-
ganajtúrós bukta: @Sándorné Szatmári: Amúgy nincs kedved kalandmesternek jelentkezni a legközelebbi m.a.g.u....2025. 07. 09, 18:00 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Egyetlen konkrétum van a hosszú szövegedben: a magyarban E3-ban nincs ...2025. 07. 09, 11:17 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
Sándorné Szatmári: @ganajtúrós bukta: Idézet a cikkből: "...erősen kritizálják a nyelvcsalád fogalmát. Ennek ...2025. 07. 09, 10:23 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
ganajtúrós bukta: @Sándorné Szatmári: Az alapszókincs az olyan szavak amiket nap mint nap folyamatosan haszn...2025. 07. 08, 23:12 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: Igen, feltételezem, hogy nem véletlenül maradtak fenn.. Nem ki, hanem rátalálta...2025. 07. 08, 11:17 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Vajon mennyire könnyen adnánk ki cégünk adatait, ha valaki rákérdezne? A hackerverseny alapján úgy tűnik, elég könnyen.
Még el sem kezdődött a Defcon hackerkonferencia, máris kisebb indulatokat keltett, ugyanis sem az FBI, sem bizonyos nagyvállalatok nem nézik jó szemmel, hogy a szervezők által meghirdetett, élőben zajló verseny élesben vesz célba cégeket a social engineering-et alkalmazó hackereken keresztül.
Főként a legendás Kevin Mitnicknek köszönhető, hogy ez a módszer ma már a laikusok körében is közismert: a hacker nem a szoftverek, rendszerek hibáit keresi, hogy kihasználja azokat, hanem az alkalmazottaktól, felhasználóktól igyekszik különféle trükkök segítségével megszerezni a betöréshez szükséges információkat. A Defconon zajló háromnapos versenyen is az a cél, hogy az indulók a Fortune 500-as listáján szereplő vállalatok munkatársait verjék át.
A versenyzőknek nem szabad igazán érzékeny adatokat megszerezniük, de egy hackernek már olyan információ is értékes lehet, hogy a megkérdezett milyen típusú, milyen verziószámú böngészőt, PDF-olvasót használ, az operációs rendszer típusa, milyen levelezőprogramja van, milyen víruskeresője, vagy éppen mi a helyi wifihálózat neve. Az indulók egy hangszigetelt fülkében dolgoznak, de a résztvevők hallják, hogy milyen módszereket alkalmaznak. Egy-egy versenyzőnek 25 perc áll a rendelkezésére.
Már a pénteki első, egy ausztrál hacker is sikerrel járt, aki egy nagyvállalat ügyintézőjének elmondta (az azonosítási kérést figyelmen kívül hagyva), hogy még új, alig egy hónapja dolgozik a cég ausztrál leányvállalatánál, és sürgősen szüksége lenne bizonyos adatokra, mivel a főnöke idő előtt jött vissza, és még nem végzett a munkájával. A beszélgetéssel és egy hamis weboldallal meggyőzte az illetőt, és megkapta a kért információkat. Majd megköszönte a segítséget, és megígérte, hogy meghívja egy sörre a megvezetett partnert. Mint később elmondta, körülbelül 20 órát készült a hívásra, pontosan tudta, kit fog keresni. Nem mindegy ugyanis, hogy az illető mióta dolgozik a kiszemelt cégnél (a legkönnyebb az újakat becsapni), s az sem, hogy a hivatali ranglétrán hol áll, mivel a legtöbb esetben minél magasabban áll a hierarchiában a beszélgetőtárs, annál kisebb az esély a sikerre.
Bár a beszámolók szerint ez volt a nap legjobb produkciója, az összes aznapi induló megszerezte a kívánt adatokat. Chris Hadnagy, a verseny egyik ötletgazdája szerint az áldozatok a legtöbbször valószínűleg érzékeny információkat (azonosítókat, jelszavakat, sőt akár a családi fotóikat) is kiadtak volna, ha azt kérik tőlük. De ilyen nem történik meg, mivel a verseny szabályai tiltják, hogy az indulók ilyesmiket szerezzenek meg, ahogy bizonyos kormányzati, illetve pénzügyi intézmények is tiltólistán vannak.
Az utóbbiak ellenére az FBI-nak komoly aggályai vannak, habár a szervezők egy hónapja már egyeztetésen is jártak a Szövetségi Nyomozóiroda illetékeseinél. Végül is meg tudtak állapodni, s a civil jogvédő szervezet, az Elentronic Frontier Foundation is felajánlotta jogi támogatását Hadnagyéknak.