-
nasspolya: @Sándorné Szatmári: Miért pont ez a két nyelv? Az illírből főleg csak tulajdonnevek és pár...2024. 10. 10, 07:37 Ál- és Tudomány
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: A szer szó sokoldalú jelentése a MAI magyar nyelvben amire gondoltam és amiről ...2024. 10. 06, 20:07 Ál- és Tudomány
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Azért inkább a tudományos forrásokat ajánlanám: uesz.nytud.hu/index.ht...2024. 10. 06, 14:26 Ál- és Tudomány
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 18 Kiegészítés:" Szerintem pontos magyarázatot kaphatunk a "szer" szó ...2024. 10. 06, 14:20 Ál- és Tudomány
-
Sándorné Szatmári: Ezt a Wikipédia oldalt hu.wikipedia.org/wiki/Eraviszkuszok úgy vélem érdemes megtekinteni....2024. 10. 04, 08:19 Ál- és Tudomány
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Sokat ismételt becslés: a ma létező mintegy 6900 nyelv fele eltűnik majd, mire a következő századfordulón pezsgőt bont az emberiség. A brit Telegraph című lap most ezekkel kapcsolatos érdekességeket gyűjtött egy csokorba.
Örökre eltűnik egy állatfaj, kihal egy nyelv – valószínűleg észre sem vesszük, a hétköznapi élet lüktetése ettől voltaképpen nemigen változik. Pedig – ahogy a Telegraph írja – egy nyelv nem csupán szavak halmaza, hanem az emberi elme „burjánzó erdeje”, ami a létezés, a gondolkodás és a világlátás egyedülálló útjait ötvözi.
(Forrás: Adam Masters / sxc.hu)
Bo
Azt, hogy az India fennhatósága alatt élő bo törzs hogyan látta a világot, már soha nem fogjuk megtudni: idén január 28-án ugyanis a 85 éves Boa Senior halálával kihalt a bo nyelv. A világsajtót gyorsan bejárta a hír, miszerint ezzel az egyik legősibb nyelv tűnt el végleg a föld színéről. Boa Senior az Andamán-szigeketen élt, ahol 1858-ban még ötezer bot tartottak számon – ma viszont már csak 52 van életben közülük, és mindegyikük hindiül beszél.
Zoque
Van egy nyelv, amit az egész világon csupán két agg mexikói férfi beszél: a zoque. Dolguk tehát elviekben könnyebb lenne, mint Boa Senioré volt, aki szülei halálával senkivel nem tudott anyanyelvén szót váltani – de csak elviekben. A két férfi tudniillik nem beszél egymással. Na nem azért, mert haragszanak egymásra, csupán nincs mondanivalójuk – állítják a rokonok. A mexikói kormány a hatvanas években felmérte a zoque-beszélők számát: akkor még 367-et találtak. A nyolcvanas évekre ez a szám négyre csökkent – ma pedig már csak ez a két férfi él, akik közül egyelőre egyik sem mutat hajlandóságot az önkéntes hallgatás megtörésére.
Pirahá
A nyelvész Noam Chomsky szerint van egy univerzális nyelvtan, ami a világ összes nyelvében megtalálható. Ezt az elméletet azonban megcáfolták Daniel Everett tapasztalatai, aki keresztény misszionáriusként évtizedeket töltött az amazonasi pirahák között, hogy lefordítsa számukra a Bibliát. Nem járt sikerrel.
Úgy tűnik, a pirahá egyetlen más nyelvhez sem hasonlítható: nincs benne kifejezés a számokra és a színekre, nincsen benne egyes és többes szám, tonális (vagyis sok szót csak a hangsúly különböztet meg egymástól), ráadásul a múlt idő is hiányzik belőle.
Gyakorisági szabály
Tudták önök, hogy egy nyelvben a második leggyakrabban használt szót éppen feleannyiszor használjuk, mint a leggyakoribbat? A harmadik legtöbbször használt szót pedig pontosan harmad annyiszor, mint az elsőt, és így tovább. Ez a (George Kingsley Zipf amerikai nyelvész által 1935-ben megállapított) szabály minden egyes nyelvre igaz a világon – mi több, igaz a betűkre és a fonémákra is.