-
szigetva: @mederi: De elolvastam. Teljesen értelmetlen, amire te is rájönnél, ha nem csak a "mot" és...2022. 05. 23, 21:48 Amikor az értelem legyőzi a nyelvtant
-
mederi: @szigetva: 32 Gondolom nem olvastad tovább az első mondatnál a 31-es bejegyzésemet.. Arról...2022. 05. 23, 21:41 Amikor az értelem legyőzi a nyelvtant
-
szigetva: @mederi: „A ma francia nyelv egyik gondolom ősrégi eleme” Nem gondolni kell, hanem utánané...2022. 05. 22, 09:56 Amikor az értelem legyőzi a nyelvtant
-
mederi: @Egyip Tomi: 29 A ma francia nyelv egyik gondolom ősrégi eleme kimondva a "mo" ami "szó"-t...2022. 05. 22, 08:33 Amikor az értelem legyőzi a nyelvtant
-
Galván Tivadar: Nyugodjék békében :((2022. 05. 21, 10:50 Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész,...
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A kínait tartják a jövő nyelvének az olasz diákok szülei. Ez magyarázza, hogy a gimnáziumok mellett már az általános iskolákban is tanítják, Firenzében pedig már kínai feliratozással vetítettek olasz filmet.
Nem moziban, hanem a Firenze melletti Campi Bisenzióban élő kínaiak előtt tartották a premierjét a Tommaso Cavalli rendezte La marea silenziosa (A csendes tengerár) című filmnek. Ez volt az első olasz film, amely kínai nyelvű feliratokkal mutatkozott be. A kisváros lakóinak huszonkét százaléka Kínából érkezett. Itáliában nem a hivatalosan alig 160 ezres kínai közösség számít a legnépesebbnek, a harmincezernél is több kínai vállalkozás száma viszont felülmúlja minden más etnikai csoportét. Több mint tízezer kínai vállalkozás Lombardia tartományban található.
Talán ez motiválja, hogy a tartomány másfélezer diákja tanul kínaiul. Egész Itália több mint száz gimnáziumában indítottak már kínai nyelvórát: van, ahol fakultatív tárgyként, van, ahol már érettségizni is lehet kínai nyelvből. Az órákat Peking által finanszírozott anyanyelvi tanárok tartják.
2005-ben a vicenzai Pigafetta gimnázium volt a legelső olasz állami iskola, ahol bevezették a kínai nyelvoktatást. Azóta a római Convitto Nazionale gimnáziumban heti kilenc órában tanulnak kínaiul. A kínai megjelent egy torinói és egy velencei általános iskolában, még az alsó tagozatban is.
A bolognai Malpighi gimnázium igazgatója, Elena Ugolini nem követi a divatot. „Pekingben és Shanghajban nem kínaiul, angolul tárgyalnak az üzletkötők. Mi lenne ha az éveket igénylő kínai helyett angolul tanítanánk meg a diákokat?" – tette fel a kérdést a Corriere della Sera napilapnak adott interjúban.