-
idodav: "Magyarul tehát az úszótechnika és az úszó szám elnevezése nem különbözik." Ez azért nem t...2021. 01. 17, 23:10 A gyorsúszás is hungarikum?
-
Fülig James: @nudniq: azt hiszem, hogy Erdély átalakítása a dualizmus korában kezdődött, amikor elfogad...2021. 01. 16, 14:48 Százasak vagyunk?
-
nudniq: @nudniq: na, én is elkövettem egy-két pontatlanságot. Segesvárt csak a68-as megyésítéskor ...2021. 01. 15, 22:25 Százasak vagyunk?
-
nudniq: @mederi: @szigetva: nem kisebb eltérés volt a két alakulat között, hanem kb egy megyényi: ...2021. 01. 13, 02:59 Százasak vagyunk?
-
nudniq: @mederi: "vallásszabadságot biztosító Arany Bullára" XXIV. Hogy izmaeliták és zsidók tiszt...2021. 01. 13, 02:31 Százasak vagyunk?
Nyelvről vitatkozik kollégáival?
Kételyei támadtak?
Kálmán László nyelvész olvasóink égető kérdéseire válaszol:
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
- Mit állítsunk?
Olvasgassa itt a rovat korábbi cikkeit is!

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Április 11-én idén előbb borult versekbe a város, mint zöldbe a természet. A későn jött tavasz első napján, reméljük, sokan olvastak vagy hallgattak az utcán verseket a költészet napja alkalmából.
A költészet napjának reggelét azzal kezdtük, hogy felidéztük Kosztolányi egy írását, amelyben a költészet 20. századi lehetőségeiről és lelehetetlenségéről írt. Alaptétele az volt, hogy a jelen és a jövendő igen prózai. Persze nem lehetett neki könnyű, hiszen akkor még nem volt külön ünnepe a költészetnek.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Nekünk könnyű, hiszen 1964 óta József Attila születésnapján, április 11-én mindenképpen egy napot a költészetnek, a verseknek szentelünk. Itt a nyesten is több verspárt olvashattak a nap folyamán Kosztolányi és József Attila tollából. Mi így ünnepeltünk.
Nehéz lenne összeszámolni, hogy országszerte hányféle ünnepi megemlékezés, hányféle versekkel, költészettel kapcsolatos esemény zajlott, vagy éppen még e percekkben is zajlik. Budapest több pontján versek, idézetek jelentek meg különböző közterületeken. Több helyen tartottak felolvasásokat, versmaratonokat, amelyeken ismert és kevésbé ismert személyek adták egymásnak a mikrofont, hogy az éppen arra járóknak felolvassák kedvenc verssoraikat.

(Forrás: Kovács Tamás György)
És a költészet ma nemcsak a valós tereken, de a virtuális világban is főszerephez jutott. A közösségi oldalakon mindenki elolvashatta ismerősei kedvenc verseit, sorait, és talán a YouTube-on is ma kiemelkedően sok látogatója akadt a szavalatokat vagy megzenésített verseket rögzítő videóknak. A Facebookon pedig elindult egy egyedi kezdeményezés, amelynek keretében az ismerősök verseit gyűjtötte be, majd „posztolta ki” városszerte egy kedves olvasónk. A kiragasztott verseket pedig lefényképzte, és ebből galériát is nyitott a Facebookon, ahol bárki elolvashatja a városi felületekre posztolt verseket.
Nem tudunk, és nem is kívánunk leltárt készíteni sem a „hivatalos”, sem pedig a „nem hivatalos” eseményekről. Csupán annyit üzenünk innen, a 21. századból Kosztolányinak, hogy a költészetnek még ma is megvan a helye és a szerepe a világban. Mert az, hogy rengeteg embert mozgat meg április 11-e, azt is kell, hogy jelentse, hogy az emberek igenis olvasnak verseket, szeretik a költészetet és ezen az ünnepen meg is osztják egymással a számukra fontos sorokat, idézeteket. Reméljük, hogy ez a nap mindenkinek versben gazdagon telt, és hogy sokan nem 2014. április 11-én fognak legközelebb verset olvasni.
Köszönetet mondunk Kovács Tamás Györgynek, hogy a költészetnapi felhívásáról értesített minket, és hogy elküldte nekünk a képeket!