-
idodav: "Magyarul tehát az úszótechnika és az úszó szám elnevezése nem különbözik." Ez azért nem t...2021. 01. 17, 23:10 A gyorsúszás is hungarikum?
-
Fülig James: @nudniq: azt hiszem, hogy Erdély átalakítása a dualizmus korában kezdődött, amikor elfogad...2021. 01. 16, 14:48 Százasak vagyunk?
-
nudniq: @nudniq: na, én is elkövettem egy-két pontatlanságot. Segesvárt csak a68-as megyésítéskor ...2021. 01. 15, 22:25 Százasak vagyunk?
-
nudniq: @mederi: @szigetva: nem kisebb eltérés volt a két alakulat között, hanem kb egy megyényi: ...2021. 01. 13, 02:59 Százasak vagyunk?
-
nudniq: @mederi: "vallásszabadságot biztosító Arany Bullára" XXIV. Hogy izmaeliták és zsidók tiszt...2021. 01. 13, 02:31 Százasak vagyunk?
Nyelvről vitatkozik kollégáival?
Kételyei támadtak?
Kálmán László nyelvész olvasóink égető kérdéseire válaszol:
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
- Mit állítsunk?
Olvasgassa itt a rovat korábbi cikkeit is!

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Számos háziállat nem képes arra, hogy gazdáját annak hangja alapján felismerje, egyes fajoknak az arc sem nyújt támpontot ez ügyben. A lovak ugyanakkor mindkettő segítségével képesek azonosítani egy embert – derítették ki brit kutatók.
Eddig az volt a tudományos álláspont, hogy csak az ember képes összekapcsolni agyában valakinek a hangját a hozzá tartozó képpel, és emlékezni erre. Leanne Proops és Karen McComb, a Sussexi Egyetem kutatói már korábban kimutatták, hogy a lovak képesek megkülönböztetni az ismerős emberi arcokat az ismeretlenektől. Most azt vizsgálták, hogy az állatok képesek-e párhuzamot vonni a hang és az arc között, ami magasabb szintű kognitív képességet feltételez.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A lovaknak gazdáik valamint egy ismeretlen hangját játszották le, és feljegyezték, milyen gyorsan, milyen gyakran és milyen hosszan néztek az állatok arra a személyre, amelynek hangját hallották. A lovak tovább figyelték azt a személyt, akinek hangját hallották, függetlenül attól, hogy az a gazdájuk volt, vagy sem – írja a Der Standard című osztrák lap internetes kiadása.
Egy második kísérlet során két ismerős személyt mutattak a lovaknak. Az állatoknak sikerült a személyeket a hozzájuk tartozó hanggal párosítani, egyes patások meg is próbálták közelíteni a „hozzájuk szólót”.
Ez egyértelmű jele annak, hogy a lovak képesek összekapcsolni a vizuális és az akusztikus benyomásokat – következtettek a kutatók. A kancák tovább néztek a személyre, akinek a hangját hallották. A természetben a kancák tartják inkább össze a csoportot, a mének kevésbé.