-
ganajtúrós bukta: Mondjuk az ilyen vitákat én sem értettem.. Még amikor mi "vitázunk" (=beszélgetünk) az leg...2024. 10. 31, 16:26 Hat tévhit a magyar nyelvről
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Valójában semmi értelme nincs annak, amit írsz. Az ilyesmit bullshitel...2024. 10. 31, 12:01 Hat tévhit a magyar nyelvről
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: Szerintem maga a rendszer elmélet nem új, és adatolja saját magát olyan példa m...2024. 10. 31, 11:54 Hat tévhit a magyar nyelvről
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Sok önjelölt próféta fordult már meg a Nyesten. De ahhoz, hogy az új e...2024. 10. 30, 20:08 Hat tévhit a magyar nyelvről
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: Igen, víz nélkül nincs élet, de a folyó ha kilép a medréből, tényleg őrült.. A ...2024. 10. 30, 20:01 Hat tévhit a magyar nyelvről
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A felsőoktatási intézményekbe jelentkezők kétharmadát felvették az idén; az egyetemre, főiskolára bekerült csaknem 98 ezer diák közül az alapképzésben a hallgatók 75 százaléka államilag támogatott, 25 százaléka pedig költségtérítéses formában tanulhat majd - közölték a jelentkezéseket értékelő pénteki, budapesti sajtótájékoztatón. A mesterképzés keretszámát ugyanakkor nem töltötték fel.
A tavalyinál is több hallgatót vettek fel a Nyugat-magyarországi Egyetem (NYME) Savaria Egyetemi Központjának (SEK) három karára, a felvételi eljárás tehát sikeresnek mondható – közölte Gadányi Károly, az egyetemi központ elnök-rektorhelyettese pénteken sajtótájékoztatón Szombathelyen.
A három karon elindított 80 képzésre összesen 1478 hallgatót vettek fel, 1112 diákot államilag támogatott, 366-ot pedig költségtérítéses helyre. Az államilag támogatott képzésekre csaknem százzal több jelentkezőt tudtak felvenni, mint tavaly, a felvettek száma pedig összességében 39-cel növekedett – fűzte hozzá Gadányi Károly.
A legmagasabb hallgatói létszám az idén a földrajz alapképzés szakon jelenik meg, ahol 75-en kezdhetik majd meg nappali tagozaton a tanulmányaikat. A legmagasabb pontszám a bejutáshoz – 409 pont – a kommunikáció és médiatudomány szakra kellett, de a rekreáció és az egészségfejlesztés szakra is legalább 400 pontra volt szükség.
Gadányi Károly elmondta: örvendetes, hogy az idén a matematika, a fizika és a kémia szakra is a korábbinál jelentősen nagyobb volt a jelentkezés és így lényegesen magasabb a felvettek száma is.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Miskolci Egyetem: minden eddiginél több elsőéves
A Miskolci Egyetem erősíti pozícióját: idén több mint nyolcezren jelentkeztek a különböző karokra, és csaknem három és félezret vettek fel. Jelentősen, mintegy 15 százalékkal – a tavalyi 1124-ről 1285-re – nőtt a költségtérítéses képzésre felvettek száma is, ami határozottan jelzi, hogy egyre többen biztosak az itt szerzett diploma értékében, és áldoznak is érte – közölte a rektor.
Az intézményt 4424-en jelölték meg első helyen. Négy karon – a Comenius főiskolai karon, az egészségügyi karon, a gépészmérnöki és informatikai, valamint a műszaki anyagtudományi karon – nőtt a jelentkezések száma, máshol pedig nagyjából annyi volt, mint tavaly.
A legnépszerűbb szakok között a gépészmérnökit, a gazdálkodási és menedzsment szakot, az egészségügyi szervezőt, az anyagmérnökit, a műszaki földtudományit, a kulturális antropológiát, az óvodapedagógusit és az előadó-művészetit említette meg a rektor.
Örvendetes, hogy egy gazdaságilag nehéz helyzetben lévő régió egyeteme egyre vonzóbb a fiataloknak – hangsúlyozta Patkó Gyula.
PTE: az intézmény az elmúlt öt év legjobb felvételi eredményeit érte el
A Pécsi Tudományegyetem (PTE) szerint az intézmény az elmúlt öt év legjobb jelentkezési és felvételi eredményeit érte el az idén, és továbbra is az ország legnépszerűbb egyetemei között van.
A PTE pénteken közleményben tájékoztatta az MTI-t arról, hogy az egyetem megőrizte meghatározó szerepét: a tavalyinál valamivel több, összesen 7437 felvett hallgatóval még mindig az ország és a régió vonzó felsőoktatási intézménye.
