-
tenzo: Sztem az ocsúdik szláv lesz. Oroszul ocsúdik - очнуться, szem - око, очи. Felnyílik a szem...2021. 03. 04, 19:14 Ocsú és ocsúdik
-
mederi: @szigetva: 19 Ami kezdeti feltételezéssel indul, nem cáfolható, de rendszere bizonyítható,...2021. 03. 01, 08:46 Mi végett kell beszólni?
-
szigetva: @mederi: A hozzászólásaidra nehéz reagálni, mert amit írsz azt nem nagyon lehet a nyelvtud...2021. 02. 28, 13:08 Mi végett kell beszólni?
-
mederi: Az ok és a cél szavak használata -mint a "miatt" és "végett"- esetében, szerintem azért cs...2021. 02. 28, 12:45 Mi végett kell beszólni?
-
szlagy1: Én ebből a 10-ből szívesen kivenném Esterházyt, Nádast, Konrádot, Hemző Károly (fotográfus...2021. 02. 26, 17:19 Kik a legtöbbet idegen nyelvre fordított...
Nyelvről vitatkozik kollégáival?
Kételyei támadtak?
Kálmán László nyelvész olvasóink égető kérdéseire válaszol:
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
- Mit állítsunk?
Olvasgassa itt a rovat korábbi cikkeit is!

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A maori és a pakeha őslakosok kommunikációjának tanulmányozására kérnek pénz új-zélandi kutatók – a kormány viszont nem lelkesedik.
Új-zélandi kutatók azt remélik, csökkenthetik a régóta húzódó feszültséget a maori és pakeha őslakosok között, ha tanulmányozzák a kommunikációjukat. Az Új-zélandi Nyelvi Intézet munkatársai a két népcsoport testbeszédét, arcmimikáját és gesztusait hasonlították össze – ahhoz azonban, hogy tovább folytassák a kutatást, anyagi támogatásra lenne szükségük – írja a New Zealand Herald. Az illetékesek azonban nem lelkesednek a tervért. Egy volt parlamenti képviselő például úgy írja le a kutatást mint „totális pénzpocséklás”. Szerinte „100 tanulmány is létezik, ami hasznosabb eredményeket hozna”.
Az Új-Zélandon ismert komikus, Mike King viszont másképp látja a helyzetet: „Állandóan emberek között mozgok, és minél jobban ismerem a közönséget, annál több örömet tudok nekik szerezni, és annál kevesebb embert bántok meg”.
A maorik Új-Zéland polinéz eredetű őslakosai, akik az 1300-as években telepedtek meg a két szigeten. Hozzájuk képest újnak számítanak a pakehák, akik a brit és ír telepesek leszármazottaiként a 19., illetve a 20. században kerültek Új-Zélandra.