-
idodav: "Magyarul tehát az úszótechnika és az úszó szám elnevezése nem különbözik." Ez azért nem t...2021. 01. 17, 23:10 A gyorsúszás is hungarikum?
-
Fülig James: @nudniq: azt hiszem, hogy Erdély átalakítása a dualizmus korában kezdődött, amikor elfogad...2021. 01. 16, 14:48 Százasak vagyunk?
-
nudniq: @nudniq: na, én is elkövettem egy-két pontatlanságot. Segesvárt csak a68-as megyésítéskor ...2021. 01. 15, 22:25 Százasak vagyunk?
-
nudniq: @mederi: @szigetva: nem kisebb eltérés volt a két alakulat között, hanem kb egy megyényi: ...2021. 01. 13, 02:59 Százasak vagyunk?
-
nudniq: @mederi: "vallásszabadságot biztosító Arany Bullára" XXIV. Hogy izmaeliták és zsidók tiszt...2021. 01. 13, 02:31 Százasak vagyunk?
Nyelvről vitatkozik kollégáival?
Kételyei támadtak?
Kálmán László nyelvész olvasóink égető kérdéseire válaszol:
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
- Mit állítsunk?
Olvasgassa itt a rovat korábbi cikkeit is!

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Ötletesek, aktuálisak, és jól jellemzik az elmúlt évet: cikkünkből kiderül, mik voltak 2009 legmenőbb angol szavai.
Kényes, ám nagyon szórakoztató feladatra vállalkozott a Wordnik webszótár: összeválogatta és magyarázattal látta el a lassan végére érő 2009-es év legnépszerűbb, legfelkapottabb és legmenőbb kifejezéseit. Bár a lista persze csupán angol nyelvű szavakat tartalmaz, érdekes szemezgetni – és mint egy mozaikot, összerakni belőlük az elmúlt évet.
Hiszen a szlengszavaknak ez a listája már csak azért is érdekes, mert hűen tükrözi az év jelentős eseményeit, a közéleti, politikai és társadalmi fordulópontokat. Elvégre mi is lenne jobb tükre az egyévnyi történelemnek, mint az, hogy a legdivatosabb kifejezések a H1N1-hez, Obama elnökhöz vagy épp a Twilight (magyarul Alkonyat) című sikerkönyvhöz kapcsolódnak?
A The Independent weboldala is szemezgetett a Wordnik listájából. Nos, csemegének íme néhány 2009 legkúlabb (angol) szavaiból:
aporkalypse: a disznóhús angol megfelelőjét rejtő kifejezés a H1N1 (korábban: sertésinfluenza) kiváltotta túlzott emberi reakcióra utal, például az Egyiptomban zajlott sertésmészárlásra.
birther: olyan ember, aki meg van győződve, hogy Barack Obama nem az Egyesült Államokban született, így nem is lehet elnök.
Chimerica: Kína és az USA nevének (China + America) összevonásából született szó, ami arra utal, hogy ez a két ország együtt uralja a világgazdaságot. A forrás Niall Ferguson A pénz felemelkedése című könyve.
drive like a Cullen: azaz úgy vezet, mint egy Cullen: repül, akár egy denevér. Stephenie Meyer Alkonyat című sikerkönyvének szereplője ihlette a szólást.
Government Motors: a General Motors beceneve, amióta az Egyesült Államok kormánya többségi tulajdonossá vált a vállalatban.

(Forrás: EPA/JEFF KOWALSKY)
netbook: nos, ez talán magyarázatra sem szorul... A notebook (vagy laptop) kistestvére idén vált hihetetlenül népszerűvé.
sexting: a sex (talán szintén nem igényel magyarázatot) és a texting (az esemesezés angol neve) szavakat vonták össze leleményesen – a jelentése: sms-ben érkező szexuális üzenet.