-
Sándorné Szatmári: @szigetva: A szer szó sokoldalú jelentése a MAI magyar nyelvben amire gondoltam és amiről ...2024. 10. 06, 20:07 Ál- és Tudomány
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Azért inkább a tudományos forrásokat ajánlanám: uesz.nytud.hu/index.ht...2024. 10. 06, 14:26 Ál- és Tudomány
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 18 Kiegészítés:" Szerintem pontos magyarázatot kaphatunk a "szer" szó ...2024. 10. 06, 14:20 Ál- és Tudomány
-
Sándorné Szatmári: Ezt a Wikipédia oldalt hu.wikipedia.org/wiki/Eraviszkuszok úgy vélem érdemes megtekinteni....2024. 10. 04, 08:19 Ál- és Tudomány
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: Kiegészítő vicc: - "Micsoda 'szír szar szertelen hangszeren' süvölt be...2024. 10. 01, 09:16 Ál- és Tudomány
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Elégedetlen a francia köztársasági elnök az idegennyelv-oktatás színvonalával hazájában, ezért hadat üzen a régi rendszernek.
A franciák közismerten szeretik a saját nyelvüket használni akkor is, ha külföldiekkel van dolguk. E jelenség hátterében sokan a nemzeti öntudatot sejtik, de könnyen lehet, hogy a valódi ok ennél sokkal egyszerűbb.
Egy oktatási reformokkal kapcsolatos beszédében Nicolas Sarkozy nemrégiben elismerte, siralmas a franciák nyelvtudása, és vésztervet helyezett kilátásba a helyzet javítására. Kifogásait részben a franciák TOEFL-teszten elért eredményeire alapozta: ezen a vizsgán, amit általában azoktól kérnek, akik az Egyesült Államokban akarnak tanulni, 109 vizsgált országból Franciaország mindössze a 69. helyen végzett.
„Egy idegen nyelvet beszélni kell” – hangsúlyozta a gyenge angoltudásáról híres Sarkozy, utalván arra, hogy a francia nyelvoktatás erősen nyelvtancentrikus, és nem tulajdonít megfelelő fontosságot a beszédkészség fejlesztésének.
De mi állhat még a nem túl rózsás helyzet hátterében? A franciák általában középiskolában kezdenek idegen nyelvet tanulni, és összesen hatévnyi oktatásban részesülnek. Mindezt nem éppen kis létszámú, nemritkán 30 fős osztályokban. Ezen kívül a nyelvtanárok nagy része erőteljes francia akcentussal beszél, és kevés az anyanyelvű tanár: ez utóbbit jelentős problémának látják a franciák.
Éppen ezért Sarkozy megfogadta, mindent megtesz annak érdekében, hogy az országba több anyanyelvi oktatót csábítson, és ezzel párhuzamosan minél több francia diák tanuljon külföldön.
Szüksége is van a franciáknak a nyelvtudásra, hiszen a hajdan volt világnyelv egyre inkább teret veszt az angollal szemben. Az internet térhódítása pedig végleg aláhúzta az utóbbi fontosságát.
Christian Tremblay, a Többnyelvűség Európai Megfigyelőközpontjának (European Observatory of Plurilinguism) vezetője elismerte, hogy a francia nyelvoktatási rendszer „nagyon átlagos”, és kétségét fejezte ki, hogy Sarkozy javaslatai valódi változást hoznak-e. „A franciák még mindig a »nagy nyelv« szindrómában szenvednek. Otthon, a családokban, és a társadalom egészében nem gondolják azt, hogy a nyelvtudás valami fontos dolog. Ez az a nézet, aminek változnia kellene.”