-
Sándorné Szatmári: "Siegelinde" idézet a cikkben hangátvetés témában: "És nem mondják "motort" helyett soha a...2024. 09. 08, 10:27 Így műveld a nyelvedet
-
ganajtúrós bukta: *De tulajdonképpen lefedi mi is a bully (iskolai basáskodó, iskolai basa) és a bullying(is...2024. 08. 19, 22:01 „Mert nincs rá szó, nincsen rá...
-
ganajtúrós bukta: Tovább kutattam. 2006-os iskola újság Basáskodásnak lett lefordítva a szó, csak nem terjed...2024. 08. 19, 21:56 „Mert nincs rá szó, nincsen rá...
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 30 Nem azt írtam, hogy magyar, hanem..: "...a mai magyar nyelvben élő kelta szó...2024. 08. 19, 12:24 Még néhány mondat a rokonságról
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Nyilván, hiszen minden a magyarból van. Már csak az a kérdés, hogy a p...2024. 08. 18, 10:05 Még néhány mondat a rokonságról
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Az 1940. augusztus 30-án kihirdetett második bécsi döntés értelmében Magyarországhoz került vissza az 1920-ban Romániának jutott 103 ezer km²-ből mintegy 43 ezer km², 2,5 millió lakossal. Budapest és Bukarest közt szinte a döntést követően azonnal elindult és állandósult a diplomáciai küzdelem: egyik fél sem tekintette az új határt véglegesnek. Erről a diplomáciai küzdelemről szól L. Balogh Béni könyve.
A kötet szerzője, L. Balogh Béni 1961-ben született Temesváron. Egyetemi tanulmányait Kolozsváron és Budapesten végezte. A kötet kéziratának alapját a filozófia-történelem (és kiegészítő levéltár) szakon végzett L. Balogh Béni 2010-ben az ELTE Bölcsészettudományi Karán megvédett doktori disszertációja képezi.
L. Balogh Béni Küzdelem Erdélyért. A magyar-román viszony és a kisebbségi kérdés 1940–1944 között című könyvének bevezetésében egy – a korszakot tükröző – nyitóképpel jellemzi az 1940 és 1944 közti magyar-román, Észak-Erdélyért folyó diplomáciai versengést. Egy 1942. május 10-i, bukaresti román nemzeti ünnepi katonai parádét ír le, amelynek alkalmával az államvezető, Ion Antonescu marsall kijelentette, hogy „a románok meg fogják védeni becsületüket: urai lesznek az ősi földnek, hogy elődeikhez hasonlóan újból hatalmas és egységes népet alkossanak. Minden románnak egy országban kell élnie”.
Hogy Németország szövetségeseiként a két ország, Magyarország és Románi közt már a háború évei alatt is kibékíthetetlen volt az ellentét (Észak-)Erdély hovatartozása és a második bécsi döntés eredménye miatt, nyílt titok volt a Führer előtt, de tudtak erről az ellentáborban is, Moszkvától Londonig. A rendkívül fagyos román-magyar diplomáciai viszonyt Nagy László akkori bukaresti magyar követ Grönland és a Déli-sarkvidék közti kapcsolathoz hasonlította. Nem véletlenül.
A felhőtlennek igazából soha nem nevezhető román-magyar államközi kapcsolatok történetében az 1940. augusztus 30-i második bécsi döntés még csak véletlenül sem hozott enyhülést, annak megítélése pedig erősen eltért a román és magyar történetírásban. L. Balogh Béni kötetének első fejezetében, Historiográfiai áttekintés cím alatt röviden ismerteti az 1940-től napjainkig terjedő időszak román és magyar történetírásában a témával foglalkozó legfontosabb műveket. Rávilágít arra, hogy a felek sem a háború alatt, sem azt követően a szocialista érában nem azonos módon vizsgálták és ítélték meg a döntést és Észak-Erdély 1940–1944 közti történetét, de a „magyar és a román történeti diskurzus – a témát illetően – a rendszerváltást követően sem került közelebb egymáshoz”. A szerző véleménye szerint talán csak napjainkban veszi, veheti kezdetét valódi párbeszéd a kérdést illetően a két ország – és történészei – között.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Erősen eltérő vélemények
1940 nyarán Nagy-Románia alig három hónap alatt területének és lakosságának egyharmadát vesztette el teljesen békés körülmények között, anélkül, hogy akár egyetlen puskalövés is eldördült volna – területe 295 ezer km²-ről 195 ezerre csökkent, lakossága pedig 20 millió főről 13,5 millióra fogyott. Románia a Szovjetunióval szemben átengedni volt kénytelen Besszarábiát és Észak-Bukovinát, Dél-Dobrudzsát Bulgária kapta, Észak-Erdélyt pedig Magyarország. Ez a csendesen és vértelenül lezajlott nemzeti katasztrófa politikai kataklizmát okozott Romániában, és oly mértékű nemzeti érzéseket is felszított, melyek az 1940-t követő években teljes egészében befolyásolták a román politikát és revizionizmust.
