-
Sándorné Szatmári: @nasspolya: (Hátha ennyi idő után még elolvasod..) -29-ben ezt írtad: ".... mi a pontos kü...2024. 11. 23, 12:47 A nyitás tárgya
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kétségtelen, hogy majd ha tudunk valamit a jelenleg ismertnél korábbi ...2024. 11. 22, 14:33 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 14 "..az állítólagos "ősnyelvről" azért könnyű bármit (és annak az ellenkezőjét...2024. 11. 22, 14:17 Szótekerészeti agybukfenc
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Kérlek, fejezd be a hülyeséget. Egyszer-kétszer talán vicces, de most ...2024. 11. 13, 12:05 Szótekerészeti agybukfenc
-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 12 kiegészítés: -A mai angolban a "kulcs" szó időben csak oda helyezhe...2024. 11. 13, 11:33 Szótekerészeti agybukfenc
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Születésének 110. évfordulója alkalmából Budapesten és Kassán is Márai Sándort ünneplik a hétvégén. Az előadások új kutatási adatokkal is szolgálnak.
Kassától az óceánig címmel pénteken egész napos rendezvény lesz Márai Sándor születésének 110. évfordulója alkalmából a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeumban (PIM); Kassán szombaton és vasárnap lesznek események.
A kassai rendezvény idén a PIM-beli kistestvére lesz, mert Bécsről, Velencéről, Nápolyról a szakértők ugyanazt az előadást tartják, mint ami a PIM-ben elhangzik – mondta Mészáros Tibor, a budapesti program szervezője, a PIM munkatársa, a Márai-hagyaték gondozója.
A múzeumban ez lesz a negyedik Márai-nap, az elsőt 2006-ban tartották. Mindig van központi témája az eseménynek, idén az író olyan városai, ahol élt vagy megfordult.
Csorba László történész, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója Márai nápolyi éveiről fog beszélni.
„Az író 1948 októberétől 1952 áprilisig élt emigrációban a dél-olaszországi városban, nem akart visszatérni Magyarországra. A felesége nagybátyja szerzett nekik lakást Nápoly nyugati részén, a Posillipo-félszigeten. A San Gennaro vére című regényéhez, amelyet Amerikában írt meg, Nápolyban gyűjtötte az anyagot” – emelte ki a főigazgató. Kitért arra, hogy saját kutatásai nyomán bukkant erre a lakhelyre, mert az emléktáblát máshová helyezték. Csorba László arról is szól majd előadásában, miként próbálták titkosszolgálati úton utolérni az írót Magyarországról.
Fried István irodalomtörténész Bécs és Márai kapcsolatát elemzi pénteken a PIM-ben. Az író regényeiben többször megjelenik az osztrák főváros, és nem csak híres regényében, A gyertyák csonkig égnek címűben, amelyet negyven nyelvre fordítottak le. Szintén előadást tart Montresor Nikoletta olasz születésű irodalomtörténész, aki Márai olasz kötődéseiről, Velencéről, Firenzéről és Rómáról értekezik. Greksa Erzsébet, a Márai Sándor Olasz-Magyar Kulturális Társaság Itáliában élő elnöke arról szól majd, hogyan kutatták fel Salernóban az író nyomait felesége nagybátyjának sírjától a kórházig, ahol Márait kezelték. Roman Sorger szlovák irodalomtörténész pedig arról fog beszélni, milyen nagy szerepe volt Márai munkásságának abban, hogy Kassa 2013-ban Európa Kulturális Fővárosa lesz. A PIM előadásait az érdeklődők élőben is követhetik az interneten.
A napokban jelent meg először a Márai összes versét tartalmazó Halotti beszéd című kötet, valamint a Kaland című színművét tartalmazó könyv is; mindkettőt Mészáros Tibor mutatja be pénteken. A Petőfi Irodalmi Múzeumban levetítik az Eszter hagyatéka című filmet és az író életéről szóló dokumentumfilmet, végül 18 órától a Pinceszínház művészei előadják Az igazi című darabot.
A kassai programokról Kollár Péter, a kassai Thália Színház igazgatója elmondta: szombaton a Márai városairól szóló előadások után – amelyeket szinkrontolmácsolással követhetnek a szlovák anyanyelvűek – Bács Ferenc színművész Az én Máraim címmel tart előadóestet. Vasárnap megkoszorúzzák az író szobrát, és a családi házban berendezett Márai-emlékszobában gimnazisták részvételével beszélgetést tartanak.