-
Sándorné Szatmári: "Siegelinde" idézet a cikkben hangátvetés témában: "És nem mondják "motort" helyett soha a...2024. 09. 08, 10:27 Így műveld a nyelvedet
-
ganajtúrós bukta: *De tulajdonképpen lefedi mi is a bully (iskolai basáskodó, iskolai basa) és a bullying(is...2024. 08. 19, 22:01 „Mert nincs rá szó, nincsen rá...
-
ganajtúrós bukta: Tovább kutattam. 2006-os iskola újság Basáskodásnak lett lefordítva a szó, csak nem terjed...2024. 08. 19, 21:56 „Mert nincs rá szó, nincsen rá...
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 30 Nem azt írtam, hogy magyar, hanem..: "...a mai magyar nyelvben élő kelta szó...2024. 08. 19, 12:24 Még néhány mondat a rokonságról
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Nyilván, hiszen minden a magyarból van. Már csak az a kérdés, hogy a p...2024. 08. 18, 10:05 Még néhány mondat a rokonságról
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Újabb fekete-fehér felvételekkel gazdagodott a Filmhíradók Online gyűjteménye.
Az 1931-től 1943-ig terjedő időszak filmhíreinek bemutatásával indult szolgáltatás üzemeltetője, a Neumann Nonprofit Kft. keretei között működő NAVA (Nemzeti Audiovizuális Archívum) most ezeknek az éveknek a folytatását tárja a nagyközönség elé, egészen 1949 márciusával bezárólag. Az archívum a II. világháború során és az azt követő években készült Hungarista Híradókat, Heti Híreket, MAFIRT-krónikákat és az ún. UMFI-híradókat adja közre.
A gyűjtemény új darabjai részben a II. világháború eseményeiről tudósítanak; ahogy a front közelíti Magyarországot, megjelennek a menekültekről, harcokról beszámoló hírek. A nyilasok hatalomátvétele éles váltást hoz, a védekezésről már fanatizmussal átitatott híradók készülnek. A háború után az újjáépítés, újrakezdés van a híradások középpontjában, ugyanakkor megfigyelhető, ahogyan átveszik az irányítást a kommunisták a híradók készítésében is. A politikai célzattól mentes rövidhírek pedig beszámolnak divatról, ünnepekről, sportról és tudományról – mindarról, amik teljesebbé tehetik képünket az akkori világról.
Az online szolgáltatásról
A filmhíradók gyűjteménye részletes leírással rendelkezik: a Filmhíradók Online adatbázisában témák, személyek, helyszínek, évek, hónapok és nyelvek szerint rendezhetők és szűrhetők a mozgóképes tartalmak, a feldolgozás során oktatási és történettudományi kulcsszavakat is kaptak a bejátszások, sőt, maga az elhangzó szöveg és a feliratok minden egyes szava is kereshetővé vált.
A filmhíreket a regisztrált felhasználók szabadon kommentálhatják és kulcsszavazhatják. Bármelyik filmhír egyszerűen beágyazható a felhasználó honlapjába vagy blogjába, de könnyen megoszthatók e-mailben vagy akár a közösségi oldalakon is. A Filmhíradók Online anyagai elsősorban oktatási, kutatási és közismereti célokat szolgálnak, az üzleti célú felhasználás kizárólag az MNFA engedélyével lehetséges.
A Magyar Nemzeti Filmarchívum (MNFA) által felújított és digitalizált filmanyagokat a Neumann feldolgozásában, az általa üzemeltetett NAVA különgyűjteményének részeként ismerhetjük meg.
A weboldal eddigi eredményei
A Filmhíradók Online 2009. november 5-ei indulásától 2011 márciusáig mintegy 500 ezer látogatót fogadott, és több mint 4 millió oldalmegtekintést ért el.
A weboldal 2010-ben bekerült az audiovizuális archívumok nemzetközi szövetsége által kiírt FOCAL Awards londoni döntőjébe, az eFestival versenyen első helyezést ért el eKultúra kategóriában, elnyerte az Év Honlapja szakmai verseny különdíját, valamint a Magyar Tartalomipari Szövetség az elmúlt két év eFestival győztesei közül a Filmhíradók Online-t jelölte a 2011-es World Summit Award-ra.