-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 40 @Sándorné Szatmári: 41 válaszomhoz kiegészítés ként: Az általános minősítést...2025. 01. 23, 09:51 Ál- és Tudomány
-
Sándorné Szatmári: Nyilván el kell fogadjam a döntéseteket. Megjegyzem az alábbi kérdés, amit a neten olvasta...2025. 01. 21, 09:37 Ál- és Tudomány
-
szigetva: A „post-truth'' értelmetlen hozzászólásokat a továbbiakban is törölni fogjuk.2025. 01. 20, 11:57 Ál- és Tudomány
-
ganajtúrós bukta: @nasspolya: Igen. Utána nem adják meg a felvételinél a plusz pontokat. Azt hiszem B2 valam...2025. 01. 18, 18:57 Ismerjük vagy használjuk?
-
nasspolya: @ganajtúrós bukta: Számít valahol, hogy lejárt-e a 2 év vagy az államilag akkreditáció?2025. 01. 18, 16:18 Ismerjük vagy használjuk?
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A széles sávú internet elterjedtségében és minőségében sem kell szégyenkeznünk, viszont – amit talán meglepő sokak számára – a mobil internet terén a világ élmezőnyének is az elején tanyázunk.
Az Oxfordi Egyetemen működő Saïd Business School az Oviedói Egyetemmel együttműködve a Cisco támogatásával idén októberben harmadik alkalommal jelentetett meg egy összegző tanulmányt, mely a széles sávú internetezés jelenlegi állapotát globális keretek között vizsgálta meg. Ez a tanulmánysorozat abban különbözik a korábbiaktól, hogy egy saját módszertan segítségével a leghangsúlyosabb vizsgálati szempont a széles sávú internet minőségnek elemzése. A felmérés készítői negyven millió, a Speedtest.net adatbázisából származó adatrekordot vizsgáltak meg tavasszal, melyek 72 ország 239 városából, illetve régiójából származtak.(A cikkben szereplő képek a felmérés prezentációjából származnak, olvashatóbb, jobb minőség az alábbi forrásból érhető el.)
Broadband Quality Score III View more presentations from Cisco Systems.
A kutatók kialakítottak egy olyan mérési módszert, mely nemcsak az internet elterjedtségére fókuszál, hanem bizonyos kérdések vizsgálatakor több más paraméter bevonásával együtt egy általános mérőszám segítségével igyekszik olyan információkat szolgáltatni, amelyek a létező rendszerek, kapcsolatok minőségére is rávilágítanak. Az idei felmérés során újra átdolgozták a metodikát, így az internetpenetráció és széles sáv minősége alkotta két fő szempontot kombinálták más tényezőkkel is, összesen 40 egyéb, társadalmi-gazdasági szempontot is figyelembe vettek.
A kutatás egyik alapkérdése volt, hogy vajon a világ mely részein milyen mértékben vannak felkészülve az internetes kihívások megjósolható, rövid-, illetve középtávú kihívásaira.
Amint felvázolják, a közelmúltban és a jelenben a következő fő igényekre kell válaszolnia a netnek: a közösségi hálók, az alacsony minőségű online (stream-) videók megtekintése, minimális mértékű videochatelés, viszonylag kis mértékű fájlmegosztás, alacsony szintű netes tévézés (IPTV). E szolgáltatások használatához a minimális elvárás a legalább 3,75 Mb/s-os feltöltési, az 1 Mb/s-os letöltési sebesség, késleltetési idő esetén pedig a 95 ms. A közeljövőben – sőt ennek jelei már ma is érzékelhetőek – megváltoznak/tak az igények: a közösségi hálózatok megkövetelik majd a videókapcsolatot is (visual networking), az online videók esetében elengedhetetlen lesz a magas, HD-minőség, a ma még csak jórészt a nagyvállalatok számára megfizethető videokonferencia-rendszerek jóval szélesebb körben fognak elterjedni, a fájlmegosztás mértéke jelentősen megemelkedik, emellett az IPTV minőségi követelményei is megnőnek, itt is HD-t kell biztosítani. Ennek kiszolgálására és használatára minimálisan 11,25 Mb/s-os feltöltési, 5 Mb/s-os letöltési sebesség, illetve 60 ms-os késleltetési idő szükséges. A fenti három paraméter alapján számoltak ki egy minősítési indexet (Broadband Quality Score – BQS), majd ezt a pontszámot további paraméterekkel, főképp a penetrációval kombinálva értékelték az egyes országokat, területeket.
