-
Sándorné Szatmári: @nasspolya: 25 -re Folytatás: "A -d-re talán a válasz az, hogy fiktív tőre épül, nincs öná...2024. 10. 13, 11:41 Ál- és Tudomány
-
Sándorné Szatmári: @nasspolya: 25 "Miért pont ez a két nyelv?" Mármint az (illír-) pannon - kelta (==> a k...2024. 10. 12, 10:34 Ál- és Tudomány
-
nasspolya: @Sándorné Szatmári: Miért pont ez a két nyelv? Az illírből főleg csak tulajdonnevek és pár...2024. 10. 10, 07:37 Ál- és Tudomány
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: A szer szó sokoldalú jelentése a MAI magyar nyelvben amire gondoltam és amiről ...2024. 10. 06, 20:07 Ál- és Tudomány
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Azért inkább a tudományos forrásokat ajánlanám: uesz.nytud.hu/index.ht...2024. 10. 06, 14:26 Ál- és Tudomány
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A versenytársak láthatóan minden eszközt felhasználnak a másik lejáratására – és közben mindketten ingyenreklámhoz jutnak.
Érdekes módon folytatódik a két nagy rivális, a Google és a Microsoft közötti pofozkodás: nem sokkal ezelőtt egy a Microsofthoz közel álló kutató – legalábbis a Google állítása szerint az – egy tanulmányban szerzőtársával azt állította, hogy a világ keresőpiacát uraló vállalat algoritmusa részrehajló, mert gyakran indokolatlanul előre sorolja a cég saját szolgáltatásait a találati listában, tegnap pedig újabb adok-kapok zajlott le, de itt a Google támadott.
A nap végére már meglehetősen eldurvult vitát a keresőtechnológiával foglalkozó szakember, Danny Sullivan robbantotta ki a searchengineland.com-on megjelent elemzésében, ahol a Google-tól szerzett információira alapozva azt állította, hogy a Microsoft egyszerűen lenyúlja, ellopja a Google keresőjének találatait, majd ezek változtatás nélkül jelennek meg saját keresőjükben, a Bingben.
Sullivan alapos leírása mellett a Google hivatalos blogjában röviden is elolvasható a történtek egyik értelmezése. Ez utóbbi szerint az egész azzal kezdődött, hogy egy ritka szemműtét (tarsorrhaphy – tarsorrhaphia, szemhéjszélvarrat) helytelenül begépelt alakjánál (torsorophy) beépítették a programba a javítást, a releváns találatokkal együtt. Ekkor a Bingnél még nem volt javaslat az elírt alakra, ám nem sokkal később már ugyanazt az eredményt adta ki, amit a Google korrigált algoritmusa. A cégnél állításuk szerint ekkor kezdtek el gyanakodni, hogy valami nincs rendben, és a következő hónapokban azt tapasztalták, hogy a Bing jelentős mértékben ugyanazokat a találatokat adja a keresésekre, mint a Google.
Hogy ezt a sejtésüket bizonyítsák, „csapdát” készítettek: körülbelül száz „mesterséges lekérdezést” hoztak létre a kísérlethez. Ezek nagyon ritkán használt vagy egyáltalán nem létező keresések voltak (pl. hiybbprqag), és ezekhez a könnyebb ellenőrizhetőség végett manuálisan állították be az első tíz találatot, amelyeket semmiképp nem kaphattak volna egyébként meg, mivel nem volt semmi közük a kereséshez. Majd 20 mérnöküknek adtak egy-egy laptopot, amelyen frissen telepített Windows futott, a böngészéshez pedig az Internet Explorer 8-at használták a Bing eszköztárral kiegészítve, és bekapcsolták az oldalajánlót is. A résztvevők dolga ezek után az volt, hogy a Google főoldalán rendszeresen keressenek rá a kijelölt 100 kifejezésre. Azt tapasztalták, hogy míg a teszt indítása előtt a két kereső teljesen más első találati oldalt adott, addig a próba kezdete után nem sokkal a Bing bizonyos esetekben a Google eredményeit kezdte kiadni.
A fentiekből arra következtettek, hogy a Bing valahogy megszerzi ezeket az információkat: vagy az IE 8 küldi el az „ajánlott oldalak” funkció segítségével, vagy a Bing eszköztár a „felhasználói élmény javítása” program segítségével (vagy valami más módon), és így egyszerűen ellopják a Google eredményeit.
A Bingért felelős igazgató, Stefan Weitz már a cikk írása közben megkereste Sullivant, és levelében nem tagadta, hogy a Google-ból is gyűjtenek adatokat keresőjük fejlesztéséhez, a találati érték megállapításához, de ez csak egy a több mint ezer forrásból (signal), ahonnan adatokat szereznek – pontosan úgy, ahogy minden kereső, keresőfejlesztő dolgozik. Az igazgató szerint a Google vádaskodása alaptalan, manipulatív kísérletük hamis eredményt mutat. Hasonlóan nyilatkozott indulatos bejegyzésében Harry Shum, a Bingért felelős alelnök, aki szerint nem véletlen, hogy épp egy fontos szakmai rendezvény idején jelent meg ez a hír.
A Twitteren már elég komolyan elmérgesedett vitához kapcsolódva érdemes megjegyezni, hogy a Google kísérlete korántsem meggyőző, ugyanis a 100 manipulált keresésből csak 7-9 esetben találtak egyezést, és ez jelentősen gyengíti az érvelésüket.