-
Sándorné Szatmári: @szigetva: @nasspolya: 10 Idézet @nasspolya: 10 hozzászólásából: "Az a baj a természetes n...2023. 12. 05, 13:30 A nyitás tárgya
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: „Szerintem a természetes nyelvekkel nincs semmi baj.” Az a baj, hogy e...2023. 12. 03, 13:47 A nyitás tárgya
-
Sándorné Szatmári: @nasspolya: 10 "Az a baj a természetes nyelvekkel".. Szerintem a természetes nyelvekkel ni...2023. 12. 03, 13:35 A nyitás tárgya
-
nasspolya: @Sándorné Szatmári: A határozott/határozatlan ragozásról van Wiki cikk. A névelőkről is. F...2023. 12. 01, 15:55 A nyitás tárgya
-
Sándorné Szatmári: Ez a cikk mindenkit gondolkozásra késztet.. Úgy gondolom, hogy általánosan a merev nyelvta...2023. 11. 30, 12:21 Egy örök áldilemma?
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A Magyar Nemzeti Tanács (MNT) közleményben tiltakozott az újvidéki egyetem jogi karánál amiatt, hogy a napokban lebonyolított magyar nyelvű írásbeli felvételin magyar nyelv és irodalom helyett szerb nyelv és irodalomból kellett vizsgázniuk a diákoknak.
A Korhecz Tamás elnök által jegyzett közleményben az MNT követelte a jogi kartól, hogy tegyék lehetővé a magyar nyelven felvételiző diákoknak, hogy újból letehessék a felvételi vizsgát „a sokéves jogszerű gyakorlat szerint: magyar irodalomból és nyelvtanból” – jelentette a Vajdaság Ma hírportál.
Az MNT emlékeztetett arra, „a 2001-es tartományi képviselőházi rendelet meghozatala óta, a jogi karon (is) magyar nyelv és irodalomból felvételizhetett mindenki, aki anyanyelvén tanult a középiskolában”. Ez a gyakorlat „az esélyegyenlőséget biztosította a fiatalok számára, hiszen nehezen képzelhető el, hogy szerb nyelvből és irodalomból egyenrangúan készülhet fel az a tanuló, aki tizenkét éven át magyar nyelvet és irodalmat tanult heti öt órán keresztül azzal a diákkal, aki ugyanennyi órában szerb nyelvet és irodalmat tanult” – írta az MNT.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A szervezet hozzátette, „a probléma súlyát csak növeli, hogy a jogi kar minderről egyáltalán nem tájékoztatta sem a nyilvánosságot, sem a diákokat, sem az MNT-t”, amely a felvételi felkészítőjét is a magyar nyelven megírt vizsgatételek alapján tartotta meg.
A szerbiai nemzeti tanácsok a kisebbségi autonómia legfőbb szervei. Széles körű javaslattételi és véleményezési joggal bírnak, sőt esetenként önállóan is dönthetnek az adott kisebbség kulturális és oktatási ügyeiben, valamint az anyanyelvi tájékoztatás és a nyelvhasználat kérdéseiben.
A magyar kormány tiltakozik
A magyar kormány megdöbbenéssel értesült arról, hogy az Újvidéki Egyetem jogtudományi karán – az elmúlt tíz évben jól működő gyakorlattól eltérően – a magyar diákok magyar nyelven, de szerb nyelvből és irodalomból tehettek csak felvételi vizsgát – írta Semjén Zsolt nemzetpolitikáért felelős miniszterelnök-helyettes hétfői, az MTI-hez eljuttatott közleményében.
A kereszténydemokrata politikus leszögezte: a jogtudományi kar erről nem értesítette a felvételizőket, így a magyar diákok – önhibájukon kívül – a vártnál rosszabb eredményeket értek el a felvételi vizsgán, ami miatt egyetlen jelentkező sem jutott be a költségvetésből finanszírozott képzésbe.
Az esélyegyenlőség biztosítása és a hátrányos megkülönböztetés megszüntetése érdekében a magyar kormány elvárja, hogy az Újvidéki Egyetem jogi kara, a középiskolai tanulmányaikat anyanyelvükön folytató diákok számára tegye lehetővé a felvételi vizsga újbóli lefolytatását – a korábbi évek mintájára – magyar irodalomból és nyelvtanból – olvasható a közleményben.