-
Sándorné Szatmári: Ezt a Wikipédia oldalt hu.wikipedia.org/wiki/Eraviszkuszok úgy vélem érdemes megtekinteni....2024. 10. 04, 08:19 Ál- és Tudomány
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: Kiegészítő vicc: - "Micsoda 'szír szar szertelen hangszeren' süvölt be...2024. 10. 01, 09:16 Ál- és Tudomány
-
Sándorné Szatmári: Arra gondolok a szer szóval kapcsolatosan, hogy a ban/ ben, ról/ ről, tól/ től toldalékok ...2024. 09. 30, 20:30 Ál- és Tudomány
-
Sándorné Szatmári: @cikk: Felmerült bennem a kérdés, hogy miért őrződött meg a magyar nyelvben főleg pentaton...2024. 09. 24, 15:04 Így jutunk a hétről tízre
-
nasspolya: @nasspolya: Akár jogos, akár nem, ennek tükrében még érdekesebb a cikk. Igaz, a lényegi ta...2024. 09. 23, 02:22 Így jutunk a hétről tízre
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A Microsoft nagy sajtótájékoztatón mutatta be legújabb játékgép-terveit. Az Xbox One egyszerre tévé, windowsos számítógép, játékkonzol, és emellett ránézésre érzékeli az ember szívritmusát – már ha az előzeteseknek hihetünk... Nélkülözhetetlen kiegészítő lesz a szigszalag?
A Microsoft ígérete szerint forradalmasítani készül a szórakoztatást. A cég május 21-i sajtótájékoztatóján nem csak a legújabb Xbox videojáték-konzolt mutatták be, hanem a vállalat számos egyéb kapcsolódó tervéről is szó esett. Ön szeretne windowsos tévét, vagy inkább sírva futna ki a világból? Többet tud-e rólunk a Microsoft, mint saját magunk? Összefoglalónkból kiderül az is, mit takargat a világcég kissé zavartan...
Fekete doboz
A Microsoft már egy ideje hangoztatja, hogy az Xbox nemcsak egyszerű videojáték-konzol, hanem teljeskörű otthoni szórakoztatóközpont; a hangsúlyváltás valamikor a jelenlegi modell, az Xbox 360 pályafutásának felénél következett be. A legújabb változat, a még az idén a boltokba kerülő Xbox One már teljes egészében ennek az alapelvnek a jegyében született meg.
Az új gép első bemutatóján rögtön közszemlére tették magát a készüléket is – ez valószínűleg válasz a Sony hasonló sajtótájékoztatóját ért kritikákra, hiszen a japán rivális a hamarosan piacra kerülő új Playstation konzoljának csak az irányítóját mutatta meg, és ezt a játékosok meglehetősen nehezményezték. Az Xbox One inkább hasonlít hifiberendezésre, mint játékgépre, a design élesen mutatja, hogy már nemcsak a tizenéveseket célozza a cég, hanem az elmúlt évtizedben megjelent felnőtt játékosgenerációt is.
A hardver nagyjából egy szinten lesz a Sony következő generációs játékkonzoljával, a Playstation 4-gyel. Az új Xbox annyit fog tudni, mint egy viszonylag erős PC; arról egyelőre nem vagyunk meggyőződve, hogy többet. Érdekes apróság, hogy a Microsoft azt állítja, az Xbox One üzemelés közben „gyakorlatilag teljesen csendes” lesz – ezt mi nagy örömmel várjuk, mert az első szériás Xbox 360-unk ha nekidurálja magát, olyan hangokat ad, mint egy ipari fűkasza.
Kémkedik utánunk?
Az általunk már korábban bemutatott Kinect kiegészítőt nem kell külön megvásárolni, mint eddig; a mozgásérzékelő és hangfelismerő feladatokat ellátó kamerás készülék az Xbox One alapkiszerelésének része lesz. Egészen szürreális állítások is elhangzottak arról, mire lesz képes a továbbfejlesztett Kinect. Azon a mondaton első hallásra igencsak meglepődtünk, hogy a gép „torna közben érzékelni tudja a szívritmust”, de kicsit körülnéztünk, és a Xerox kutatói a közelmúltban valóban sikerrel végeztek hasonló méréseket webkamerák és Kinect segítségével.
