-
mederi: @szigetva: 19 Ami kezdeti feltételezéssel indul, nem cáfolható, de rendszere bizonyítható,...2021. 03. 01, 08:46 Mi végett kell beszólni?
-
szigetva: @mederi: A hozzászólásaidra nehéz reagálni, mert amit írsz azt nem nagyon lehet a nyelvtud...2021. 02. 28, 13:08 Mi végett kell beszólni?
-
mederi: Az ok és a cél szavak használata -mint a "miatt" és "végett"- esetében, szerintem azért cs...2021. 02. 28, 12:45 Mi végett kell beszólni?
-
szlagy1: Én ebből a 10-ből szívesen kivenném Esterházyt, Nádast, Konrádot, Hemző Károly (fotográfus...2021. 02. 26, 17:19 Kik a legtöbbet idegen nyelvre fordított...
-
mrregisterz: Egy újságíró írta: B. Krisztián ígéretéhez híven elfogadta a büntetést, de az ügyész súlyo...2021. 02. 26, 10:54 Mi végett kell beszólni?
Nyelvről vitatkozik kollégáival?
Kételyei támadtak?
Kálmán László nyelvész olvasóink égető kérdéseire válaszol:
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
- Mit állítsunk?
Olvasgassa itt a rovat korábbi cikkeit is!

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Olvasónk a magyar helyesírás alapelveinek ellentmondásaiba ütközött. Megmagyarázzuk, hogy miért „sakkal” és „Mariannal”, de „Kiss-sel”.
Edit nevű olvasónk a hosszú mássalhangzóra végződő szavak -val/-vel ragos alakjainak helyesírására kérdez rá:
Az alapszó: sakk; a toldalék: -val
A helyesírása hogy alakul: sakk-kal vagy sakkal?
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A helyesírási anomália világos. A szótőben két k betű szerepel (és hosszú [k]-t is ejtünk). A -val/-vel rag v-je pedig teljesen hasonul a szótő mássalhangzójához (ablak – ablakkal, asztal – asztallal). A sakk + kal alakban ugyan nem ejtjük hosszabban a [k]-t, mint a sakk alakban, és az is rendkívül furcsa lenne a magyar írásszokást ismerve, hogy három egyforma mássalhangzó kerüljön egymás mellé. Tehát a két megoldási javaslat logikus: vagy sakkal vagy sakk-kal, de semmiképp nem sakkkal.
A magyar helyesírás négy elve közül ebben az esetben az egyszerűsítés érvényesül a szóelemzéssel szemben, tehát a sakkal alak a helyes. A szóelemzés elve alapján a szavak töveit és toldalékait a helyesírásban is „visszaadjuk”, azaz a kiejtés ellenében úgy írjuk a szavakat, ahogyan azok morfológiailag összetevődnek: mond + ja kiejtve [mongya], de leírva mondja. Az egyszerűsítés elve értelmében azonban a sakk + val esetében – a szóelemzés ellenében – nem kerülhet egymás mellé három k betű, még úgy sem, hogy a szótő határát kötőjellel jelöljük.
Van azonban olyan eset is a magyar helyesírásban, amikor a két azonos mássalhangzóra végződő szóhoz kötőjellel kell kapcsolnunk a -val/-vel toldalékot. Ez a tulajdonnevek, azon belül is a vezetéknevek esetében fordul elő: a Kiss + vel helyesen leírva Kiss-sel és nem Kissel. Ebben az esetben a helyesírási szabályzat a hagyomány elvét részesíti előnyben az egyszerűsítéssel szemben. Ez persze praktikus, mert így a ragozott tulajdonnév helyesírása nem ad okot félreértésre.
De vigyázat: nem minden tulajdonnév esetében érvényesül a hagyomány elve! A keresztnevek esetében ugyanaz a szabály érvényes, mint a köznevek esetében. Tehát a Mariann + val helyesen Mariannal (és nem Mariann-nal), a Marcell + vel helyesen Marcellel és nem Marcell-lel.