-
ganajtúrós bukta: @Sándorné Szatmári: "Jó esetben matematikailag alátámasztható sokféle tudományág." --> ...2025. 07. 04, 23:11 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: A válaszokat a jelenlegi tudásunk alapján próbáljuk keresni. Nem a jöv...2025. 07. 04, 09:02 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
Sándorné Szatmári: @ganajtúrós bukta: A matematika terektől, időszakoktól, kultúráktól csak annyiban függ, ho...2025. 07. 04, 08:20 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
ganajtúrós bukta: @Sándorné Szatmári: "Úgy gondolom, hogy a matematikában működő, csak darabszámra építő "va...2025. 07. 03, 12:29 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
Sándorné Szatmári: @ganajtúrós bukta: Talán a mesterséges intelligencia alkalmas lesz felvállalni a bonyolult...2025. 07. 02, 09:29 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A Harry Potter-sorozat mítikus lényeiről nevezték el az újonnan felfedezett rovart.
Nemrégiben új ősdarázsfaj felfedezéséről számolt be a PlosOne – írja az I Fucking Love Science. A Thaiföldön élő vörös-fekete rovar, hasonlóan más ősdarazsakhoz, élősködő, mely csótányokban szaporodik. A nőstény ősdarázs leszáll a csótány hátára, idegmérget lövell a fejébe. Ennek hatására a csótány zombiként követi fészkébe, ahol belerakja petéit. A peték néhány nap múlva kikelnek, és amíg ki nem fejlődnek, a csótány testéből táplálkoznak.
A tudósok a berlini Természettudomány Múzeum látogatóval szavaztatták meg az ősdarázs nevét. Négy javaslat közül lehetett választani:
- Ampulex mon – a thaiföldi őslakos mon népcsoport neve alapján;
- Ampulex bicolor – bicolor ’kétszínű’, utalva a rovar külsejére;
- Ampulex plagiator – Schmitt Pál tiszteletére az ősdarázs egy hangyafaj külsejét és mozgását utánozza, mintegy „plagizálja”;
- Ampulex dementor – a Harry Potter könyvekben szereplő dementorokra utalva; a dementorok kiszívják az ember lelkét, és csak az üresen működő, személyiség és érzések nélküli testet hagyják meg – ahogy az ősdarazsak teszik a csótányokkal.
A szavazást a legutóbbi javaslat nyerte.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A kutatók évente 18 ezer új fajt fedeznek fel. Az újonnan felfedezett fajokat általában a kutatást támogató szponzorokról vagy a kutatásban fontos szerepet játszó tudósokról nevezik el. A jelenlegihez hasonló szavazásoknak az is céljuk, hogy felkeltsék a nagyközönség érdeklődését a fajok és a biológiai sokszínűség megőrzése iránt.