-
Sándorné Szatmári: @nasspolya: (Hátha ennyi idő után még elolvasod..) -29-ben ezt írtad: ".... mi a pontos kü...2024. 11. 23, 12:47 A nyitás tárgya
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kétségtelen, hogy majd ha tudunk valamit a jelenleg ismertnél korábbi ...2024. 11. 22, 14:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 14 "..az állítólagos "ősnyelvről" azért könnyű bármit (és annak az ellenkezőjét...2024. 11. 22, 14:17 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A Való Világ, az Olimpia, a Megasztár és a bérkalkulátor vezeti idén a Google magyar keresési toplistáit, amelyekből kiderül, hogy kik, milyen ügyek, botrányok és mindennapi problémák foglalkoztatták leginkább Magyarországot 2012-ben. És mi a helyzet Nagy-Britanniában?
Tíz év alatt 450 milliárd különböző kifejezésre kerestek rá az emberek világszerte a Google-keresőben. Ma már naponta több milliárd keresést indítanak az oldalon, de így is száz keresésből átlagosan 16 olyan van, amelyre korábban még soha senki nem keresett rá – hangzott el a Google keddi sajtótájékoztatóján.
„Az internetes keresés alapvetően megváltoztatta az információszerzés módját, illetve az emberek és az információk viszonyát” – mondta a toplistákat ismertető keddi rendezvényen Schuster Richárd, a Google magyarországi kommunikációs menedzsere. Mint hozzátette, ma egy-egy Google-keresés átlagosan 2500 kilométert tesz meg negyed másodperc alatt, mielőtt a találatok megjelennek az oldalon.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Mire kíváncsiak a magyar felhasználók?
Schuster Richárd közlése szerint a népszerű kereséseket kétféle módon méri a Google. A legtöbbször keresett kifejezések mellett egy bonyolultabb statisztikai módszer révén az év slágereit is számba veszi. Ehhez a megugrott kereséseket szűrik ki, amelyeknél az előző évhez képest a legnagyobb mértékben nőtt a keresések száma, és nem csupán egyetlen napra, hétre, hanem huzamosabb időre fennmaradt a keresési mennyiség.
A tavalyiakhoz képest legnagyobb szaporodást elkönyvelő hazai keresőszavak – a kategóriákat összesítve – a Való Világ 5, az Olimpia 2012, a Megasztár és a bérkalkulátor 2012 voltak. A hazai és külföldi hírességek, valamint sportolók esetében a megugrott keresési toplistát VV Vera vezeti, utána Felix Baumgartner, majd Jakabos Zsuzsanna következik a sorban.
A belföldi hírek esetében Bándy Kata, a külföldi híreknél Amanda Todd, a politikusoknál Gyurcsány Ferenc, a mindennapi ügyek toplistáján a bérkalkulátor, zene kategóriában a PSY: Gangnam Style, az online szórakozás kategóriában pedig a Dumaragu lett a leginkább megugrott keresés. A legtöbbször keresett tévéműsor címével a Megasztár, a legtöbbször keresett magyar hírességével pedig Fluor büszkélkedhet, míg a magyar hírességek közül a legnagyobb ugrást VV Vera produkálta.
Az élet nagy kérdései közül a foghullásra és a mi a szerelem?-re kerestek rá a legtöbbször a hazai felhasználók. A hogyan...? kezdetű kérdések közül pedig a Hogyan kell smárolni?, míg a mémek kategóriájában a Hummer lett a leginkább megugrott keresés.
A Google az egész világra vonatkozó 2012-es keresési toplistáját december 12-én, New York-ban mutatja be. Polyák Balázs, a Google Magyarország piaci elemzője elmondta, hogy Magyarországon jelenleg 4,7 millióan vannak, akik 15 évnél idősebbek, és havonta legalább egy órát interneteznek. A felhasználók 96 százaléka rendszeresen használ valamilyen keresőmotort. Összességében növekedett a speciális keresések száma Magyarországon, változott a keresés helye (okostelefon, táblagép), heti dinamikája, valamint a módja is (például a hangalapú keresési funkció révén).
És mit keresnek a britek?
A Google-toplisták elég jól mutatják, hogy mivel vannak egyes országok lakosai elfoglalva. Míg Magyarországon VV Vera és Gyurcsány Ferenc is toplistás, addig Nagy-Britanniában Whitney Houston, PSY slágere, a Gangnam Style, illetve az EURO 2012, azaz a foci Európa-bajnokság szerepeltek a legnépszerűbb keresések között.
Rajta van még a brit keresési toplistán a nálunk talán kevésbé ismert Netflix, az az oldal, ahol online lehet sorozatokat és filmeket nézni. Szintén nem csoda, hogy felkerült a topkeresések közé April Jones, az az ötéves kislány, aki 2012 októberében tűnt el, és a szülei minden lehetséges internetes fórumon keresték.
Természetesen dobogósok vagy dobogóközeliek idén Kate Middleton és a királyi család, a különböző világcsúcsokat döntő élvonalbali sportolók, mint Usain Bolt, Michael Phelps, Andy Murray vagy Roger Federer. De felkerült a listára az idei Bond-film, a Skyfall is.
Úgy tűnik tehát, hogy a Google-keresések elég jól megmutatják az év legfontosabb eseményeit – idén a labdarúgó Európa-bajnokságot, az olimpiát, illetve azokat a közéleti, politikai, bulvár vagy kulturális eseményeket, amelyek a legtöbb embert foglalkoztatták.
Forrás
From Euro 2012 to Gangnam Style: what Britons Googled most this year