-
mederi: @szigetva: 19 Ami kezdeti feltételezéssel indul, nem cáfolható, de rendszere bizonyítható,...2021. 03. 01, 08:46 Mi végett kell beszólni?
-
szigetva: @mederi: A hozzászólásaidra nehéz reagálni, mert amit írsz azt nem nagyon lehet a nyelvtud...2021. 02. 28, 13:08 Mi végett kell beszólni?
-
mederi: Az ok és a cél szavak használata -mint a "miatt" és "végett"- esetében, szerintem azért cs...2021. 02. 28, 12:45 Mi végett kell beszólni?
-
szlagy1: Én ebből a 10-ből szívesen kivenném Esterházyt, Nádast, Konrádot, Hemző Károly (fotográfus...2021. 02. 26, 17:19 Kik a legtöbbet idegen nyelvre fordított...
-
mrregisterz: Egy újságíró írta: B. Krisztián ígéretéhez híven elfogadta a büntetést, de az ügyész súlyo...2021. 02. 26, 10:54 Mi végett kell beszólni?
Nyelvről vitatkozik kollégáival?
Kételyei támadtak?
Kálmán László nyelvész olvasóink égető kérdéseire válaszol:
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
- Mit állítsunk?
Olvasgassa itt a rovat korábbi cikkeit is!

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Újabb tízezer kifejezéssel bővült az immár 130 ezer címszót tartalmazó Szavak tengere (Cehaj), azaz a kínai nyelv nagyszótárának legfrissebb kiadása.
A Kínai Népköztársaság kikiáltásának 60. évfordulójához igazított 6. kiadás jelentős változáson esett át. Az ötkötetes, mintegy 22 millió írásjegyből álló műből az új bejegyzések mellett hétezer ritkán használt vagy elavult kifejezést töröltek.
„Az új szavak többsége a politikai, gazdasági vagy tudományos témakörbe tartozik” – idézte a szótár főszerkesztő-helyettesét a Beijing Daily kínai napilap.
A szótár legutóbbi, tíz évvel ezelőtti kiadása óta bekövetkezett változások a politikai tartalmú szócikkeket is jelentősen módosították, amelyek közé bekerült a Csiang Cö-min által kidolgozott, a sikeres vállalkozókat is pártba delegáló „hármas képviselet” elve, vagy a Hu Csin-tao által előterjesztett, „a fejlődés tudományos szemlélete” kifejezés, amely szakított a korábbi, mindenáron való fejlesztés irányzatával.
A tudományos kifejezések többek között az atípusos tüdőgyulladással (SARS), illetve az első kínai űrhajósokat űrbe juttató Sencsou űrhajókkal bővültek.
Az új kiadásból a nevezetes épületnevek, így az olimpiára épült Madárfészek (Nemzeti Stadion), vagy szintén a formája miatt csak Vízkockaként emlegetett Nemzeti Uszodaközpont sem maradhattak ki.