-
Sándorné Szatmári: @nasspolya: (Hátha ennyi idő után még elolvasod..) -29-ben ezt írtad: ".... mi a pontos kü...2024. 11. 23, 12:47 A nyitás tárgya
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kétségtelen, hogy majd ha tudunk valamit a jelenleg ismertnél korábbi ...2024. 11. 22, 14:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 14 "..az állítólagos "ősnyelvről" azért könnyű bármit (és annak az ellenkezőjét...2024. 11. 22, 14:17 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Nagy terjedelemben, de többnyire kommentárok nélkül tájékoztat a szerdai szlovák sajtó az államnyelvtörvény módosítása elleni dunaszerdahelyi tüntetésről.
„Nem a kisebbségi jogokat, hanem a kisebbségi kötelességeket érinti a szlovákiai nyelvtörvény, mégpedig oly módon, amely Knut Vollebaek, az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) kisebbségi főbiztosa szerint is jogos” – állítja a Pravda című független szlovák napilap.
„Amennyiben a magyarok harci kiáltásai mögött a nyelvtörvény van, akkor nem mint ok, hanem mint ürügy és robbanószer. Egyszerűbben: a probléma nem a szlovák akcióban, hanem a hisztérikus magyar reakcióban rejlik. A tiltakozásokat nem a jogokért folytatott küzdelem, hanem a hatalmi harc motiválja. Amely az elveszett nemzeti presztízsért zajlik” – írja a lapban Dag Danis.
„A nyelvtörvény sajnos csak arra jó, amire a jelenlegi politikai garnitúra használja: politikai gyűlöletkeltésre” – írja az új Szó című szlovákiai magyar lapban Lovász Attila. „A jelen szlovák kormányzat legalizálta és legitimálta a csőcselékre jellemző hőbörgést, a xenofób indulatokat, a nacionalista gyűlölködést. Egy olyan nyelvtörvényt hagyott jóvá, amelynek szövege a gyűlöletbeszéd alapja. A nyelvtörvény semmit sem fog szabályozni, mert a szlovákok le se sajnálják, mi van benne, a magyarok meg nem tartják be!” – fejti ki a szerző. „Ez a törvény szimbólum: a gyűlöletszítás kormányzati politikájának élő, eleven, látványos szimbóluma. Egy olyan politikát szimbolizál, amely Európában háborúkat okozott, s ezért a demokratikus és szabad emberek számára megvetendő és elutasítandó. Ennyi és nem több” – húzza alá a lap.
A Sme című liberális lap visszautasítja Robert Fico kormányfő bírálatát, miszerint a megromlott szlovák-magyar viszonyért nagy felelőség terheli a szlovák sajtót. Fico szerint minden magyar sajtótermék „Szlovákia ellen, Szlovákia ellen, Szlovákia ellen” hangnemben ír, s a szlovák sajtó is kormányát kritizálja, amit hallatlannak tart.
„Ha itt mindnyájan úgy írnánk >>Magyarország ellen, Magyarország ellen, Magyarország ellen<<, jobb lenne-e most ez a viszony?„ – teszi fel a kérdést a Sme. Bírálja a Szlovák Nemzeti Pártot is, amely határozottabb lépéseket követel a szlovák külügytől, mert „Magyarország háborúzni akar”. „Ha Magyarország háborút akarna kirobbantani, akkor a >>sokkal határozottabb<< lépéseket biztosan csak üdvözölné” – jegyzi meg a szerző, Marián Lesko. Emlékeztet: a Meciar-kormány 15 éve azzal provokálta ki a szlovákiai magyarok első, révkomáromi nagygyűlését, hogy eltávolíttatta a magyar helységnévtáblákat.
A dunaszerdahelyi nagygyűlést Fico kormánya a kulturális miniszter által módosított nyelvtörvénnyel provokálta ki, amely a magyar nyelvet olyan területekről is száműzte, amelyekkel az államnak egyáltalán nem kellene törődnie. „Aki jó kapcsolatokra törekszik, az ilyesmit nem csinál” – szögezi le a tekintélyes újság.