-
Sándorné Szatmári: Ezt a Wikipédia oldalt hu.wikipedia.org/wiki/Eraviszkuszok úgy vélem érdemes megtekinteni....2024. 10. 04, 08:19 Ál- és Tudomány
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: Kiegészítő vicc: - "Micsoda 'szír szar szertelen hangszeren' süvölt be...2024. 10. 01, 09:16 Ál- és Tudomány
-
Sándorné Szatmári: Arra gondolok a szer szóval kapcsolatosan, hogy a ban/ ben, ról/ ről, tól/ től toldalékok ...2024. 09. 30, 20:30 Ál- és Tudomány
-
Sándorné Szatmári: @cikk: Felmerült bennem a kérdés, hogy miért őrződött meg a magyar nyelvben főleg pentaton...2024. 09. 24, 15:04 Így jutunk a hétről tízre
-
nasspolya: @nasspolya: Akár jogos, akár nem, ennek tükrében még érdekesebb a cikk. Igaz, a lényegi ta...2024. 09. 23, 02:22 Így jutunk a hétről tízre
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Kihirdették a legleleményesebb SMS-történeteket kereső pályázat nyerteseit, és megszületett a 10 legszebb magyar szó listája is.
–...Tala?!!!!!!!NAGYON SZERETLEK!!!Tala ma este!Lécci!
–Sorry de inkább ne!Hagyj Békén! A lehetséges későbbi szöveg pedig:
–...Tl ma!Lccy!
– Sry,d nm Ne irj tbbt!
A majdnem szerelemnek ez a története volt az egyik SMS-sztori, ami díjat kapott a Balassi Intézet által meghirdetett Hadarva írok - SMS-történetek című pályázaton. A Magyar Nyelv Éve 2009 programsorozat keretében lezajló versenyen 16 munkát díjaztak a szervezők a szerdai budapesti eredményhirdetésen.
A pályázat ifjúsági és felnőtt kategóriájában olyan írást kellett beküldeni, amely ötven-hetven SMS-t tartalmazott. A kiírás ötletadója Örkény István író volt, aki az 1960-as években kitalálta a hadarva írt „Bözse leveleket”. Ez a hadarás ma az SMS, ami sajátos viszony a nyelvhez, találékonyságot, játékosságot kíván – fogalmazott Lauter Éva.
Balázs Géza nyelvész, az ELTE BTK Mai Magyar Nyelvi Tanszékének vezetője, a zsűri tagja elmondta: 79 ifjúsági és 334 felnőtt jeligés pályázat érkezett a kiírásra. A bírálóbizottság a hatalmas mennyiséget feldolgozva úgy döntött, megosztott díjakat is kiad, mert a pályázat a nyelv érdekes szeletét mutatja meg.
Margócsy István tanszékvezető egyetemi tanár, a zsűri elnöke arról beszélt, hogy nem boldogultak könnyen az ifjúság nyelvével, kódfejtő szótáruk pedig nem volt. „A mobiltelefon orális kategória, ugyanakkor írásban közvetít és jeleket hoz be az írásba” – fogalmazott. Példaként említette a fenti, Szó-pár-baj jeligére érkezett, Gabriella és Gergő című történetet.
Lauter Éva, a pályázatot szervező Balassi Intézet főigazgatója elmondta, hogy a 16 díjazott munka hamarosan egy kötetben is megjelenik Margócsy István zsűrielnök, irodalomtörténész szerkesztésében.
Balázs Géza beszámolt az internetes Szószavazó pályázat eredményéről is. November 30-ig összesen 170 ezer szó érkezett, az első tíz szó a következő lett: édesanya, édesem, szeretlek, szerelem, pillangó, alkony, cipőfűző, lenolaj, guriga, fricska. Ezek még karácsony előtt megjelennek óriásplakátokon.