-
ganajtúrós bukta: @Sándorné Szatmári: "Jó esetben matematikailag alátámasztható sokféle tudományág." --> ...2025. 07. 04, 23:11 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: A válaszokat a jelenlegi tudásunk alapján próbáljuk keresni. Nem a jöv...2025. 07. 04, 09:02 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
Sándorné Szatmári: @ganajtúrós bukta: A matematika terektől, időszakoktól, kultúráktól csak annyiban függ, ho...2025. 07. 04, 08:20 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
ganajtúrós bukta: @Sándorné Szatmári: "Úgy gondolom, hogy a matematikában működő, csak darabszámra építő "va...2025. 07. 03, 12:29 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
Sándorné Szatmári: @ganajtúrós bukta: Talán a mesterséges intelligencia alkalmas lesz felvállalni a bonyolult...2025. 07. 02, 09:29 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Először tart nyitva a két ünnep között a Laczkó Dezső Veszprém Megyei Múzeum, ahol a kiállítások mellett a karácsony és újév közötti népszokást felelevenítve regöléssel várják a látogatókat.
December 28-án 15 órakor Regölés a múzeumban címmel Pilipkó Erzsébet néprajzkutató, főmuzeológus tart előadást a népszokásról, amelyet a 19. században még minden településen ismertek – mondta az MTI-nek Gáspár Móna, a Laczkó Dezső Veszprém Megyei Múzeum közönségkapcsolatok és marketing osztályvezetője.
A főleg a Dunántúlon elterjedt szokás – amely a téli napforduló ünnepének emléke – keretében 15-20 éves legények kifordított bundában, szőrkucsmába öltözve faluról falura jártak, láncos bottal nagy zajt csaptak, éneklés közben a földhöz ütögettek, a falubelieknek bőséges új évet kívántak. A vándorénekesek cserébe almát, mogyorót, diót és kalácsot kaptak. A regölést a néprajzkutató előadását követően a balatonalmádi Botorka Táncegyüttes mutatja be a múzeumban.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Gáspár Móna tájékoztatása szerint 2012-ben hat új tárlat nyílik majd a veszprémi múzeumban: januártól áprilisig a mobiltelefonok történetét bemutató tárlatot, májustól decemberig a Varázslatos porcelánvilág című kiállítást, júniustól novemberig pedig 22 magyar kortárs képzőművész kinetikus és fényművészeti bemutatóját tekinthetik meg az érdeklődők. Terveik szerint április végén a Néprajzi Múzeum Tárgyas ragozás című, szubjektív etnográfiát a középpontba állító vándorkiállítása lesz látható, míg szeptemberben a Múlt-tükör a jelennek sorozatban a gyermekáldás kultúráját mutatják be.