-
Sándorné Szatmári: @szigetva: A szer szó sokoldalú jelentése a MAI magyar nyelvben amire gondoltam és amiről ...2024. 10. 06, 20:07 Ál- és Tudomány
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Azért inkább a tudományos forrásokat ajánlanám: uesz.nytud.hu/index.ht...2024. 10. 06, 14:26 Ál- és Tudomány
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 18 Kiegészítés:" Szerintem pontos magyarázatot kaphatunk a "szer" szó ...2024. 10. 06, 14:20 Ál- és Tudomány
-
Sándorné Szatmári: Ezt a Wikipédia oldalt hu.wikipedia.org/wiki/Eraviszkuszok úgy vélem érdemes megtekinteni....2024. 10. 04, 08:19 Ál- és Tudomány
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: Kiegészítő vicc: - "Micsoda 'szír szar szertelen hangszeren' süvölt be...2024. 10. 01, 09:16 Ál- és Tudomány
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A barátság szép dolog, sőt hasznos is. Egy kutatás szerint manapság a baráti kapcsolatok felnőtt korban, a család mellett visszaszorulnak. Ez azonban egyáltalán nem jó tendencia. Hogyan tehetünk ez ellen?
„Mindenkinek szüksége van barátokra” – ez igen bölcs, de kicsit sem új információ. Az azonban már meghökkentő lehet, hogy míg 1985-ben a „Hány közeli barátja van?” kérdésre az emberek többsége három főt említett, addig 2004-ben ugyanerre a kérdésre a legáltalánosabb válasz az volt, hogy nulla. Úgy tűnik, hogy a barátok meglétét természetesnek vesszük, és ahogy családot alapítunk, egyre kevesebbet törődünk korábbi barátainkkal, azzal meg pláne nem töltünk időt, hogy új baráti kapcsolatokat kössünk – figyelmeztet a The Week összeállítása.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A barátok nélküli élet több okból is szomorú. Hogy csak az egyiket említsük: barátok kellenek ahhoz is, hogy megőrizhessük egészségünket. A társas kapcsolatok hiánya többféle esetben is halálok lehet. Ha kevés barátunk van, vagy nincsenek barátaink, az veszélyesebb, mint az elhízás; körülbelül napi 15 szál cigaretta elszívásáéval azonos a kockázata. Ez Julianne Holt-Lunstad pszichológus kutatásából derült ki, amelyben 148 vizsgálat metaanalíziséből vont le következtetéseket.
A barátok az önismeret szempontjából is elengedhetetlenül fontosak, mivel gyakrabban többet tudnak rólunk, mint mi saját magunkról. Simine Vazire, a Washington Egyetemen működő személyiség és önismeret labor munkatársa szerint a barátok pontosabban adják meg a személyiségünk alapvető vonásait, mint mi magunk. Az IQ-nkat is pontosabban meg tudják tippelni, mint mi magunk – saját magunkat ugyanis rendre alulbecsüljük ebből a szempontból. Ugyanakkor az érzelmeinkkel és a gondolatainkkal – nem meglepő módon – azért mi magunk inkább tisztában vagyunk, mint a barátaink.
A barátok pedig boldogabbá tesznek minket, mint bármi más a világon. Ha van például három barátunk a munkahelyünkön, akkor 96 százalékkal több esélyünk van arra, hogy elégedettnek érezzük magunkat, mint ha nincsenek a munkában barátaink. És a boldogság fertőző: ha van legalább egy barátunk, aki boldog, 15 százalékkal nagyobb az esélye annak, hogy mi is boldogok vagyunk. Ha azonban boldogtalan barátunk van, akkor a 7 százalékkal csökken az esélye annak, hogy mi boldogok legyünk. Mivel egy boldog barát többet hoz nekünk, mint amennyit egy boldogtalan elvisz, a kutatók azt mondják „minél több barátunk van, annál jobb nekünk”.
Kutatók azt is megfigyelték, hogy az emberek hajlamosak úgy gondolni, hogy a házastárs vagy az élettárs minden szociális igényüket kielégíti. Éppen ezért a családalapítás után általános, hogy az emberek kevesebbet találkoznak a barátaikkal, újabb kapcsolatokat pedig nem kezdeményeznek. Ez azonban hatalmas tévedés! Ez a hozzáállás túl sok terhet ró a partnerre, ráadásul a partnerünktől nem is kaphatunk meg minden olyasmit, amit a barátainktól igen. A Nobel-díjas David Kahneman kutatásai azt mutatják, hogy a barátokkal eltöltött idő élvezetesebb, mint a házastárssal vagy a gyerekekkel töltött idő. Ez persze nem jelenti azt, hogy a család nem tudja boldoggá tenni az embert, de arra felhívja a figyelmet, hogy másfajta felelősséget kell vállalnia az embernek a barátai társaságában, mint a családjában.
A kutatások azonban azt is mutatják, hogy hét éven belül eltűnnek még a közeli barátaink is. Mit tehetünk annak érdekében, hogy ez ne következzen be? – Némi időbe és energiába kerül, de a fentiek értelmében megéri ezt befektetni. Íme néhány tipp, hogyan őrizhetjük meg baráti kapcsolatainkat.
1. Szakítsunk időt a barátainkra!
Daniel Hruschka azt vizsgálta, milyen konfliktusforrások léteznek a baráti kapcsolatokban. A leggyakoribb az volt, hogy a barátok nem töltenek együtt időt. Az együtt töltött idő ugyanis a legjobb jelzése annak, hogy értékelünk, szeretünk valakit. Találjuk meg tehát az időt, amit a barátainkra tudunk szánni!
2. Csináljunk közös programokat!
Fent már mondtuk, hogy a barátok boldoggá tesznek minket. Ennek egyik forrása lehet a közös programok megszervezése
3. Legyünk jelen!
A közelség nagyon fontos összekötő kapocs a barátságban. Fontosabb például, mint az, hogy a barátoknak hasonló legyen a személyiségük. Szóval igyekezzünk a barátaink közelében maradni.
4. Legyünk türelmesek!
Néha unatkozunk a barátaink mellett, de ha türelmesek vagyunk, ez nem kell, hogy a kapcsolatunk végét jelentse. A barátság nem mindig a legjobb szórakozásról szól, de ezt is vállalnunk kell!
5. Legyünk rugalmasak!
A szociális képességek közül az egyik legfontosabb, hogy képesek legyünk alkalmazkodni a környezetünkhöz, hogy képesek legyünk változni úgy, ahogy a helyzet kívánja. Ez fontosabb, mint makacsul ragaszkodni ahhoz, akik és amilyenek vagyunk.
6. Legyünk támogatóak!
Ez kulcsfontosságú: fogadjuk el a barátainkat olyanoknak, amilyenek, és támogassuk őket, adjunk nekik pozitív visszajelzést. Legyünk mi a barátaink legnagyobb rajongói!
Forrás