-
stanley: @Fülig James: Ja igen, és az angol idézetet már nem a korábban idézett cikkből, hanem az a...2021. 01. 25, 22:50 Árpád-házi kéktúra Afganisztánból...
-
stanley: @Fülig James: Bocsánat a több hónapos késéshez, valszeg vmit rosszul állítottam be a level...2021. 01. 25, 22:46 Árpád-házi kéktúra Afganisztánból...
-
mederi: A maga szónak néhány jelentés tartalma: egyedül, segítség nélkül, saját. Példa mondatokban...2021. 01. 22, 21:08 Ismerd meg önmagad!
-
idodav: "Magyarul tehát az úszótechnika és az úszó szám elnevezése nem különbözik." Ez azért nem t...2021. 01. 17, 23:10 A gyorsúszás is hungarikum?
-
Fülig James: @nudniq: azt hiszem, hogy Erdély átalakítása a dualizmus korában kezdődött, amikor elfogad...2021. 01. 16, 14:48 Százasak vagyunk?
Nyelvről vitatkozik kollégáival?
Kételyei támadtak?
Kálmán László nyelvész olvasóink égető kérdéseire válaszol:
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
- Mit állítsunk?
Olvasgassa itt a rovat korábbi cikkeit is!

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Figyelmünket tesztelhetjük egy egyszerű videó segítségével. A meglepő eredmény garantált, a tanulságot fontos lenne megtanulnunk...
A legbrutálisabb börtön, amibe be vagyunk zárva, nem más, mint a tudatunk. Az, hogy mit gondolunk, milyen előfeltevéseink, milyen hiedelmeink vannak, befolyásolja azt, hogy hogyan észleljük a köröttünk levő világot. Észleleteink pedig alakítják véleményünket, gondolatainkat. És a kör itt bezárul. Aki nem hiszi, próbálja ki most!
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Az alábbi videóban egy tesztet próbálhat ki az olvasó azzal kapcsolatban, hogy mennyire tudatos. A feladat igen egyszerű: két kosárcsapatot fog látni, az egyiknek a tagjai fekete, a másiknak a tagjai pedig fehér pólóban vannak. A feladat annyi, hogy meg kell számolni, hányszor passzolnak a fehér csapat tagjai.
Ha jól odafigyeltünk, láthattuk, hogy összesen tizenháromszor passzoltak a fehér pólóba öltözött játékosok. Ennél azonban sokkal érdekesebb, hogy mit nem vettünk észre közben... A második lejátszásban már jól látható a színen áthaladó, táncoló medvének öltözött alak. Aki nem hiszi, hogy az elsőben is ott van, játssza újra elejétől a felvételt.
Ennyit számít tehát az, hogy mire figyelünk, mire vagyunk beállítva, milyen előzetes elvárásokkal rendelkezünk egy adott eseménnyel kapcsolatban. Az eredmény mindenképpen elgondolkodtató: nem árt tudatában lennünk annak, hogy az észlelésünk, a figyelmünk, a tudatunk így működik. Amire nem számítunk, lehet, hogy észre sem vesszük. Ha tudjuk ezt, és ennek tudatában próbáljuk figyelni a dolgokat, egészen mindennapi helyzetekben nyerhetünk: például egy közlekedési szituációban. De hasznos ez a tudás a világgal kapcsolatos absztraktabb elképzeléseink szempontjából is.

(Forrás: Wikimedia Commons / Menke Dave, U.S. Fish and Wildlife Service)
Akinek van kedve, kipróbálhat még egy tesztet, amelyben egy gyilkosság helyszínén kell észnél lenni.