-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Neked csak az kell, hogy ideöntsd a mantráidat. Idézel egy mondatot, a...2024. 11. 02, 21:51 Hat tévhit a magyar nyelvről
-
Sándorné Szatmári: Kiegészítés: Nem értettem félre amit írtál, csak a "valamilyen szinten konstruktív" beszél...2024. 11. 02, 21:48 Hat tévhit a magyar nyelvről
-
Sándorné Szatmári: @ganajtúrós bukta: 280 Ezt írod.. "amikor mi "vitázunk" (=beszélgetünk) az legalább vezet ...2024. 11. 02, 21:43 Hat tévhit a magyar nyelvről
-
ganajtúrós bukta: Mondjuk az ilyen vitákat én sem értettem.. Még amikor mi "vitázunk" (=beszélgetünk) az leg...2024. 10. 31, 16:26 Hat tévhit a magyar nyelvről
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Valójában semmi értelme nincs annak, amit írsz. Az ilyesmit bullshitel...2024. 10. 31, 12:01 Hat tévhit a magyar nyelvről
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Várhatóan a tíznapos közvita után sem változik annak a kormányhatározat-tervezetnek a szövege, amellyel a román kormány a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem (MOGYE) magyar tagozatának a helyzetét szeretné rendezni – monda el az MTI-nek Király András államtitkár.
A romániai oktatási minisztérium kisebbségi oktatásért felelős államtitkára azt is hozzátette, a jelenlegi tudása szerint a kormányhatározat kedden, március 27-én kerül a kabinet elé.
Az államtitkár szerint a minisztérium felsőoktatási és jogi osztálya foglalkozik a beérkezett javaslatok összesítésével. Király András megjegyezte, két internetes petíciót is megvizsgáltak a minisztérium illetékesei. Az új magyar-angol kar létrehozását elutasító, román oktatók és diákok által elindított petíciót 27 ezren írták alá. A magyar oktatók és diákok által elindított petícióra, amely a magyar tagozat létrehozása mellett foglal állást, 12.500 aláírás került.
Király András az MTI-nek elmondta, péntek délben beszélt a MOGYE ügyéről Cătălin Baba román oktatásügyi miniszterrel, és azt a választ kapta, hogy a beérkezett anyagok nem tartalmaztak olyan információt, amely szükségessé tenné a tervezett kormányhatározat átszabását, a dokumentum eredeti formájában, lényeges módosítás nélkül kerül a kabinet elé.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A jogszabály tervezetét március 13-án tárgyalta első olvasatban a román kormány, majd tíz napra közvitára bocsátotta a dokumentumot. Noha pénteken lejárt a tíznapos határidő, a kormányszóvivő arról tájékoztatta a sajtót, a pénteken délelőtt tartott kormányülésen nem került szóba a MOGYE kérdése.
Marosvásárhelyen csütörtökön tartottak nyilvános vitát az egyetem magyar nyelvű oktatásának ügyét rendezni próbáló kormányhatározat-tervezetről. Az erdélyi magyar sajtó beszámolói szerint a vita meglehetősen egyoldalúra sikerült, azon nem közeledtek a felek álláspontjai.
Az oktatásügyi minisztérium csütörtökön rendeletet bocsátott ki, amelyben Leonard Azamfirei megválasztott, de a minisztérium által el nem ismert rektort ruházta fel ideiglenesen aláírási és hitelutalványozói joggal. Constantin Copotoiu korábbi rektor mandátuma március 31-én járt volna le.
Noha a tárca nem fogadta el az egyetem chartáját, a MOGYE-n az új alapokmány szerint tartották meg a belső választásokat, amelyek végén, február 22-én Leonard Azamfireit, az orvosi kar korábbi dékánját választották rektorrá. A választási folyamatot a magyar tagozat bojkottálta.