A legnépszerűbb szakok és a legmagasabb ponthatárok – az előző évekhez hasonlóan és az országosan tapasztalható trendeknek megfelelően – a PTE-n is a jogi, az igazgatási, a bölcsész, az orvosi és az egészségtudományi, illetve a gazdaságtudományi képzési területről kerültek ki. A legtöbben, 1611-en, jogásznak jelentkeztek, a legmagasabb pontszám, 437 a pszichológia szakra való bejutáshoz kellett.
Az egyetem közleményében utalt rá, hogy a 2011-es általános felvételi eljárásban növekedett a PTE-re jelentkezők száma: a tavalyi 17 308-cal szemben az idén 17 531 felvételiző jelentkezett a pécsi campusra.
SZTE: valószínűleg ez volt az utolsó békeév a felvételikben
Szabó Gábor hangsúlyozta: az SZTE jó néhány éve az első három legnépszerűbb egyetem között van, az ELTE után a Debreceni Egyetemmel együtt fej fej mellett haladnak.
A jelentkezésekben és a felvettek számában a korábbi évekhez képest jelentős változás nem volt, csupán ötszázalékos csökkenést tapasztaltak, de ez hasonlatos az országos tendenciákhoz. A mesterképzés területén kedvező az átrendeződés, bár a számokban nem történt változás, többen végeznek a teljes idejű képzésben, és kevesebben választják a levelező oktatást, ami egy kutatóegyetemnél nagyon fontos.
A tanárképzés területén nem történt áttörés. A számok szinte ugyanúgy alakultak, mint tavaly, de legalább nem csökkentek – mondta a rektor. Hozzátette: a probléma a természettudományos képzésben öt-hat év múlva kezelhetetlenné válik, de ez a terület csak időben jár előbbre, mert az egyéb közismereti területen is megfigyelhető a csökkenés, például a magyar és a történelem szakokon is elfogadhatatlanul alacsony a létszám.
A tanárképzés vonzza a legkevesebb jelentkezőt, a legtöbbet pedig a pszichológia szak, ott a legmagasabb a ponthatár is. Nem csökken a népszerűsége a jogi képzésnek, illetve a gazdasági jellegű képzéseknek. Növekedni látszik a műszaki és természettudományos képzések iránti érdeklődés.
Homoki-Nagy Mária oktatási rektorhelyettes elmondta: több mint 18 és fél ezren jelentkeztek az intézménybe, és az első helyre jelentkező 10 és fél ezerből mintegy 7800-at vettek fel. Közülük 5800 hallgató államilag támogatott helyekre kerülhetett be. A jelentkezők nagy részének magas felkészültségét a magas átlagpontszámok is bizonyítják – mondta a rektorhelyettes.
Hozzátette: a jelentkezésekből már látszik az a demográfiai hullám, amelyre a következő években fel kell készülniük a felsőoktatási intézményeknek is.
A debreceni az ország legnépszerűbb vidéki egyeteme
A mostani felvételi eljárásban minden korábbinál többen, 8298-an kerültek be az államilag finanszírozott és a költségtérítéses helyekre – tette hozzá.
Fábián István elmondta, hogy a jelenlegi adatok szerint az angol nyelvű, a PhD-képzésben részt vevő és a keresztfélévben felvett hallgatókkal együtt összesen 10 022 elsőéves hallgató kezdheti meg a tanulmányait az ősszel Debrecenben, de számos szakon pótfelvételit hirdetnek, így várhatóan még magasabb lesz az elsőévesek száma.
Jávor András oktatási rektorhelyettes hozzátette: nemcsak a mennyiséggel, hanem a hallgatók „minőségével” is elégedettek. Összesen 11 szakra lehetett 400 feletti pontszámmal bejutni és 27 szaknál érte el a 400-at a pontszámok átlaga. A bejutáshoz a legtöbb pontra a politológia (424), a fogorvos (423) és a jogász szakon (nappali:418, levelező:422) volt szükség – ismertette.
A rektorhelyettes ugyanakkor figyelmeztetett arra: a Debreceni Egyetemre nehéz volt bekerülni és a felvételi egy évre szól. Aki nem teljesít megfelelően, az átkerülhet az önköltséges képzésbe, míg utóbbiból sokan államilag finanszírozott szakon folytathatják majd a tanulmányaikat. Éves szinten 800-1000 hallgatót érint az átsorolás – tette hozzá Jávor András.
Az MTI érdeklődésére megemlítette: nappali tagozatra fizikatanárnak egyetlen fiatal sem jelentkezett, kémiatanár szakra pedig mindössze egyetlen hallgató, de matematikatanár szakon is csupán hatan kezdik meg tanulmányaikat ősszel a Debreceni Egyetemen.