi nyelv csodái). Az előadássorozatot a Leideni Egyetem Nyelvészet Tanszékének (LUCL) nyelvészei alkották, Marc van Oostendorp vezetésével.
A hallgatók, azon túl, hogy megismerik a nyelvészeti alapfogalmakat, megtudhatják, milyen közös tulajdonságokkal rendelkeznek a világ nyelvei, megtanulhatják anyanyelvüket általános nyelvészeti szempontok szerint jellemezni, és azt is megtudhatják, hogy mit csinál egy nyelvész. Az előadások azoknak is hasznosak, akik a nyelvészettel határos tudományterületek iránt érdeklődnek: a pszichológia, antropológia vagy az informatika iránt.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A kurzus öt hétig tart és heti 4-6 óra elfoglaltságot jelent a résztvevőknek. Az első hét anyaga egy általános bevezetés, az ezt követő három hét anyaga a nyelvészet három fő területét mutatja be: a hangok (fonetika és fonológia), a nyelvtan (morfológia és szintaxis), valamint a jelentés (szemantika és pragmatika) területét; az utolsó hét témája pedig a nyelv a társadalomban.
Minden hét anyagához tartozik egy-egy teszt, illetve a kurzus végén vizsgát is tehetnek azok, akik szeretnék elvégezni. Mindez persze nem feltétele a részvételnek, a videokurzusok a számonkéréstől függetlenül követhetők.