-
Sándorné Szatmári: @nasspolya: (Hátha ennyi idő után még elolvasod..) -29-ben ezt írtad: ".... mi a pontos kü...2024. 11. 23, 12:47 A nyitás tárgya
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kétségtelen, hogy majd ha tudunk valamit a jelenleg ismertnél korábbi ...2024. 11. 22, 14:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 14 "..az állítólagos "ősnyelvről" azért könnyű bármit (és annak az ellenkezőjét...2024. 11. 22, 14:17 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
„A magyar állam miért nem kötelezi az önálló önkormányzattal rendelkező településeket arra, hogy honlapot hozzanak létre a településükről?” – teszi fel kérdését olvasónk.
A nyesten gyakran szóba kerülnek kisebb települések. Ilyenkor jó lenne a cikkeket ezek egy-egy nevezetességével, vagy a falu jellegzetes látképével illusztrálni. Azt hihetnénk, a 21. század elején ez már nem lehet probléma: csak meg kell nyitnunk a település honlapját, és kiválasztani egy-egy szép képet a galériából.
Sajnos a tapasztalat azt mutatja, hogy a helyzet nem ilyen egyszerű. Ha van egyáltalán a településnek honlapja, azon nem mindig vannak képek; ha vannak, azokon sokszor csak a falunap résztvevőit, nem a település nevezetességeit látjuk; ha pedig van is egy-két kép a templomról vagy az önkormányzat épületéről, azok gyakran minőségi okokból használhatatlanok.
(Forrás: okany.hu)
Mindez olvasónk, Emese leveléről jutott eszünkbe. Ő hasonló tapasztalatairól ír:
Olyan problematikám lenne, hogy vannak települések Magyarországon, amelyeknek nincs weboldala. Ha létezik weboldala a településnek, akkor jellemzően kevés információval van feltöltve, mint például helytörténelmi, kulturális és földrajzi információkkal, pedig lenne mit írni az adott településről. Én akarnék olvasni és művelődni az adott településről, azonban megfelelő tartalmakkal feltöltött önkormányzati weboldal hiányában ez nem lehetséges. (Jellemzően ezekről a településekről 1-2-3 mondatos Wikipédia-szócikkek vannak, így a Wikipédiát hanyagoljuk.) Azt pedig nem tudnám megoldani, hogy levéltárakba menjek információkért és helytörténeti adatokért. Vajon az információs kultúra miért nem jutott el az önkormányzatokba? Vajon az önkormányzatban ülő emberek tudják-e mi az az internet és a számítógép?
Nos, a bevezetőről ennyit. A fő kérdésem az lenne, hogy a magyarországi önkormányzatok jelentős hányada napjaink digitális világában miért nem fektet minimális energiát sem egy kiegyensúlyozott, viszonylag minőséginek és tartalmasnak mondható önkormányzati weboldalba? Jellemzően egy olcsóbb és minőségi weboldalt 30 ezer forint alatt simán kialakíthatna az önkormányzat, nem kell full extrásnak és csúcs-modernnek lennie. Főleg egy kisebb település számára lenne alkalmas egy ilyen honlap, ahol nem valószínű, hogy elterjedt az e-ügyintézés – mondjuk az vicces lenne, hogy a néhány száz méterre levő önkormányzatba valaki lusta lenne lekullogni – és azonban sokan olvasnának az adott falu helytörténetéről és helyi értéktáráról. Vajon az önkormányzatban ülő emberek ennyire elfoglaltak, hogy nem tudnak időt szakítani ilyen „fontos” dolgok ügyintézésével? Vagy csak simán lusták pénz kiadni ilyesmikre? Vagy – mint fentebb lett említve – azt sem tudják mi az az internet és a számítógép?
Jobban belegondolva a magyar állam miért nem kötelezi az önálló önkormányzattal rendelkező településeket arra, hogy honlapot hozzanak létre a településükről? Meghatározhatnák jogszabályban, hogy a helytörténetről, a helyi értéktárról és a közintézményekről milyen részletességgel kell írni. Gazdasági vonzata annyi lenne ennek, hogy legalább alkalmi munkalehetőség teremtődne a programozó és a történész végzettségűek számára. Legalább a történészek nem a McDonald’s-ban fogják alkalmazni az államilag finanszírozott képzésen megszerzett tudásukat és diplomájukat. Ugyanis bizonyos térségek helytörténetének kikutatására és megírására történészeket alkalmazzanak, ugyanis nekik kellene ehhez legjobban érteniük.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Bár olvasónk talán tőlünk vár választ a kérdésre, nem érezzük úgy, hogy felvetéseit mi tudnánk megválaszolni. Ahhoz viszont elég érdekesnek érezzük, hogy vitára bocsássuk – kommentben várjuk olvasóink véleményét, tapasztalatait.