-
Sándorné Szatmári: @nasspolya: (Hátha ennyi idő után még elolvasod..) -29-ben ezt írtad: ".... mi a pontos kü...2024. 11. 23, 12:47 A nyitás tárgya
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kétségtelen, hogy majd ha tudunk valamit a jelenleg ismertnél korábbi ...2024. 11. 22, 14:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 14 "..az állítólagos "ősnyelvről" azért könnyű bármit (és annak az ellenkezőjét...2024. 11. 22, 14:17 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Segíts nekünk egy olyan eszközt fejleszteni, ami mesterséges intelligencia segítségével segíti a kis közösségi rádiókat a keresőkben történő megjelenésben!
Felmondanád a hangodat egy izgalmas kutatási projekt kedvéért? Egyrészt ez egy nagyon izgalmas feladat, másrészt a nyestnek is segítesz – a tudományról nem is beszélve!
Miben kérjük a segítséged?
Nyertünk! A nyest – a Tilos és a Civil rádiókkal közösen – finanszírozást nyert egy szuper kutatási projekthez, ami nagymértékben hozzá tud járulni a mi megújulásunkhoz is.
A lényeg, hogy rengeteg kicsi, kevés pénzből gazdálkodó közösségi rádióadó működik a weben. Ők – pénz híján – nem tudnak nagy pénzeket költeni arra, hogy az adásukban elhangzó szövegek valahogy kereshetőekké váljanak a weben. Ebben segít nekik a projektünk!
Mondj fel néhány magyar mondatot a Mozilla Common Voice közösségi hangadatbázis oldalán, valamint ellenőrizd mások hangmintáit!
Miért kérjük ezt?
A programozókból, nyelvészekből, adatelemzőkből, designerekből álló csapat egy olyan alkalmazást hoz létre, ami egy mesterséges intelligencia segítségével leiratozza és kereshetővé teszi a rádióadásban elhangzott szöveget. Ehhez kérjük a Te segítségedet: a mesterséges intelligencia betanítására nagyjából 250 órányi felolvasott és ellenőrzött szöveget kell felolvassunk, ezen a weboldalon, amit erre a linkre kattintva érsz el!
A hangmintánk viszont olyannyira nem fog kárba vészni, hogy más csapatoknak is segít majd fejlesztéseikben, akik nyílt forráskódú, szabad szoftvereket fejlesztenek. Azaz a hangunkkal hozzájárulhatunk ahhoz, hogy ne csak nagyvállalatok számára hajtson hasznot a mesterséges intelligencia, hanem közösségi projektek, kisebb műhelyek számára is!
Milyen kiejtésre van szükségünk?
Mindenfélére! A beszéd sokféle, a beszéd nagyon emberi. Sokszínűek vagyunk abban, hogyan ejtjük ki a szavakat, hogyan hangsúlyozunk, hogyan mondjuk ki a gondolatainkat magyarul. Add a hangod, hogy a magyar adatbázis minél gazdagabb, teljesebb, sokszínűbb lehessen.
Jelenleg 73 óránál jár az adatbázis, célunk, hogy ez a szám legalább 150-200-ra növekedjen.
Mit kell tenned?
-
Menj fel a Mozilla Common Voice oldalára a számítógépeden, vagy a mobilodon. Nem szükséges regisztrálnod, de ha mégis megteszed, úgy követheted az előrehaladásod – és felkerülhetsz a toplistákra!
-
Kattints a Beszéljen fülre, és mondj fel magyar mondatokat a szövegkártyákról.
-
Kattints a Figyeljen menüpontra, és csekkold le mások felolvasásait, hangmintáit. Figyelem: itt időnként előfordul, hogy a rendszer azt írja ki, hogy elfogytak az ellenőrzésre rendelkezésre álló mondatok. Ilyenkor az oldal frissítésével gyakran újabb mondatokhoz juthatunk, amivel feljebb araszolhatunk a toplistán!
-
Ha bizonytalan vagy egy mondat felolvasásában, vagy egy hangminta ellenőrzésében, kattints a Kihagyás gombra.
Gyakori kérdések
Csak szép kiejtéssel lehet felolvasni?
Nem, sőt! Kimondottan az szeretnénk, ha sokféle lenne az adatbázis, éppen ezért örömmel vesszük a legkülönfélébb felolvasókat is – nem kell "szépen" ejteni semmit, a raccsolók és pöszék épp annyira fontosak, mint pl. a palóc vagy salgótarjáni dialektusúak.
Mit tegyek ellenőrzésnél, ha nagyon halk a felvétel?
Ha a felvétel egyes részei annyira elhalkulnak, hogy már nem halhatóak, vagy ha a felvétel szaggat, nem kivehetőek a szavak, ne fogadjuk el.
Azt írja, hogy "nincs már ellenőrzendő felvétel", közben csak 53% az ellenőrzött mondatok száma. Miért van ez?
Azért, mert a rendszerben van egy kis probléma: ilyenkor, ha frissítjük az oldalt, új mondatokat fog felkínálni ellenőrzésre.
Nem vagyok biztos a kiejtésben, mit csináljak?
Egyáltalán nem baj, ha így is felolvasod a felkínált mondatot. Ha mégsem érzed úgy, hogy felolvasnád, megnyomhatod a Kihagyás gombot, vagy a Ctrl+K / Command+K billentyűkombinációt. A lényeg, hogy semmi esetre sem kell aggódnod a kiejtésed miatt!
Rosszul ejti ki a beszélő az egyes szavakat, kifejezéseket. Elutasítsam?
Csak azért, mert sajátosan ejt egy kifejezést a beszélő, még nyugodtan fogadjuk el. Akkor utasítsuk el a felvételt, amikor a felolvasó véletlenül kihagy, esetleg hozzátesz a mondathoz, ami le van írva.
Egy ideje nem látszik az alsó sáv a Common Voice-on: eltűnik a Kihagyás gomb is. Mit lehet csinálni?
Már jeleztük a problémát a fejlesztőknek, de szerencsére nem akkora a gond: ha csökkentjük a böngészőben a nagyítást (zoom out), akkor a keresett gombok előbukkannak az alsó sávban.
Adj hangot a rádióknak Te is, kattints ide!