(Forrás: Wikimedia Commons)
A Kinectnek még egy új feladata is lesz. A Microsoft már néhány hónapja élesben is próbálkozik a Smartglass technológiával, ez lehetővé teszi, hogy egy alkalmazás telepítése után a meglévő mobil eszközeinket Xbox-irányítóként használhassuk. A jövőben a Kinect fogja kezelni a Smartglass eszközöket, tehát ez a funkció nem lassítja majd a központi feldolgozást.
Aggasztóbb hír, hogy a Kinectet nem lehet majd kikapcsolni, szükség lesz rá az Xbox One működéséhez. Ragasztgathatunk szigetelőszalagot a kamera elé? Orwell még úgy gondolta, a diktatúrák fognak minket otthonunkban ellenőrizni, de lehet, hogy inkább a nagyvállalatok...
Fusson a tévén Windows?
Az Xbox One architektúrája egyedi, több operációs rendszer közötti szinte azonnali váltást tesz lehetővé. A játékok az Xbox saját operációs rendszere alatt fognak futni, de könnyen átválthatunk a Windowsra is. A gép kezelőfelülete maga is a Windows 8 sokat vitatott nagy paneljeire emlékeztet, de ez egy játékkonzolnál érzéseink szerint sokkal jobban a helyén van, mint egy asztali munkaállomáson.
(Forrás: Microsoft)
A bemutató alapján a tévé, játékok, internet, zenehallgatás között gyakorlatilag minimális késéssel lehet váltani. Kérdés, tényleg élő bemutatóról volt-e szó vagy csak trükkről; a játékiparban ez utóbbi sajnos meglehetősen gyakori.
Az Xbox One-on egyszerre több program is futtatható, akárcsak egy asztali számítógépen. Ezt a lehetőséget filmnézéssel és internetböngészéssel szemléltették, valószínűleg a gép erőforrásait a végsőkig kihasználó videojátékok közben ez nem fog ilyen zökkenőmentesen működni.
A Microsoft többféle műsorszolgáltatóval is leszerződött. Lehet nézni az ESPN-en sportmérkőzéseket élő statisztikával és mindenféle extrával, az NFL amerikaifoci-ligával pedig szintén együttműködik a cég. Ez nekünk magyaroknak kevésbé érdekes – az már fontosabb, hogy a gép állítólag a helyi tévéadókat is felismeri majd. Kíváncsian várjuk; annál is inkább, hogy az Xbox tévénéző felülete a bemutató alapján köröket ver a mi tévédobozunkra.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A lényeg a végére maradt
A sajtótájékoztatót magán az Xbox Live-on néztük végig – a korábbi hasonló Microsoft-események közvetítésével szemben a videó ez alkalommal teljesen akadozásmentesen futott. Ez a jövőre nézve biztató jel... Tévé ide vagy oda, valószínűleg továbbra is a legtöbben a játékok iránt érdeklődnek... A Microsoft mégis ezeket az információkat hagyta a sajtótájékoztató végére. Lehet, hogy inkább a befektetőknek szánták a bemutatót, mint a felhasználóknak és a szaksajtónak? Az mindenesetre szóba került, hogy továbbfejlesztették az internetes játékot nyújtó Xbox Live-ot. Rengeteg új Xbox Live szerver lesz – az ígéret szerint „több, mint a világ teljes számítókapacitása 1999-ben”. A játékpartner-keresésen szintén csiszoltak.
A játékbemutatók nagy részét a Microsoft a szokásos nyári E3 játékipari kiállításra tartogatja, most csak néhány népszerűbb címet vonultattak fel, és ezeket is a tévénézéssel próbálták összekapcsolni. Az elsöprő sikerű Halo lövöldözős játékokból például tévésorozat készül, Steven Spielberg közreműködésével.
