-
szigetva: @mederi: És vajon minek említetted, ha nem azt akartad vele sugallni, hogy valami köze van...2023. 03. 25, 09:41 Egy érdekes változásról: elvessze és...
-
mederi: @szigetva: 31 A "tám" eredetéről semmi biztosat nem mondtam, csupán egy példát említettem ...2023. 03. 25, 09:16 Egy érdekes változásról: elvessze és...
-
mederi: @szigetva: 31 Kicsit egyoldalúan közelíted meg a kérdést. Az angol példa szavak bár azonos...2023. 03. 24, 12:11 Egy érdekes változásról: elvessze és...
-
szigetva: @mederi: angolul: reped 'crack', repeszt 'crack'; éled 'revive', éleszt 'revive' és akkor ...2023. 03. 23, 14:08 Egy érdekes változásról: elvessze és...
-
Avatar: 444.hu/2023/03/23/moldav-nyelv-nincs-tobbe2023. 03. 23, 12:27 A moldáv nyelvről
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Milyen lenne a billentyűzet, ha nem egy tízkilós vasszerkezetre fejlesztették volna ki? Most bemutatunk két lehetséges alternatívát.
Közel 140 évvel a QWERTY megalkotása után valószínűleg maga a feltaláló, Christopher Sholes sem szívesen használná ezt a beviteli módot egy pár négyzetcentiméteres kijelzőn. A 8pen nevű fejlesztőcsapat szakított a hagyomáyokkal, az androidos telefonokra már letölthető a korábbiaktól teljesen eltérő módon működő billentyűzetük.
Az Ágens blog már korábban megírta, hogy az érintőkijelzős mobilok leggyengébb pontja a gépelés, egészen pontosan az, hogy nem érezzük, mikor nyomtunk le egy billentyűt. Így állandóan a képernyőt nézzük, és próbálunk pontosan pozicionálni az ujjunkkal. Ugyan az okostelefonokon az egyes gombok már jóval kisebbek, mint az asztali gépek esetében, mégis pontosan ugyanabban a QWERTY elrendezésben használjuk őket. Az androidos készülékeken elérhető alternatív billentyűzetek, mint a Swype, vagy a BlindType nem változtat a kiosztáson, csak a predikciót okosítja úgy, hogy a hagyományos T9-nél ügyesebben javítsa ki az elgépeléseket.
A nyest.hu fejlesztési javaslata
A gépeléshez szükséges mozdulatok megjegyzését segítené, ha elvetnénk a latin ábécét, és új betűket vezetnénk be: ezek vonala megegyezne annak a mozdulatnak a vonalával, amellyel a 8penen „gépeljük”.
A QWERTY-vel nagy bátorság szakítani, hisz a legtöbben már gyerekkorukban megtanulták az egyes betűk helyét. Egy Francia cég most mégis megpróbálta az elejéről újragondolni a mobilos szövegbevitelt. A 8pen névre keresztelt programjuk nagyon eredeti és ötletes, ugyanakkor igazi előnyeit valószínűleg csak akkor lehet megtapasztalni, ha már megtanultuk használni. A beviteli elv tökéletesen alkalmas a vakon gépelésre, hisz pontos pozícionálást egyáltalán nem igényel, a kérdés csupán az, hogy hajlandóak lesznek-e a felhasználók átszokni az új rendszerre.
Volt már korábban is példa a QWERTY-től eltérő adatbeviteli eljárásra. A Dasher használatához például csak a kurzor fel-le mozgatása szüséges. Ezzel választjuk ki, hogy a jobbról-balra repülő betűk közül a megfelelőt. Ugyan ez is forradalminak tűnt a közel másfél évtizeddel ezelőtt, de ma már szinte csak a fogyatékkal élők számára kialakított speciális szövegbeviteli eszközökön találkozhatunk vele a gyakorlatban. Aki ki szeretné próbálni az 8pen-hez hasonóan a Dasher-t is letöltheti az andoridos telefonjára.