-
Sándorné Szatmári: @nasspolya: (Hátha ennyi idő után még elolvasod..) -29-ben ezt írtad: ".... mi a pontos kü...2024. 11. 23, 12:47 A nyitás tárgya
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kétségtelen, hogy majd ha tudunk valamit a jelenleg ismertnél korábbi ...2024. 11. 22, 14:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 14 "..az állítólagos "ősnyelvről" azért könnyű bármit (és annak az ellenkezőjét...2024. 11. 22, 14:17 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A többes szám a Fülöp-szigetekben 7107 szigetet jelent, ezek közül 800 lakott. A nagy földrajzi változatossággal jár a nyelvi változatosság is. Az ország lakói legalább 120 különböző nyelvet beszélnek.
A Fülöp-szigetek spanyol gyarmat volt, lakosságának többsége ma is katolikus, az ország II. Fülöp (1527 – 1598) spanyol királyról kapta a nevét.
Az ország dagály idején 7107, apály idején 7111 szigetből áll. A szigetek között ritkább az érintkezés, és így az eredetileg egységes vagy nagyon hasonló nyelvek könnyen alakulnak önálló külön nyelvekké. A Fülöp-szigetek ennek egy nagyszerű példája. Bár az ország 800 lakott szigetén 120 és 175 közötti különböző nyelvet beszélnek – az előbbi a konzervatív becslés, az utóbbi több, korábban nyelvjárásként számon tartott változatot is önálló nyelvként vesz számba.
(Forrás: wikimedia commons / Ville Miettinen)
Az ország őshonos nyelvei közül ugyan mindegyik az ausztronéz nyelvcsaládhoz tartozik, a fent említett elszigeteltségnek köszönhetően azonban a nyelvek többsége kölcsönösen nem érthető.
A filippíno nemzeti mondás fordítása néhány nagyobb helyi nyelvre – (magyarul: Aki nem tud visszanézni a múltjára, az nem fogja elérni az úti célját):
Tagalog/Filipino: Ang hindî marunong lumingón sa pinanggalingan ay hindí makararatíng sa paroroonan.
Cebuano: Kadtong dili molingi sa iyang gigikanan, dili makaabot sa iyang gipadulongan.
Ilokano: Ti saanna ammo a tumaliaw iti naggapuanna ket saan a makadanon iti papananna.
Hiligaynon: Kon sin-o ang indi makahibalo magbalikid sang iya ginta-uhan, indi makaabot sa iya padulungan.
Waray-Waray: An diri maaram lumingi ha tinikangan, diri maulpot ha kakadtoan.
A legelterjedtebb nyelvek sorrendben a tagalog, szebuano, ilokano, hiligajnon, waray, kapampangan, északi bikol, pangaszinan, déli bikol, maranao, maguindanao, kinaraj-a és a tauszug. Ezek mindegyikét legalább egy millióan beszélik. Itt kell megemlíteni továbbá a chabacano nyelvet is, amely a spanyolból kialakult kreol nyelv. Ez a nyelv már 400 éve honos a Fülöp-szigeteken, és 2,5 millió embernek ma is az anyanyelve, főleg a déli nagy szigeten, Mindanaón található Zamboanga városának környékén.
(Forrás: wikimedia commons / Howard the Duck)
Az országnak van hivatalos nemzeti nyelve, a filippínó, de ez valójában nem más, mint a tagalog, ami a főváros környékének, Manilának a helyi nyelve. Ez ugyan összesen csak 22 millió embernek, azaz a lakosság negyedének anyanyelve, de az oktatásban betöltött szerepe miatt ma már a többség legalább második nyelvként beszéli. Szintén hivatalos nyelv az angol, mivel a 20. század első felében az ország gyakorlatilag amerikai gyarmat volt. Az angol nyelv ismerete annyira elterjedt, hogy a Fülöp-szigetek az ötödik legtöbb angolul tudó lakost tudhatja magának, az USA, India, Nigéria és Nagy-Britannia után.
Az ország gyenge gazdasági helyzetének legalább annyira köszönhető, mint a lakosok jó angoltudásának, hogy a filippínó diaszpóra igen nagy, nagyjából tízmilliós. A külföldön boldogulást keresők többsége nő, gyakran bébiszitterként, takarítóként, házvezetőnőként vagy más szolgáltatóipari szakmában találnak munkát. Az angol nyelvterületek mellett a Közel-Keleten, Japánban és például Olaszországban is sok filippínó vendégmunkás él. Ezért van az, hogy viszonylag sok jómódú nyugati háztartásban lehet a Fülöp-szigetek valamelyik nyelvét hallani.