A ma szempontjából pedig talán nem mellékes információ, hogy Bukarest már a háború alatt is leginkább Észak-Erdély visszaszerzésére koncentrált, alárendelve mindent a második bécsi döntés felülvizsgálatának. A háború után Románia pedig az 1940-ben elvesztett területek közül „mindössze” egyet kapott vissza: Észak-Erdélyt. L. Balogh Béni kötetében pontosan azt vizsgálja, hogy a két rivális, Magyarország és Románia diplomáciai kapcsolatai hogyan alakultak a háború és az észak-erdélyi magyar uralom éveiben úgy, hogy ez az eredmény születhessen.
A szerző A magyar-román viszony 1940 őszén és a kölcsönösségen alapuló nemzetiségi politika kialakulása című fejezetben a második bécsi döntést közvetlen követő időszak diplomáciai kérdéseit tárgyalja úgy, hogy a magyar fél lépései és intézkedései mellett következetesen az olvasó elé tárja a román oldal tevékenységét és eltérő szempontrendszerét is. Hogy a két oldal mennyire különböző módon volt képes látni a valóságot (és miért), arra talán az egyik legszemléletesebb példa Észak-Erdély etnikai viszonyainak összehasonlítása az 1930-as román és az 1941-es magyar cenzus adatai alapján.
Az 1930-as román adatok szerint Észak-Erdély 1940-ben Magyarországnak ítélt területén 2,394 millió lakosból 1,166 millió román (48,7%), 1,007 millió magyar (42,1%). A természetes népszaporulattal stb. számolva ugyanitt 1941-ben 2,627 millió főnek kellett volna élnie, ebből 1,303 millió románnak (50,5%) és 1,087 millió magyarnak (42,2%). Ehhez képest az 1941-es magyar adatok 2,577 millió lakosból 1,343 milliót (52,1%) magyarnak, 1,069 milliót pedig románnak (41,5%) mutattak ki. Az alapjaiban eltérő adatok a szerző szerint „a két népszámlálás eltérő bevallásaival, a bécsi döntés kihirdetését követő dél-erdélyi magyar, illetve észak-erdélyi román menekülthullámmal, valamint az impériumváltás utáni magyar reasszimilációs nyereséggel és a román disszimilációs veszteséggel magyarázható”.
(Forrás: Wikimedia Commons)
A döntés fogadtatása a két országban, valamint Észak-Erdélyben és Dél-Erdélyben az ottani magyarok és románok között is eltérő. Budapest és a dél-erdélyi magyarság a már-már euforikus öröm mellett csalódottságot is érez, Bukarest és az észak-erdélyi románság egyértelmű tragédiaként éli meg a helyzetet. Ez pedig megszabja mindkét ország és nemzet politikáját a következő háborús évekre.
Ideiglenes állapot
„A [...] nemzetet szétszaggatják az ellenséges szomszédok. Égbekiáltó igazságtalanságnak tartjuk, az emberiség és a civilizáció elleni akkora bűnténynek, hogy azt várnánk, mindenki felháborodjék e barbárságok miatt, mindenki segítsen nekünk megmenteni a nemzet létét, vagy legalábbis valaki elérzékenyüljön az összes minket ért csapás láttán. És mégse mozdul senki, senki nem tiltakozik, mi egyedül vergődünk. [...] Miért ez az elszigeteltség és hallgatás körülöttünk? Nem a külső körülmények miatt. Hanem mert érdemtelenek vagyunk, mert megérdemeljük a sorsunkat, mert nem érdemlünk megbecsülést egyetlen nagy nép részéről sem, mert mindannyian hibásak vagyunk a balsorsunk miatt...” – Ha valaki azt gondolja, hogy a fenti sorokban egy Trianont követő magyar vélemény fogalmazódik meg, mely a békediktátum okozta nemzeti traumát tükrözi, nem áll messze az igazságtól. A fenti sorok valóban egy nemzeti traumát tükröznek, ám szerzőjük egy bizonyos Ion Fodoreanu, tordai román középiskolai tanár, aki 1940-ben, a második bécsi döntést követően írta e sorokat naplójába.
