-
Sándorné Szatmári: @szigetva: @nasspolya: 10 Idézet @nasspolya: 10 hozzászólásából: "Az a baj a természetes n...2023. 12. 05, 13:30 A nyitás tárgya
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: „Szerintem a természetes nyelvekkel nincs semmi baj.” Az a baj, hogy e...2023. 12. 03, 13:47 A nyitás tárgya
-
Sándorné Szatmári: @nasspolya: 10 "Az a baj a természetes nyelvekkel".. Szerintem a természetes nyelvekkel ni...2023. 12. 03, 13:35 A nyitás tárgya
-
nasspolya: @Sándorné Szatmári: A határozott/határozatlan ragozásról van Wiki cikk. A névelőkről is. F...2023. 12. 01, 15:55 A nyitás tárgya
-
Sándorné Szatmári: Ez a cikk mindenkit gondolkozásra késztet.. Úgy gondolom, hogy általánosan a merev nyelvta...2023. 11. 30, 12:21 Egy örök áldilemma?
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Eltörölte a tádzsik parlament szombaton az orosz nyelv hivatalos státusát, figyelmen kívül hagyva, hogy Moszkva nagyon érzékenyen reagál az orosz nyelv használatának az egykori szovjet tagköztársaságokban való fenntartására.
A dusanbei törvényhozás felsőháza egyhangúlag jóváhagyta az alsóházban már korábban megszavazott jogszabályt, amely kizárólag a tádzsik nyelvet jelöli meg a közigazgatásban, a hadseregben és az igazságszolgáltatásban használható nyelvként.
Mahmadszaid Ubajdullajev felsőházi elnök képviselőtársai előtt kijelentette: nem felel meg a hazafiasság elvének, ha valaki nem beszéli annak az államnak a hivatalos nyelvét, amelynek az állampolgára. Az új törvényt Emomalii Rahmon államfőnek még alá kell írnia, hogy ez megtörténik – megfigyelők szerint –, teljesen biztosra vehető.
A tádzsik parlament által 1989-ben – két évvel a Szovjetunió felbomlása előtt – elfogadott hasonló törvényben még szerepelt az orosz nyelv a nemzetiségek közötti érintkezés nyelveként.
A tádzsik a fárszi nyelv egyik változata, de cirill ábécét használ.
Tádzsikisztán korábban Oroszország leghűségesebb szövetségese volt a közép-ázsiai szovjet utódállamok közül, ám az utóbbi időben igyekszik eltávolodni Moszkva politikai irányvonalától, és bővíteni külföldi partnerei körét. A tádzsik elnök a perzsa gyökerekhez való visszatérés jegyében két évvel ezelőtt tádzsikosította nevét, Rahmonra rövidítve a korábban használt, oroszos hangzású Rahmonov családnevet, és hozzátoldott egy „i” betűt személynevéhez, amely ezáltal Emomalii lett.