-
nudniq: @nudniq: na, én is elkövettem egy-két pontatlanságot. Segesvárt csak a68-as megyésítéskor ...2021. 01. 15, 22:25 Százasak vagyunk?
-
nudniq: @mederi: @szigetva: nem kisebb eltérés volt a két alakulat között, hanem kb egy megyényi: ...2021. 01. 13, 02:59 Százasak vagyunk?
-
nudniq: @mederi: "vallásszabadságot biztosító Arany Bullára" XXIV. Hogy izmaeliták és zsidók tiszt...2021. 01. 13, 02:31 Százasak vagyunk?
-
szigetva: @Libertate: Onnan, hogy a Nyesten több, mint száz cikk címe alá odaírtam. Mederi téves ada...2021. 01. 12, 19:43 Százasak vagyunk?
-
Libertate: @szigetva: Mert a te nevedet ugyan honnan lehet tudni? Már megint provokálsz - és nem érve...2021. 01. 12, 19:24 Százasak vagyunk?
Nyelvről vitatkozik kollégáival?
Kételyei támadtak?
Kálmán László nyelvész olvasóink égető kérdéseire válaszol:
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
- Mit állítsunk?
Olvasgassa itt a rovat korábbi cikkeit is!

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Képzeljenek el egy nyelvtanórát, amin a kis cerkófmajmok ragozni tanulnak. Ha ez még messze van is, az alapok: a ragszerű utótagok már megvannak.
Lassan alig marad valami, amit az emberi nyelv kizárólagos jellemzőjeként tarthatunk számon – állapítja meg Thore Bergman evolúció-kutató biológus. A Michigani Egyetem professzora nem véletlenül tette ilyen kijelentést: nemrégiben ugyanis kiderült, bizonyos afrikai majmok a ragokhoz hasonlítható utótagot tesznek figyelmeztető hangjaik mögé.
A Campbell-cerkófmajmok igen változatos szókinccsel rendelkeznek, ha ragadozókról van szó, számol be a Science weboldala. Külön figyelmeztető jelzésük van tudniillik a leopárd- vagy éppen a sas-veszélyre, de másképp „fogalmaznak”, ha nem ragadozóra, csupán egy lezuhanó ágra kell figyelemmel lennie a cerkófkolóniának.
Noha a csevegés talán erős kifejezés, a veszélyjelzésnél többre használják „nyelvüket” beszédes szürkésszőrű rokonaink. A megfelelő hangok kombinálásával akár azt is kommunikálni tudják, hogy a ragadozótól most éppen nem kell tartani, mert messze jár.
A vészjelzések módosítására pedig gyakorlatilag ragokat használnak: a franciaországi Rennes egyetemének kutatói megfigyelték, hogy a majmok „oo” utótagot tesznek hozzá a már megszokott, korábban ismert hangokhoz. Így természetesen a jelentés is módosul. A megfigyelések azért páratlanok, mert eddig, mondja Alban Lemasson főemlős-kutató, nem találtak még a ragozásra ehhez hasonló példát az állatvilágban.