Románok és magyarok, Románia és Magyarország talán csak egyben értett egyet a bécsi döntést követően: a kialakult helyzet, maga a döntés és az új országhatár, mely kettévágta Erdélyt, csak és kizárólag ideiglenes lehet. A versenyfutás azonnal megindult Budapest és Bukarest között azért, hogy a döntést – a tengelyhatalmak győzelmét követően – majd a számukra kedvező módon megkíséreljék megváltoztatni.
Sztójay Döme, ekkor berlini magyar követ Antonescuval teljesen egybehangzóan a következőket mondta: „ha valaki szükségképpen érdekelt a tengelyhatalmak egyértelmű győzelmében, akkor az Magyarország”.
„A Tengelyt illetően megmondtam: mi 100%-osan, a halálig, a Tengellyel megyünk. Vagy diadalmaskodunk a Tengellyel, vagy bukunk a Tengellyel. Ha bukunk a Tengellyel, nem tűnünk el a térképről, mint ahogy sem Olaszország, sem Németország nem tűnhet el...” – Ezeket a szavakat akár Budapesten is mondhatta volna valamely prominens magyar politikus, ám a valóság az, hogy ezek a szavak Ion Antonescu szájából hangzottak el, aki – következetesen szláv- és magyarellenes lévén – teljes mértékben elkötelezte magát és országát a tengelyhatalmak mellett. Egyet azonban nagyon világossá tett: Észak-Erdély visszaszerzése érdekében bármire képes.
Román ellenzék és kormánypárt talán soha másban ennyire még nem értett egyet: bizonyítékként erre álljanak itt az ellenzéki – és az angolok és szövetségeseik győzelmére számító – Iuliu Maniu szavai: „A Nemzeti Parasztpárt küldetése Erdély visszahódítása. Szintén ez a párt fogja megvalósítani a második Egyesülést.”
Észak-Erdély román kiürítése és a magyar honvédség bevonulása szintén hordozott magában közös elemeket: a kölcsönösség jegyében sor került atrocitásokra, túlkapásokra, egyéni, csoportos és alkalmanként tömeges kivégzésekre is, ami viszont egyáltalán nem könnyített a két ország és a két nép közti viszonyon. Mindezek mellett a „bosszúvágytól sem mentes, indulatokkal terhelt légkörben már a bécsi döntés másnapján megkezdődött a dél-erdélyi és ókirályságbeli magyar alkalmazottak elbocsátása, Romániából való kiűzése” – írja L. Balogh Béni.
A szélsőségesen durva megtorlások, atrocitások csak 1940 novemberétől szűntek meg, amikor Észak-Erdélyben a katonai közigazgatást polgári váltotta fel. A probléma, az új, Erdélyt kettészelő országhatár azonban továbbra is ott volt, a két ország pedig mindent elkövetett annak érdekében, hogy Hitler kegyeit – a későbbi végleges rendezés kapcsán – elnyerje. Ezzel párhuzamosan a román politika arra az álláspontra helyezkedett, hogy Magyarországgal sem a határ pontos helyének kijelölésében, sem konkrét egyezmények megkötésére nem hajlandó, míg Magyarország a Szent István-i állameszme jegyében egyértelmű magyar szupremácia kiépítésén dolgozik a visszatért Erdélyben.
Holtponton (1941–1942)
A felek teljesen eltérő érdekei oda vezetnek – ahogy erre L. Balogh Béni a kötet következő fejezetében rámutat –, hogy 1941 elejére a diplomáciai viszonyban teljes elhidegülés áll be, a követek kölcsönös bojkottjáig menően. A jugoszláv válsággal, úgy tűnik, Magyarország kerül lépéselőnybe Hitler stratégiai szövetségeseként. A Szovjetunió elleni hadjárat azonban gyökeresen változtatja meg az erőviszonyokat: a román részvétel olyan erőkkel történik a keleti fronton, amelyekkel Magyarország nem tud – és talán nem is akar – versenyezni. A tengelyhatalmak végső győzelméért hozott román áldozatok anyagiakban és emberi áldozatokban is messze felülmúlják azt, amivel Budapest járul hozzá a keleti fronton a német sikerekhez.
Antonescu marsall eltökélt politikájának részeként a románok Berlin és Róma felé már 1941 szeptemberében érvénytelennek mondják ki a második bécsi döntést (bár erről Magyarország csak jóval később értesül). Mégis úgy tűnik, Hitler ügyesen taktikázva inkább keleten engedi terjeszkedni Romániát, ami közben Észak-Bukovina és Besszarábia mellett Transznyisztriát is bekebelezi. Antonescu azonban hamarosan gyanút fog, s bár nem mond le a keleti terjeszkedésről, Észak-Erdélyt semmiképp nem kívánja átengedni a háború utáni rendezés során Magyarországnak.