Ki készült fel a jövőre?
A felmérés megállapítja, hogy egy átlagos, keveset internetező háztartásban körülbelül havi 20 GB-os forgalmat generálnak mostanában, igényeik kiszolgálásához minimum 2,75 Mb/s-os letöltést biztosító kapcsolat szükséges, míg a magasan digitalizált, e lehetőségeket tudatosabban kihasználó előfizetőnél az adatforgalom körülbelül havi 500 gigabájt, és itt a minimum a letöltésnél 18 Mb/s.
A fő kérdés: vajon hány ország képes már ma is biztosítani ezeket a körülményeket, illetve ki áll készen arra, hogy a folyamatosan növekvő igényeket kielégítse? Az utolsó felméréskor, 2008-ban még csak egy ilyen volt (Japán), de ma már 14 országra igaz, hogy készek felelni a kihívásokra (Dél-Korea, Japán, Lettország, Svédország, Bulgária, Finnország, Románia, Litvánia, Hollandia, Hongkong, Németország, Portugália, Dánia és Izland – megjegyzendő azonban, hogy Lettország, Bulgária, Románia és Litvánia az átlagnál alacsonyabb penetrációs értékkel rendelkezik).
A legtöbbet – nem meglepő módon – Dél-Korea lépett előre pontszámban (az átlagos letöltési sebesség ebben az országban, ahol 100 százalékos a széles sávú ellátottság, egy év alatt 55 százalékkal emelkedett, jelenleg 33,5 Mb/s, a feltöltés drasztikusan, 430 százalékkal nőtt, most átlagosan 17 Mb/s, a késleltetési idő 47 ms), őket Litvánia, Japán és Finnország követi növekedésben. A vizsgált országok több mint fele (38) behozott valamennyit lemaradásából, csökkentve így a „digitális szakadék” mélységét, köztük igen sok fejlődő ország, ahol legalább a városokban tapasztalható az infrastruktúra bővítése.
Az internetpenetrációt tekintve a legnagyobbat az Egyesült Arab Emírségek, Málta, Ciprus, Írország és Görögország lépte előre, a széles sáv elterjedtségét nézve a legdinamikusabban Dél-Korea, Litvánia, az Egyesült Arab Emírségek és Japán fejlődött. A felmérés szerint már 38 olyan város van, amelyik képes a digitális, „okos város” (smart city) elvárásait teljesíteni: a dél-koreai főváros, Szöul érte el a legjobb pontszámot, míg az országok közül Japánban található a legtöbb ilyen város. A mobil széles sáv minősége jelentősen, 10 százalékkal javult globálisan, e tekintetben az éllovasok: Svédország, Dánia, az Egyesült Államok és Spanyolország.
A fejlődés folyamatos és dinamikus
2008 óta a széles sávú szolgáltatás minősége 48%-kal nőtt (egyes országok pedig ennél is jóval nagyobb előrelépést mutattak):
- Nemzetközi szinten az átlagos letöltési sebesség három év alatt 49%-kal nőtt (2008: 3,271 Mb/s, 2009: 4,882 Mb/s, 2010: 5,920 Mb/s)
- Nemzetközi szinten az átlagos feltöltési sebesség három év alatt 69%-kal nőtt (2008: 0,794 Mb/s, 2009: 1,345 Mb/s, 2010: 1,777 Mb/s)
- Az átlagos késleltetési idő 25%-kal, 142 milliszekundumra rövidült. Ez némileg magasabb a 2009-es 140 ms értéknél, azonban még mindig jelentősen elmarad a 2008-ban mért 189 ms értéktől
Magyarország a széles sávú technológia tekintetében az élmezőny végén, a 28. helyen áll.
A kutatók azt is megnézték, hogy a széles sáv fejlettsége és minősége milyen viszonyban áll a tudásalapú gazdaság fejlettségével, teljesítményével. Ehhez a Világgazdasági Fórum által kialakított kategóriákat használták (ennél a vizsgálatnál vették figyelembe a bevezetőben említett több mint 40 egyéb paramétert).
