-
Sándorné Szatmári: @nasspolya: 25 "Miért pont ez a két nyelv?" Mármint az (illír-) pannon - kelta (==> a k...2024. 10. 12, 10:34 Ál- és Tudomány
-
nasspolya: @Sándorné Szatmári: Miért pont ez a két nyelv? Az illírből főleg csak tulajdonnevek és pár...2024. 10. 10, 07:37 Ál- és Tudomány
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: A szer szó sokoldalú jelentése a MAI magyar nyelvben amire gondoltam és amiről ...2024. 10. 06, 20:07 Ál- és Tudomány
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Azért inkább a tudományos forrásokat ajánlanám: uesz.nytud.hu/index.ht...2024. 10. 06, 14:26 Ál- és Tudomány
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 18 Kiegészítés:" Szerintem pontos magyarázatot kaphatunk a "szer" szó ...2024. 10. 06, 14:20 Ál- és Tudomány
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A kutatók hangfelvételek és egy beszédfelismerő szoftver segítségével most azt bizonyították, hogy az apák nem veszik magukra az anyaszerepet. Ez a hanghordozásukból is kiderül.
Azt már hosszú ideje bizonyították, hogy az anyák másképp beszélnek kisgyermekeikkel, mint másokkal. Magasabb hangfekvést használnak, változatosabban intonálnak. Erre a „nyelvre” az angolban külön szó is van, motherese-nek nevezik. A szót mother ’anya’ szóból és a tipikusan népnevekből melléknevet létrehozó -ese képzőből alkotta Elissa Newport, a témával foglalkozó kutató az 1970-es évek elején. A magyarban ezt a beszédmódot dajkanyelvnek hívják. A Washingtoni Állami Egyetem kutatói most azt vizsgálták, hogy vajon az apák is más módon beszélnek-e gyermekeikkel, vagy ez csak az anyák sajátja, írja a Science Daily.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A kísérlet során óvodás gyermekeknek és szüleiknek adtak hangfelvevő berendezéseket. Így a készülék a kísérleti alanyok otthonában rögzíthette a beszélgetéseket, nem pedig mesterséges környezetben. Az így készült hangfelvételeket beszédfelismerő szoftver segítségével elemezték.
Az anyák szövegének vizsgálata azt mutatta, hogy az anyák valóban magasabb hangon beszélnek gyermekükhöz, mint a felnőttekhez, és gyakrabban változtatják a hangmagasságukat is. Ezzel tehát megerősítették a korábbi kutatási eredményeket.
Az apák esetében azonban a kutatók nem találtak jelentős különbséget a hanghordozásban: az apák ugyanúgy beszéltek gyermekükkel, mint a felnőttekkel. Ezt természetes körülmények között készített hangfelvételekkel és automatikus beszédfelismeréssel most bizonyították először.
Az anyák a pszichológusok szerint azért módosítják hanghordozásukat amikor gyerekekhez beszélnek, mert a változatos hanglejtés vonzó a gyerekek számára. Így az anyai beszédmód fontos szerepet játszik az anya–gyermek kapcsolat elmélyítésében. Ebből vajon az következik, hogy az apák felnőttes hanghordozása miatt nem is alakulhat ki szoros kapocs az apa és gyermeke között?
A kutatást vezető Mark VanDam professzor szerint erről nincs szó. Véleménye szerint az apáknak abban jut fontos szerep, hogy gyermekeikkel a felnőttes beszédmódot megismertessék. Az apák így tulajdonképpen hidat képeznek a család és a külvilág között. Emellett annak ellenére, hogy a hanglejtésüket az apák nem módosítják, a szókincsüket és a hangerejüket ők is a gyermekekhez igazítják.
A kutatók egyelőre csak olyan családokat vizsgáltak, amelyekben a szülők együtt éltek. Arra a kérdésre így még nem tudnak választ adni, hogy azok az apák, akik egyedül nevelik gyermeküket, vagy azok, akik volt feleségükkel felváltva gondoskodnak a gyerekről, hogyan módosítják hanglejtésüket, ha a gyermekükhöz fordulnak.
Forrás
Secrets of baby talk: Why mothers say coo while fathers stay cool