-
mederi: @szigetva: 19 Ami kezdeti feltételezéssel indul, nem cáfolható, de rendszere bizonyítható,...2021. 03. 01, 08:46 Mi végett kell beszólni?
-
szigetva: @mederi: A hozzászólásaidra nehéz reagálni, mert amit írsz azt nem nagyon lehet a nyelvtud...2021. 02. 28, 13:08 Mi végett kell beszólni?
-
mederi: Az ok és a cél szavak használata -mint a "miatt" és "végett"- esetében, szerintem azért cs...2021. 02. 28, 12:45 Mi végett kell beszólni?
-
szlagy1: Én ebből a 10-ből szívesen kivenném Esterházyt, Nádast, Konrádot, Hemző Károly (fotográfus...2021. 02. 26, 17:19 Kik a legtöbbet idegen nyelvre fordított...
-
mrregisterz: Egy újságíró írta: B. Krisztián ígéretéhez híven elfogadta a büntetést, de az ügyész súlyo...2021. 02. 26, 10:54 Mi végett kell beszólni?
Nyelvről vitatkozik kollégáival?
Kételyei támadtak?
Kálmán László nyelvész olvasóink égető kérdéseire válaszol:
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
- Mit állítsunk?
Olvasgassa itt a rovat korábbi cikkeit is!

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Ha két település közel van egymáshoz, és hasonló a nevük, okkal gondolhatunk arra, hogy azonos az eredetük.
Noszvaj és Novaj két község a Bükk lábánál, Heves megye keleti határán. Szinte szomszédosak: gyalog Szomolyán át alig 11 km az út. Ha azonban kocsival mennénk át az egyik településről a másikra, nagy kerülőt kell tennünk: Mezőkövesden vagy Egeren át kb. 30 km az út.
A két település közelsége és a nevek hasonlósága miatt felmerülhet, hogy a két név esetleg nem véletlenül hasonlít egymásra, hanem azért, mert azonos eredetű. De mit mond erről a szakirodalom?
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A két településnév eredetében azonban csak annyi párhuzamot találunk, hogy feltehetően mind a kettő puszta személynévből keletkezett.
Noszvaj esetében nagyobb a bizonytalanság, mivel feltehetően egy szláv eredetű név, a Nesvoj ([neszvoj], köznévként ’nem saját, idegen, szokatlan, furcsa’) a forrása. Ez azonban személynévként nem dokumentált, csupán a lengyel Nieswojowice [nyeszvojovice] és a cseh Nesvojovice [neszvojovice] településnevek alapján feltételezhető. Ilyen településnevek ugyanis csak személynevekből keletkeznek.
Novaj esetében sokkal egyszerűbb a dolog. A név forrása a Nova személynév – ennek azonban semmi köze a szláv ’új’ jelentésű szóhoz, hanem a Noé név egy ómagyar kori változata. Hasonló eredete lehet a Zala megyei Nova település nevének, ám lehet, hogy ez az ószláv nova (vьsь [viszi]) ’új (falu)’ kifejezésből ered.