A következő eredményeket kapták:
- Az innovációs gazdaságok listáját Dél-Korea vezeti 157 ponttal
- A hatékonyságon alapuló gazdaságok közül 71 ponttal Bulgária teljesített a legjobban – a lista alján Dél-Afrika végzett 34 ponttal
- A tényezőkön alapuló gazdaságok között az első helyet 38 ponttal Ghána szerezte meg – a mezőnyt itt 5 ponttal Angola zárja
- Az 1. és 2. szint közötti átmenetet képező gazdaságok listáját Katar vezeti 106 ponttal – ebben a mezőnyben Algéria az utolsó 31 ponttal
- A 2. és 3. szakasz közötti átmenetet képező gazdaságok közül 100 ponttal Bahrein szerezte meg az elsőséget, és ezzel a világ vezető széles sávú technológiával rendelkező országai közé került – Oroszország a csoport alján végzett 50 ponttal
Míg egyes országok jó minőségű internetelérést tudtak biztosítani a népesség többségének, addig mások – főként a kevésbé fejlett országok – arra összpontosítottak, hogy elsőként a gazdasági fejlődés kulcsfontosságú központjaként funkcionáló nagyvárosokban építsenek ki magas minőségű széles sávú szolgáltatásokat üvegszálas vagy kábeles technológiák alkalmazásával. Ez különbözik a fejlettebb országok fejlődési útjától, ahol a régi rézvezetékes széles sávú (DSL) technológia fejlesztésébe invesztáltak, hogy a lehető legszélesebb rétegeket lássák el széles sávú hozzáféréssel. Ennek eredményeként több kelet-európai ország, például Litvánia, Lettország, Bulgária, Románia, Csehország és Magyarország, a széles sávú szolgáltatások terén minőségi ugrást tudtak végrehajtani, megelőzve sok, náluk gazdaságilag fejlettebb országot is. Míg azonban ezek a résztvevők magas BQS-pontszámmal büszkélkedhetnek, penetrációs értékeik alacsonyabbak, ami kedvezőtlenül befolyásolja a végső rangsorban elfoglalt helyüket. Bulgária, Katar és Bahrein saját gazdasági csoportján belül vezeti a mezőnyt a széles sávú kapcsolatok minőségét illetően, így könnyedén felveszik a versenyt számos gazdaságilag fejlettebb országgal, sőt gyakran meg is előzik azokat.
Ahol jók vagyunk: mobil széles sáv
A mobil széles sávú technológia minőségét tekintve, ahogy már említettük, világviszonylatban Svédország, Dánia, az Egyesült Államok és Spanyolország vezeti a listát, és itt a kiemelkedő első kettő mögött kialakult szoros versenyben Magyarország a hetedik.
A mobil széles sávú technológia gyenge pontjának számító késleltetés mindössze egy év alatt 1313 ms-ról 724 ms-ra, azaz 45%-kal javult. Az átlagos letöltési sebesség jelenleg 936 kb/s, ami 35%-os javulást jelent a 2009. évi adatokhoz képest, míg a feltöltés értéke 277 kb/s, ami több mint 100%-kal magasabb az előző évi átlagnál.
A mobil széles sávú szolgáltatás minősége sokkal inkább függ az alkalmazott technológiától, mint a vezetékes szolgáltatás esetében. Noha a mobil széles sávú szolgáltatás átlagos minősége jóval a vezetékesé alatt van, a mobil internet felhasználóinak 30%-a már most is 1,3 Mb/s letöltési sebesség (a jelenlegi mobil internetes alkalmazások küszöbértéke) mellett internetezhet.
Emellett, és ez kiváló eredmény, a felhasználók 10%-ánál az átlagos letöltési sebesség 3,75 Mb/s, a feltöltési sebesség kb. 1 Mb/s, a késleltetés pedig már 110 ms alatti.
Még nagyobb meglepetést okozott a tanulmány azon megállapítása, hogy a felhasználók 4%-ánál az átlagos letöltési sebesség 7 Mb/s, a feltöltési sebesség 1,7 Mb/s, a késleltetés pedig már 100 ms alatti.