-
mederi: "Csak a véletlennek köszönhető, hogy a két szó azonos alakúvá vált." -Szerintem is. A magy...2021. 04. 04, 10:26 Miért nyúl a nyúl?
-
mederi: @Fülig James: 61 Egy körülbelüli idézet a Wikipédiából Fleming kísérleteinek sikeréről kol...2021. 04. 04, 09:32 Dob és dob
-
mederi: A közmondás szerint a "részeg disznó (ember) hentereg a földön" és nem *hengereg, mert meg...2021. 04. 01, 10:02 Hentel-e a hentes?
-
mederi: Így hengergetnek a hentesek.. :) www.youtube.com/watch?v=EHf8T_2k9uM2021. 04. 01, 09:59 Hentel-e a hentes?
-
mederi: @Avatar: 14 A felfüggesztett disznó olyan közel szabályos vízszintes szeletekből áll, amik...2021. 04. 01, 09:31 Hentel-e a hentes?
Nyelvről vitatkozik kollégáival?
Kételyei támadtak?
Kálmán László nyelvész olvasóink égető kérdéseire válaszol:
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
- Mit állítsunk?
Olvasgassa itt a rovat korábbi cikkeit is!

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A Fülöp-szigetek annak idején spanyol kézből amerikaiba került, most azonban ismét a spanyol hatás érezhető: a nyelvoktatásba is besegít Madrid.
Ismét teret nyer a spanyol nyelv a Fülöp-szigeteken. Erről tanúskodik legalábbis a globalnation.inquirer.net cikke: információik szerint a szigetország ugyanis spanyol segítséget kap a nyelv oktatása terén.
Mivel a Fülöp-szigetek korábban a spanyol gyarmatbirodalom része volt, a nyelvet lényegesen többen beszélték, mint napjainkban. Igaz, a XIX. század legvégén zajló spanyol-amerikai háború következtében amerikai fennhatóság alá került az ország, így ma már a helyi nyelvek mellett legtöbben az angolt használják a mindennapokban.
Most azonban a spanyol kormány úgy döntött, elősegíti a spanyol nyelvoktatást a Fülöp-szigeteken azzal, hogy megnöveli a helyben képzett spanyoltanárok számát, illetve technikai és szakmai támogatást is nyújt a korszerű nyelvoktatáshoz. A megállapodást már alá is írták a két ország minisztériumai.
Annak idején 1987-ben törölték el a kötelező spanyoloktatást, és egyúttal a spanyol hivatalos nyelvi státuszát is. Az ezúttal békés spanyol inváziót 2012-re szeretnék megvalósítani a szakemberek. Most még iskolánként változó, hogy van-e mód a spanyoltanulásra vagy nincs, de a tervek szerint két év múlva az egész országban el lehet majd sajátítani az egykori gyarmatosítók nyelvét.