-
tenzo: Sztem az ocsúdik szláv lesz. Oroszul ocsúdik - очнуться, szem - око, очи. Felnyílik a szem...2021. 03. 04, 19:14 Ocsú és ocsúdik
-
mederi: @szigetva: 19 Ami kezdeti feltételezéssel indul, nem cáfolható, de rendszere bizonyítható,...2021. 03. 01, 08:46 Mi végett kell beszólni?
-
szigetva: @mederi: A hozzászólásaidra nehéz reagálni, mert amit írsz azt nem nagyon lehet a nyelvtud...2021. 02. 28, 13:08 Mi végett kell beszólni?
-
mederi: Az ok és a cél szavak használata -mint a "miatt" és "végett"- esetében, szerintem azért cs...2021. 02. 28, 12:45 Mi végett kell beszólni?
-
szlagy1: Én ebből a 10-ből szívesen kivenném Esterházyt, Nádast, Konrádot, Hemző Károly (fotográfus...2021. 02. 26, 17:19 Kik a legtöbbet idegen nyelvre fordított...
Nyelvről vitatkozik kollégáival?
Kételyei támadtak?
Kálmán László nyelvész olvasóink égető kérdéseire válaszol:
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
- Mit állítsunk?
Olvasgassa itt a rovat korábbi cikkeit is!

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A mikroblogok cenzúrázása Kínában valós idejű, rendkívül gyorsan működésbe hozható, az ország különböző pontjain különféleképpen működik – mutattak rá az amerikai Carniege Mellon Egyetem kutatói.
A mikroblogok cenzúrázási mechanizmusának kutatásához a tavaly nyári, Csiang Cö-min (Jiang Zemin) korábbi elnök haláláról szóló pletykák és azoknak az internetről való nagyarányú, rendkívül gyors „eltűnése” adta az ötletet.
Noah Smith, a Carnegie Mellon Egyetem professzora David Bamman és Brendan O'Connor PhD-hallgatókkal együtt tavaly június vége és október eleje közt a Sina mikroblogon 57 millió posztot elemzett, amelyeket egy, az alkalmazásfejlesztőknek létrehozott felületen gyűjtöttek be. Ide később visszalátogatva megvizsgálták, hogy egy adott mennyiségű, tetszőlegesen kiválasztott illetve köztudomásúan érzékeny témának számító posztból mennyit találni meg a Sina archívumában.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A tanulmány szerint a cenzúrázott témák három csoportba oszthatók. Állandó tabunak számít az országban többek közt Fang Bin-hszing (Fan Binxing), az Aranypajzs projekt, vagyis a kínai nagy tűzfal atyjának neve, ugyanígy az állami propagandára vonatkozó bejegyzések. Időszakos tabunak az aktuális eseményekkel kapcsolatos érzékeny témák illetve pletykák számítanak. Így például a Csiang Cö-min halálhíréről szóló hírek 80 százalékát törölték a cenzorok, a tavaly júliusi, 40 halálos áldozatot követelő vencsoui (Wenzhou) vonatszerencsétlenség után pedig a „lemondatni valakit” kifejezés vált nem kívánatossá, a szociális platformon tetőfokára hágott ugyanis a vasúti miniszterrel szembeni ellenszenv. A harmadik csoportot a világszerte kiszűrt, így a spam és pornográf tartalmak jelentik.
A különböző kínai tartományok különbözőképp cenzúrázzák a híreket, a cenzúra intenzitása keletről nyugatra mozdulva erősödik – derül ki a tanulmányból. Míg Sanghajban például átlagosan 11, Pekingben 12 százalékos a törlési arány, Csinghaj (Qinghai) tartományban és Tibetben átlagosan már 53 százalékos. A mikroblogok cenzúrája kézi vezérlésű és valós idejű, a központi vezetés számára kiemelt fontosságú, s feltételezhetően több ezer cenzorral működik – mutatnak rá a kutatók.