-
ganajtúrós bukta: @Sándorné Szatmári: Szóval nem válaszolsz helyette ezt csinálod: hu.wikipedia.org/wiki/Ign...2025. 07. 02, 00:27 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: @ganajtúrós bukta: Gondolom az átalános relativitás számunkra nyelvi téren érte...2025. 07. 01, 21:08 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
ganajtúrós bukta: @Sándorné Szatmári: Nem válaszoltál a kérdésemre. Mivel magyarázod a videót amit belinkelt...2025. 07. 01, 18:44 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Szinte mindenkinek van keze, lába, fia, lánya; kisebb számok, nap, hol...2025. 06. 30, 13:04 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
-
Sándorné Szatmári: @szigetva: 744 Kiegészítésem: Az "alap szókincs" sem egyértelmű, mert mihez képest alap.. ...2025. 06. 30, 12:57 Mi bizonyítja, hogy a magyar nyelv finnugor?
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.

Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Háromszor nagyobb eséllyel lesznek beszédhibásak azok a totyogósok, akik sokáig cumiznak – állapítja meg egy friss kutatás.
Végre csend lett – könnyebbülhet meg sok anyuka, amikor addig kitartóan üvöltő magzata jóízűen szopni kezdi a szájába dugott cumit. De vajon valóban jót tesznek-e ezzel a szülők?
Egy frissen végzett kutatás tanúsága szerint lehet, hogy a csemetéiket cumival elhallgattató szülők lelki békét nyernek, ám egyúttal a beszédhiba veszélyének is kiteszik gyermekeiket – közli a Daily Mail.
Brit és chilei szakemberek 128 három és öt év közötti gyermek szokásait figyelték meg, akik közül egyesek rendszeresen cumiztak, mások az ujjukat szopták, megint másokat pedig csak anyatejjel szoptattak. Nyelvi teszteket töltettek ki a kicsikkel annak érdekében, hogy megállapítsák, nyelvi fejlődésük megfelelt-e a koruknak.
A kutatócsapat azt a következtetést vonta le, hogy a rendszeres ujjszopók, illetve azok, akik három évnél tovább cumiztak, háromszor nagyobb valószínűséggel fognak szenvedni valamilyen beszédzavartól. Ezzel szemben a legalább kilenc hónapig anyatejjel táplált csöppségek kisebb eséllyel lesznek beszédhibásak.
„Ezek az eredmények egyértelműen azt mutatják, hogy a beszédfejlődésre károsan hat a hosszú ideig tartó cumizás és az ujjszopás, míg az anyatejes szoptatás pozitív hatása újra beigazolódott. Mindazonáltal most még csak előzetes adatokra támaszkodhatunk; a végleges eredmény megállapításához további vizsgálatokra lesz szükség” – figyelmezetet a kutatást vezető Dr Clarita Barbosa, a washingtoni egyetem munkatársa.
A cucli használata régóta vita tárgya a szülők körében. Egyes bébik nagy megnyugvást lelnek benne, főleg, amikor hasgörcs gyötri őket. A fogorvosok viszont határozottan állítják, hogy a cumi deformálja a fogakat, más kutatások pedig arra hívják fel a figyelmet, hogy ez a szokás kivonja a gyereket a családi társalgásokból. Egyes kutatások még a gyermekágyi halállal is összefüggésbe hozták a cumi-használatot.