A hagyományos szezonális EA Sports-játéksorozatok tovább folytatódnak, a FIFA 14 és társai már az Xbox One-ra fognak megjelenni. Az autórajongók a Forza Motorsport legújabb, ötödik részének örülhetnek. A bemutató videók tetszetősek, de ez arra is ráébresztheti a nézőt, hogy a jelenlegi, egyre rohamosabban elavuló konzolgeneráció mennyire visszafogta mostanáig a játékfejlesztést.
Az Xbox One első évében tizenöt exkluzív cím fog piacra kerülni, ezek más rivális konzolokon vagy éppen PC-n nem lesznek hozzáférhetőek. Sajnos ezek közül csak egyet mutattak be, a Remedy Quantum Break nevű játékát. Tér- és időugrás, durcás kislány, masszív pusztítás – a videóból szinte semmi sem derül ki, de a Remedy az Alan Wake formabontó túlélőhorrorjával már elvarázsolt minket. A jelenlegi, folytatásokkal elárasztott játékpiacon nagy bátorság kell egy teljesen új történettel előálló játék finanszírozásához, úgyhogy csak örülhetünk, hogy a Microsoft ilyesmire vállalkozott.
A világcég csatasorba állította még A Call of Duty akciójáték-sorozat legújabb részét, a Call of Duty Ghosts-ot. A Ghosts sci-fi irányt vesz és a posztapokaliptikus amerikai közeljövőben fog játszódni, merész víz alatti jelenetekkel. Stephen Gaghan, a Syriana forgatókönyvíró-rendezője írja a történetet. Kérdés, érdekel-e ez bárkit is, hiszen ez a sorozat a többjátékos harcok miatt népszerű és nem a forgatókönyve miatt – igaz, a többjátékos üzemmódot is bővítik, interaktívabbak lesznek a pályák, jobban testreszabhatóak a játékos karakterek.
Fehér foltok és furcsaságok
Számos kérdésre nem kaptunk kielégítő választ. Egyáltalán nem derült ki, mennyibe fog kerülni az Xbox One – ezt a bejelentést valószínűleg szintén az E3-ra tartogatják. A bemutató előtt olyan pletykák terjedtek, melyek szerint az új Xboxnak állandó internetkapcsolatra lesz szüksége, enélkül nem fognak futni a játékok. A Microsoft ezt a következő állítással cáfolta (?): „Nem kell állandóan az internetre csatlakoznia, de az Xbox One-nak valóban szüksége van internetkapcsolatra”. Ez talán azt jelentheti, hogy minden játék első indításakor kell a gépnek felcsatlakoznia az internetre, hogy leellenőrizze, nem kalózmásolatról van-e szó, de ebben korántsem vagyunk biztosak.
Már botrány is kialakult az épp csak beharangozott Xbox One körül: a népszerű techmagazin, a Wired azt állította, használt játékok csak külön díj befizetése ellenében lesznek futtathatóak a gépen. A Microsofttól több ellentétes reagálás is érkezett, és cikkünk leadásakor még nem volt világos, melyik a hivatalos álláspont – a cég a Twitteren cáfolta, hogy díjat terveznének szedni, az Xbox One weblapján viszont az olvasható, hogy a használt játékok ugyan működnek majd a gépen, de további részleteket csak később közölnek.
(Forrás: Wikimedia Commons)
Az első internetes reagálások alapján a játékosok nincsenek elragadtatva az új Xboxtól, de hasonlót már a Sony sajtótájékoztatója után is tapasztalhattunk, a Nintendo már megvásárolható legújabb konzolja, a Wii U pedig gyakorlatilag megbukott. Azt tehát nehéz megjósolni, a három nagy vetélytárs közül ki nyeri a konzolháború következő felvonását és kinek a multifunkciós szórakoztatóközpontja vonulhat be a nappalinkba. A nevető negyedik a Steam nevű PC-s online játékáruházat üzemeltető Valve lehet, amely új versenyzőként PC-alapú, kimondottan a Steamen vásárolt játékok futtatására tervezett játékgépet tervez piacra dobni. De addig még mindenképp meg kell várni az idei E3 bejelentéseit, majd pedig a döntő karácsonyi bevásárlószezont...
További olvasnivaló