-
Közbiztonság Szilárd: @amajer: Az MTI-sek a Fidesz fenekének nyalásán kívül minden másban nagyon pocsékul teljes...2023. 02. 07, 22:47 Nade ki Áder János felesége?
-
Közbiztonság Szilárd: @Annie: Ezzel pont a poént ölöd meg. A mondatnak ugyanis pont az a lényege, hogy angolul i...2023. 02. 07, 22:45 Nade ki Áder János felesége?
-
Közbiztonság Szilárd: @Krizsa: Mindig szájjal csinálod, és lenyeled?2023. 02. 07, 22:42 Nade ki Áder János felesége?
-
mederi: @rofia: 21 Gondolom így már érthető, hogy a cím helyesírása teljesen korrekt, annak ellené...2023. 02. 05, 11:07 A mi latinunk
-
mederi: @mederi: összegzés Véleményem az, hogy eredetileg az "á" mint hosszú magánhangzónak a magy...2023. 02. 05, 10:59 A mi latinunk
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A magyar nyelv hivatalosításának nincs alkotmányos alapja – így a román kormányfő. Az alkotmánnyal nem vitatkozni kell, hanem alkalmazni azt.
Ahogy a nyest.hu már tudósított róla, a Hargita, Kovászna és Maros megyei Románok Civil Fóruma olyannyira fenyegetőnek találja a magyar nyelvhasználatot a térségben, hogy memorandumban tiltakozott a magyarok „szeparatista akciói ellen”. A témát nem hagyta szó nélkül Emil Boc román kormányfő sem. A Demokrata Liberális Párt elnöke úgy fogalmazott: nincs alkotmányos alapja a magyar nyelv hivatalosításának – számol be az erdely.ma hírportál.
A kormányfő kerek perec kijelentette: a román állam hivatalos nyelve a román. Ezzel tulajdonképpen lezártnak is tekintette a témát – hiszen, mint mondta, „ez nem képezheti alkotmánymódosítás tárgyát”. Márpedig az alkotmányt – tette hozzá – alkalmazni kell. Nem pedig vitatkozni vele – idézi a kormányfő szavait az erdely.ma.
Emil Boc ezzel tulajdonképpen rövidre zárta a vitát a kérdésben. Legalábbis egyelőre. Kérdés, hogyan reagál majd kijelentésére a Székelyföldi Önkormányzati Nagygyűlés, ami határozatot fogadott el a magyar nyelv hivatalosításáról. A konfliktusnak valószínűleg lesz még visszhangja: a székelyföldi nyelvhasználat, illetve az ennek kapcsán kialakult magyar-román ellentétek nem újkeletűek, és valószínűleg nem is lehet ilyen egyszerűen megoldani a helyzetet.