-
ganajtúrós bukta: @Sándorné Szatmári: "Jó esetben matematikailag alátámasztható sokféle tudományág." --> ...2025. 07. 04, 23:11 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: A válaszokat a jelenlegi tudásunk alapján próbáljuk keresni. Nem a jöv...2025. 07. 04, 09:02 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
Sándorné Szatmári: @ganajtúrós bukta: A matematika terektől, időszakoktól, kultúráktól csak annyiban függ, ho...2025. 07. 04, 08:20 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
ganajtúrós bukta: @Sándorné Szatmári: "Úgy gondolom, hogy a matematikában működő, csak darabszámra építő "va...2025. 07. 03, 12:29 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
Sándorné Szatmári: @ganajtúrós bukta: Talán a mesterséges intelligencia alkalmas lesz felvállalni a bonyolult...2025. 07. 02, 09:29 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Minden év március 14-én ünnepelhetik a pi-napot az irracionális szám rajongói. Jövőre pedig egy igazán különleges pillanatban is részünk lehet.
Az irracionalitás néha nagyon vonzó tud lenni; főleg matematikai értelemben. Sokan évről évre növekvő izgalommal várják március 14-ét, de nem a közelgő forradalom és szabadságharc ünnepe miatt, hanem mert a dátum számjegyei a π (pi) első két tizedesjegyét adják (3,14). Március tizennegyedike a pi-nap.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A π irracionális valós szám, ami azt jelenti, hogy nem racionális, azaz nem írható fel két egész szám hányadosaként. Ezeknek az úgynevezett végtelen, nem szakaszos tizedes törteknek a tizedes jegyeit, ha időnk engedi, a végtelenségig számolgathatjuk. Úgy kapjuk meg, ha egy tetszőleges kör kerületét elosztjuk az átmérőjével. A π értéke megközelítőleg: 3,14159265359.
Aki szemfüles, és tudja a π tizedes jegyeit, észreveheti, hogy jövőre egy igazán különleges π-napot ünnepelhetünk. Egészen pontosan 2015. március 14-én, 9 óra 26 perc 53 másodperckor. Ekkor adja majd ki a dátum a π kilenc tizedesjegyét. Az ünnepre az I fucking love Science nevű Facebook-oldal is készül már most; a következő posztert készítették:
Ilyen még tényleg nem volt, és nem is lesz, úgyhogy ideje fölkészülni erre a különleges pillanatra!
Forrás