(Forrás: Wikimedia Commons / JoJo2013 / CC BY-SA 3.0)
Miközben zajlik a Szovjetunió elleni hadjárat és Románia hatalmas erőket vet be keleten (ezáltal gyengítve saját katonai helyzetét Erdélyben), az elvben szövetséges Magyarország és Románia között még a fegyveres konfliktus esélye is felrémlik, amit persze a németek nagyon nem támogatnak. Titkos terv született román részről a dél-erdélyi magyarság módszeres kiéheztetésére is, a háború utáni rendezés kapcsán pedig egy totális (mintegy 5 millió embert megmozgató) lakosság- és területcsere gondolata is felmerül Bukarest részéről – a színromán Nagy-Románia megvalósítására, melynek természetesen részét képezné Észak-Erdély legnagyobb része. Antonescu szavaival élve: „Nincs mit tennem; ahhoz, hogy megvalósítsam a kiegészült Romániát, szenvednünk kell. 2000 évig szenvedtünk, nincs már hátra sok szenvedés.”
„Fordított” versengés (1943–1944)
A kötet szerzője a következő fejezetben azokat a diplomáciai erőfeszítéseket mutatja be, amelyeket a két ország a sztálingrádi katasztrófa utáni új nemzetközi helyzetben tett a háború utáni rendezésért. Egyrészt viszonylagos enyhülés áll be a két ország kapcsolatában (talán a kölcsönös tervek kipuhatolásának szándékával is), másrészt a nyugati hatalmakkal szemben is megkezdődnek a békepuhatolózások. Utóbbiakat tekintve egészen Magyarország német megszállásáig, illetve a sikeres román kiugrásig Budapest volt lépéselőnyben. Az immár miniszterelnök Sztójay Döme azonban a Németország melletti teljes elkötelezettség híve, Románia ezzel szemben már 1944 tavaszán joggal remélhette, hogy – mivel a nyugati szövetségesek nem ismerték el a második bécsi döntést, sőt, eddigre már Hitler is habozni (ráadásul a háborút is elveszteni) látszott – bármelyik fél győzelme esetén Észak-Erdélyben a román zászló fog lengedezni a békeszerződést követően.
Azzal párhuzamosan azonban, hogy a keleti front maga alá temette Romániát, Magyarországot és velük együtt Erdélyt is, még nem dőlt el minden: a Vörös Hadsereg 1944 novemberében még kitiltja a visszavonuló magyar közigazgatás helyébe visszatelepülni kívánó román királyi közigazgatást. Ám 1945 márciusában – a baloldali Petru Groza kormányának megalakulása után – Sztálin visszaengedi a románokat Észak-Erdély közigazgatásába.
(Forrás: Wikimedia Commons / Fototeca online a comunismului românesc / CC BY-SA 3.0)
Az 1940-1944 közötti történelmi pillanat, amikor a nagyhatalmak szándékából Észak-Erdély ismét Magyarország részeként létezik és létezhet, elmúlt. Újabb nagyhatalmi döntéssel, a nemzetközi politika terén sikeres román és ebből a szempontból kudarcot jelentő magyar lépések következtében a Budapesthez visszatért terület ismét Bukaresthez tér vissza. Az azonban biztos, hogy az alig négy éves időszak nem múlt el nyomtalanul és ma sem hagyja nyugodni a megosztottságában is egységes, sokszínű, többnemzetiségű Erdély és benne a kisebbségi sorban élő magyarság, de Magyarország és Románia szakembereit és a téma iránt kicsit is fogékony közvéleményét, s leginkább magukat az érintetteket: a helyi lakosságot, románokat, magyarokat.
Az összegzéssel, epilógussal, részletes irodalomjegyzékkel és személynévmutatóval kiegészülő kötet minden bizonnyal nagy érdeklődésre tarthat számot azok között, akik szeretnék megismerni e rendkívül izgalmas négy év diplomáciatörténetét és kisebbségeket érintő politikáját – magyar és román oldalról egyaránt. Sine ira et studio – harag és részrehajlás nélkül.
L. Balog Béni: Küzdelem Erdélyért. A magyar-román viszony és a kisebbségi kérdés 1940–1944 között. Akadémiai Kiadó, Budapest, 2013.