-
menasagh: Digitális tanulás...ennek is idővel jönnek meg a követkeményei mint a szombatesti bálnak.2021. 02. 24, 15:16 Hiánypótló online konferencia a...
-
K. Laci: Itt is nagyon sok hangoskönyveket meg lehet találni és elérhető az oldal akadálymnetesen i...2021. 02. 22, 17:59 Fehér bottal a monitor előtt
-
menasagh: Ezeknek a kifejezéseknek a nyelvújításkori változásokhoz van-e köze ?2021. 02. 17, 21:25 Bocsát és bocsájt
-
gekovacsistvan: Talán folytatnám a 23. - tól ( A többbi engem nem érdekel) "A Nomád Együttműködés Rendszer...2021. 02. 15, 12:38 A honfoglaló férfi, a gender studies...
-
menasagh: Valahol azt olvastam, hogy a biblia a régi eposzokból megmentett részletek átírása, tehát ...2021. 02. 14, 18:00 Jáfet, Magóg és magyarok mindenhol
Nyelvről vitatkozik kollégáival?
Kételyei támadtak?
Kálmán László nyelvész olvasóink égető kérdéseire válaszol:
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
- Mit állítsunk?
Olvasgassa itt a rovat korábbi cikkeit is!

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A MOGYE megbízott rektora szerint nem fogadható el az egyetem új chartája, amíg a minisztérium nem fogadja el az előzőt.
A Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem (MOGYE) addig nem vezetheti be a bukaresti kormányhatározattal létesített magyar-angol kart a struktúráját is rögzítő egyetemi chartába, amíg a minisztérium nem ismeri el a korábbi (a magyar tagozatot nem rögzítő) chartáját, és az ez alapján tartott választásokat – jelentette ki az MTI-nek adott interjúban Leonard Azamfirei, a MOGYE megbízott rektora.
Azamfirei elmondta, továbbra is a minisztérium térfelén a labda, hiszen a törvény értelmében csakis az egyetem szenátusa módosíthatja az egyetemi chartát. A régi szenátusnak lejárt a mandátuma, a február 20-án tartott választásokat és az ez alapján kialakított szenátust viszont nem ismerte el a minisztérium. „Mihelyt az egyetemnek a minisztérium által elismert szenátusa és igazgató tanácsa van, nekem mint rektornak, az a feladatom, hogy alkalmazzam a törvényt, beleértve az új kart létrehozó kormányhatározatot is” – jelentette ki Leonard Azamfirei. Hozzátette, megítélése szerint az egyetem jelenleg el nem ismert chartájához már csak a szenátusnak a magyar tagozat létrehozásáról szóló két héttel ezelőtti határozatát, és az új kart létrehozó kormányhatározatot kell hozzáragasztani. „Ezek együtt megteremtik azt a keretet, amellyel feloldható a jelenlegi patthelyzet” – tette hozzá a megbízott rektor.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
Kérdésre válaszolva Azamfirei elmondta: az egyetem (el nem ismert) szenátusa hétfőn tartott ülésén nem került szóba a kormányhatározattal létrehozott magyar-angol kar kérdése. Azon Constantin Copotoiu leköszönt rektor tartotta meg az éves beszámolóját. Az MTI tudósítójának a megállapítására, hogy a 65 oldalas rektori jelentésben említés sem történik a magyar nyelvű oktatással kapcsolatos kérdésekről, a megbízott rektor megjegyezte: törvény írja elő, hogy a rektor technikai jelentésének milyen kérdésekre kell kitérnie. Constantin Copotoiu pedig a törvényes előírásoknak megfelelően szerkesztette meg a jelentését.
Leonard Azamfirei szerint a magyar tagozat választásait sem lehet megtartani addig, amíg az egyetemnek nincsen elismert szenátusa. A megbízott rektor elmondta, hogy a magyar tagozatnak fenntartott helyei vannak az egyetem struktúrájában, ezeket azután töltik be, hogy a magyar tagozaton is megtartják a választásokat. Arra a kérdésére, elfogadja-e azt az elvet, hogy a magyar tagozatnak elkülönített tisztségeket a magyar oktatók, és a magyar diákképviselők választása alapján töltsék be, Azamfirei kijelentette: „én csak azt fogadhatom el, amit a törvény ír”. Amint idézte, a törvény úgy fogalmaz, hogy a szenátust a teljes „akadémiai közösség tagjai” választják. Hozzátette, nincsen semmilyen törvényes lehetőség arra, hogy a szenátusba megválasztott hat magyar oktató mandátumát visszavonják. (A magyar tagozatot 9 oktató és négy diákképviselő képviselheti a testületben. Hat magyar oktató nem vette figyelembe a magyar tagozatnak a február 20-i választások bojkottjára vonatkozó felhívását, őket a román tagozat tanárai beválasztották a szenátusba.) Hangsúlyozta, a főtanszékekben és az újonnan létrehozott kar tanácsában azonban a magyar oktatók választják meg a képviselőiket.
Az MTI kérdésére, hogy szándékában áll-e tárgyalni a magyar tagozat képviselőivel a kialakult helyzet megoldásáról, Azamfirei elmondta: már a múlt héten írásban hívta tárgyalásokra azokat a magyar oktatókat, akik az egyetem korábbi szenátusában képviselték a magyar nyelvű oktatást. Elmondta: akkor a meghívottak arra kérték, hogy az új kart létrehozó kormányhatározat érvénybe lépése után tárgyaljanak. A megbízott rektor hozzátette, ma már tárgyalt is a magyar tagozat három képviselőjével, Szabó Bélával, Szilágyi Tiborral és Benedek Imrével.