-
nudniq: @nudniq: na, én is elkövettem egy-két pontatlanságot. Segesvárt csak a68-as megyésítéskor ...2021. 01. 15, 22:25 Százasak vagyunk?
-
nudniq: @mederi: @szigetva: nem kisebb eltérés volt a két alakulat között, hanem kb egy megyényi: ...2021. 01. 13, 02:59 Százasak vagyunk?
-
nudniq: @mederi: "vallásszabadságot biztosító Arany Bullára" XXIV. Hogy izmaeliták és zsidók tiszt...2021. 01. 13, 02:31 Százasak vagyunk?
-
szigetva: @Libertate: Onnan, hogy a Nyesten több, mint száz cikk címe alá odaírtam. Mederi téves ada...2021. 01. 12, 19:43 Százasak vagyunk?
-
Libertate: @szigetva: Mert a te nevedet ugyan honnan lehet tudni? Már megint provokálsz - és nem érve...2021. 01. 12, 19:24 Százasak vagyunk?
Nyelvről vitatkozik kollégáival?
Kételyei támadtak?
Kálmán László nyelvész olvasóink égető kérdéseire válaszol:
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
- Mit állítsunk?
Olvasgassa itt a rovat korábbi cikkeit is!

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A magyarok 75%-a csak magyarul tud, még a második legrosszabb portugáloknak is a fele már beszél valamilyen idegen nyelvet. Az EU-ban az angolt tanulják a legtöbben, angoltolmácsokból mégis hiány van.
Európában átlagosan az emberek 35%-a nem beszél semmilyen idegen nyelvet – derül ki abból a felmérésből, melyet az Eurostat készített a szeptember 26-i európai nyelvek napja alkalmából. Minden országban az angolt tanulják a legtöbben, kivéve Luxemburgot, ahol az angol, a francia és a német egyenlő mértékben van jelen a tantervben.
Bulgáriát, a balti államokat és Lengyelországot kivéve mindenhol az angolt beszélik a legtöbben idegen nyelvként.
Nagy-Britanniában a tanulók fele nem tanul idegen nyelvet, Írországban az egy ötödük. Akik tanulnak, azok többnyire a franciát választják.
Ellenben Csehországban, Luxemburgban, Hollandiában és Finnországban minden, Szlovéniában, Szlovákiában és Észtországban pedig majdnem minden (97-98%) tanuló legalább 2 idegen nyelvet tanul.
Teljes átlagban az EU 25 év 64 év közti polgárainak 36%-a állította azt, hogy semmilyen idegen nyelvet nem beszél. Magyarország ebben a tekintetben kimagaslóan rossz értéket mutat, 75%-ot. Második Portugália 51%-kal, őt követi Spanyolország, Bulgária és Görögország 47-43%-kal.
Ezzel ellentétben a szlovénok több mint 70%-a mondta azt, hogy legalább 2 idegen nyelvet beszél. Mögöttük van Szlovákia, Finnország (68%) és a balti államok (66-55%).
Érdekes adalék mindehhez, hogy angoltolmácsból ugyanakkor egyre kevesebb van, Leonard Orban, az EU többnyelvűségi biztosa tavaly „veszélyeztetett fajnak” nevezte őket. „A helyzet paradox – mondta. – Egyre többen beszélnek angolul, mégis egyre nehezebb angoltolmácsot találni, és nem csak az EU-ban.”
Az EU-nak jelenleg 23 hivatalos nyelve van. Több mint 700 tolmács dolgozik naponta az Európai Bizottságban.