-
szigetva: @mederi: Én úgy tudom, emlősök már éltek a dinoszauruszokkal együtt is, de ez végülis mind...2023. 01. 29, 18:17 Urál‒Altaj
-
mederi: @Fülig James: Nincs ötletem, annál is inkább, mert szegények lehet, hogy egyszerre , vagy ...2023. 01. 29, 18:06 Urál‒Altaj
-
Fülig James: @mederi: "Úgy vélem, hogy még a Pángea időszakában létre jöhetett a kettős au vagy ua hang...2023. 01. 29, 12:37 Urál‒Altaj
-
Fülig James: @mederi: "Janhunen ezt az irányt szerintem jól látja" Nem, semmi ilyesmivel nem foglalkozo...2023. 01. 29, 12:29 Urál‒Altaj
-
szigetva: @mederi: Nemrég hivatkozásokat kértél mások állításai mellé. Erre most felsorolsz egy halo...2023. 01. 29, 11:05 Urál‒Altaj
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Az országban is egyedülálló vállalkozásba fogott a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Levéltár, amikor két évszázad kéziratos térképeit digitalizálta és tette közkinccsé.
A Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Levéltár térképgyűjteményébe csaknem 300 kéziratos térkép tartozik. A szolnoki anyag számos darabja – elsősorban a hajdani Jászkun Kerület rendkívül tehetséges, országos hírű térképészének, idősebb Bedekovich Lőrincnek köszönhetően – egyedülálló történeti értéket képvisel – mondta el Fülöp Tamás, az intézmény igazgatója kedden az MTI-nek.
A térképek egy része 1878-ban, a Jászkun Kerület iratanyagával együtt került az akkor újonnan szervezett Jász-Nagykun-Szolnok vármegye levéltárába, majd az 1950-es években a városi és községi levéltárak felszámolásakor jelentős mennyiségű térképpel egészült ki a gyűjtemény. A 18. és 19. századot felölelő anyagból így ma már a múlt egy fontos szelete, mintegy kétszáz év rekonstruálható.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
„Mivel vízrajzi, települési és tájegységi térképek, valamint birtokvázlatok egyaránt megtalálhatók nálunk, reményeink szerint ezek DVD-n történt megjelentetésével az esztétikai élményen túl számos tudományterület, így a településföldrajz, a település- és közlekedéstörténet, az archeológia, a vízgazdálkodás vagy éppen a nyelvtudományok számára is gazdag adatbázist biztosítunk” – vélekedett a vezető.
Emellett a nagyszabású, az országban egyedülálló kezdeményezés jelentőségét és gyakorlati hasznát méltatva kitért arra is: a digitális kiadvány – lehetővé téve a térképek korlátlan, helyhez és időhöz nem kötött felhasználását – nemcsak a széleskörű hozzáférést szolgálja, hanem a levéltári iratanyag állagának megóvását és mélyebb szintű kutatását is elősegíti.
A technikai részletekről szólva Fülöp Tamás hangsúlyozta: a nagyméretű, átlagosan 70 centiméterszer 1 méteres dokumentumokat speciális szkennerrel digitalizálták és képjavító programokkal tették még részletgazdagabbá. A több hónapos munka eredményeként a levéltár teljes kéziratos térképállományát feldolgozták. Ebből 200 szerepel a tudományos igényességgel elkészült DVD-n, melyen a témához kapcsolódó magyar nyelvű információk angolul és németül megtalálhatók.
Az intézmény saját forrásaiból elkészült adathordozó a sajtóbemutatót követően a szakma előtt ugyancsak hamarosan megmérettetik, hiszen azt nemrégiben a Szép Magyar Digitális Térképek pályázatra is benyújtotta a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Levéltár – jelezte az igazgató.