-
Sándorné Szatmári: @nasspolya: (Hátha ennyi idő után még elolvasod..) -29-ben ezt írtad: ".... mi a pontos kü...2024. 11. 23, 12:47 A nyitás tárgya
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kétségtelen, hogy majd ha tudunk valamit a jelenleg ismertnél korábbi ...2024. 11. 22, 14:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 14 "..az állítólagos "ősnyelvről" azért könnyű bármit (és annak az ellenkezőjét...2024. 11. 22, 14:17 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A tudatosságot segítő meditációs gyakorlatok segítségével csökkenthető a stressz és megelőzhető a kiégés a pedagógusok esetében – derült ki egy új kutatásból.
Egy új kutatás szerint a tanárok sztressz-szintje csökkenthető, ha a rendszeresen alkalmazzák a „tudatos jelenlét” (mindfulness) technikát; és ezáltal a kiégés is elkereülhető – számol be az eredményekről a Science Daily. A kutatás részleteiről a Mind, Brain and Education című tudományos folyóiratban publikált tanulmányt a vizsgálatok vezetője, Lisa Flook.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A mindfulness, amit a magyar szakirodalom tudatos jelenlétként szokott emlegetni, egy évszázados buddhista meditációs technika szekularizált változata. Célja az összpontosítás növelése, illetve az empátia és más szociális érzelmek fejlesztése a gondolatok és a különböző külsődleges ingerek, testi érzetek tudatosítása által.
Azt mindenki elismeri, hogy a pedagógusoknak kulcsfontosságú szerepük van a gyerekek nevelésében, szocializációjában, így komoly szerepük van abban, hogy gyermekeink mennyire érzik jól magukat. Ennek ellenére a tanárok emelkedő stressz-szintjéről, és a kiégés problémájáról manapság is igen kevés szó esik. Pedig ezek a problémák világszerte jelen vannak, és befolyásolják az óvodai és az iskolai oktatás-nevelés minőségét, és gazdasági következményeik sem elhanyagolhatóak. Éppen ezért nagy a jelentősége a Flook által tesztelt módszer eredményességének.
A kísérlethez tizennyolc önkéntesen jelentkező pedagógust toboroztak; nekik részt kellett venniük egy jól ismert és széles körben elfogadott mindfulnesstechnika-alapú stressz-csökkentő tréningen. A képzés időbeosztását és felépítését igyekeztek a leginkább az általános iskolai alsós pedagógusok speciális igényeire szabni. Ez volt az első alkalom, hogy kifejezetten tanároknak tartottak a tudatos jelenlét technikáját fejlesztő kurzust, majd szisztematikusan megvizsgálták annak a tanítási gyakorlatra tett hatásait. „Olyasmit akartunk nyújtani a tanároknak, ami a hétköznapi tanítási gyakorlatban kézzelfoghatóan segít” – mondta el Flook, aki maga is pedagógus és pszichológus.
A tréningen részt vevő pedagógusokat a kurzus után arra kérték, hogy egy 15 perces meditációt végezzenek otthon nap mint nap. A kurzus alatt megtanultak olyan egyszerű stresszkezelő és -megelőző stratégiákat is, amelyeket akár a tanórákon is tudtak alkalmazni. Ilyen például a „dropping in” technika, amely lehetővé teszi, hogy a lélegzetvételünkre, vagy más fizikai érzetekre, a gondolatainkra és az érzelmeinkre tudjunk figyelni egy igen rövid időre. A tréning részei voltak olyan gyakorlatok is, amelyek tanárok saját, kihívást jelentő tapasztalatainak elfogadó tudatosítását célozták meg.
A kutatásban elsősorban arra voltak kíváncsiak, hogy mennyire hatékonyak a mindfulness technikák a tanításban, mennyire befolyásolták a tanárok mindennapjait az újonnan megismert gyakorlatok. A tudósok azt találták, hogy azoknak a tanároknak, akik részt vettek a tudatos jelenlét kurzuson, csökkent a stressz-szintjük, ezzel együtt fejlődtek a tantermi szervezői munkában és jobban elfogadták magukat olyannak, amilyenek. Azok a tanárok viszont, akik nem vettek részt a tréningen, emelkedett stressz-szintet mutattak, és a tanév végére a kiégés tüneteit produkálták. Mindez – mondják a kutatás vezetői – elegendő bizonyítékul szolgál arra, hogy a mindfulness-technikák alkalmazsa eredményes a pedagógusok stressz-szintjének csökkentésében.
Forrás
Mindfulness Training Can Help Reduce Teacher Stress and Burnout