-
szigetva: @mederi: Abszolút tények nyilván nincsenek. A te hozzászólásaidra azonban a „jelen tudásun...2023. 02. 02, 10:55 Urál‒Altaj
-
mederi: @szigetva: Szerintem ilyen típusú vizsgálatoknál abszolút tényekről nyilván nem lehet szó,...2023. 02. 02, 08:31 Urál‒Altaj
-
szigetva: @mederi: Csak ez lehetetlen, ha valaki a tényeknek nincs birokában.2023. 02. 01, 11:49 Urál‒Altaj
-
mederi: @szigetva: Külön külön a tudományágak gondolom kevésbé hatékonyak, mint ha összeegyeztetve...2023. 02. 01, 11:42 Urál‒Altaj
-
szigetva: @mederi: A Pángea 175 mó éve bomlott fel. De tök mindegy, nem hogy 60 mó évre nem látunk v...2023. 01. 31, 09:33 Urál‒Altaj
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Az Európa Tanács a kisebbségi nyelvek védelmében foglalkozott a magyarországi helyzettel. A felszólítás az oktatásra vonatkozott.
Azt várja az Európa Tanács (ET) Magyarországtól, hogy javítsa a kisebbségi nyelvű oktatás pénzügyi feltételeit – olvasható a strasbourgi székhelyű nemzetközi szervezet miniszteri bizottsága által csütörtökön közzétett jelentésben.
Az ET rendszeresen áttekinti mind a 47 tagállamának politikáját és gyakorlatát az emberi jogok, illetve a jogállamiság különböző szempontjai alapján. A mostani jelentés immár negyedszer veszi górcső alá a regionális és kisebbségi nyelvek magyarországi helyzetét.
A jelentés alapján az Európa Tanács felszólította Magyarországot, hogy alakítson ki strukturált, hosszú távú politikát a kisebbségi nyelvek védelme területén. Különösen azt kérte, hogy tevékenyen járuljanak hozzá a magyar hatóságok további kétnyelvű iskolák létesítéséhez az oktatás minden szintjén, valamint javítsák a kisebbségi nyelvű oktatás pénzügyi feltételeit.
Az ET miniszteri bizottsága számos további ajánlást fogalmazott meg, így például javasolta a magyarországi kisebbségi nyelvű tévéműsorok kínálatának javítását. A strasbourgi szakértők sürgetőnek ítélték, hogy a magyar hatóságok teremtsék meg a gyakorlati előfeltételeit annak, hogy a közszolgáltatások területén a kérelmek kisebbségi nyelven is beadhatóak legyenek. A jelentés angolul a http://www.coe.int/t/dg4/education/minlang/Report/EvaluationReports/HungaryECRML4_en.pdf internetes címen érhető el.