-
Sátánka: @aphelion: Röviden összefoglalva tehát a "szabad ország" fogalma egy mesebeli dimenzióban ...2019. 12. 15, 09:53 Ingyenes külföldi nyelvtanfolyamok:...
-
mederi: @mederi: Talán még közelebbről: -Meg kell érteni, hogy őket szolgálja a szabályok betartás...2019. 12. 13, 11:18 „Ő imádságuk...”
-
mederi: Egy kicsit túl pörgött úgy gondolom ez a kérdés.. István mondata: "Meg kell érteni, hogy a...2019. 12. 12, 18:07 „Ő imádságuk...”
-
Orsós: @Sátánka: Hol van itt vita? A kérdéseimre választ nem kapok, csak személyeskedést. A mocsk...2019. 12. 12, 11:37 Ingyenes külföldi nyelvtanfolyamok:...
-
aphelion: @Sátánka: Hát ez az, abszolút nincs ott szabad piac, meg semmilyen szabadság. Pedig Kimnek...2019. 12. 11, 18:13 Ingyenes külföldi nyelvtanfolyamok:...
Nyelvről vitatkozik kollégáival?
Kételyei támadtak?
Kálmán László nyelvész olvasóink égető kérdéseire válaszol:
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
- Mit állítsunk?
Olvasgassa itt a rovat korábbi cikkeit is!

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
„Az új pénzügyi referensnek fogalma sincs a szakmáról!”; „Mit szólsz hozzá, hogy mi történt az irodavezetővel?”; „Rengeteget költöttek a vállalati gyereknapra, mégsem volt elég kaja…” Mindannyiunk számára ismerős mondatok.
Ahogyan a vicc is, amikor a gyárigazgató szóbeli utasítása a másnap reggeli napfogyatkozás közös megtekintésére a hírlánc végén már a gyárigazgató ritkán látható eltűnésének látványosságáról szól. A felszín alatt búvópatakok rendszereként csobogó szervezeti pletyka többnyire párhuzamosan végez építő és romboló munkát: szerencsés esetben erősíti az összetartást, segíti az új csoporttagok beilleszkedését, hatékonyabbá teszi a közös célok megvalósítását, energiát és időt takarít meg a vezetés számára. Rosszabb esetben „átveszi a hatalmat” a vállalat vagy a csoport hivatalos kommunikációja felett, és a negatív „megmondók”, hangadók megerősödéséhez vezet. De vajon hogyan kerülhető ez el?

Szvetelszky Zsuzsanna szociálpszichológus, az informális hálózatok és a vállalati kommunikáció kutatója ennek ered a nyomába kötetében. Szvetelszkyt sokan ismerik mint „pletykakutatót” néhány évvel ezelőtt megjelent ismeretterjesztő kötetének köszönhetően. Most a hivatalos intézmények, csoportok, vállalatok berkein belül működő pletykakultúra működését veszi szemügyre egyszerre szórakoztatóan és tudományosan. Hiszen a pletyka, miközben a világi és vallási morál egyaránt elítéli, az egyik legősibb késztetése az embernek, és olykor akár életmentő is lehet. Egy vállalatnál legalábbis hasznos dolog a jól értesültség.
Szvetelszky Zsuzsanna azonban az „infókisker” veszélyeire is felhívja a figyelmet, mind a beosztottak, mind a vezetők szempontjából. Nem mindegy, ki ülhet oda a számítógépünkhöz, kinek mit mesélünk az ebédlőben, és egy elöl felejtett dossziénak vagy tévedésből továbbított e-mailnek meglepő következményei lehetnek. A hivatalos „pletykakontroll”, vagyis a búvópatakok mederben tartása és szabályozása pedig a vezetők felelőssége: a kommunikációs csatornák működéséből adódóan senki nem vonhatja ki magát a szóbeszédek, az intrikák, a mendemondák hatása alól. A nem hivatalos kommunikáció ugyan nem szorítható vissza teljesen, mondja Szvetelszky Zsuzsanna, de nem is cél, hogy megszűnjön. Megfelelő korlátok között tartva segíti az összetartást, javítja a hangulatot, fokozza a munka sikerét. És ki ne vágyna erre egy napi nyolc-tíz órára összezárt közösségben?