-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: Kiegészítő vicc: - "Micsoda 'szír szar szertelen hangszeren' süvölt be...2024. 10. 01, 09:16 Ál- és Tudomány
-
Sándorné Szatmári: Arra gondolok a szer szóval kapcsolatosan, hogy a ban/ ben, ról/ ről, tól/ től toldalékok ...2024. 09. 30, 20:30 Ál- és Tudomány
-
Sándorné Szatmári: @cikk: Felmerült bennem a kérdés, hogy miért őrződött meg a magyar nyelvben főleg pentaton...2024. 09. 24, 15:04 Így jutunk a hétről tízre
-
nasspolya: @nasspolya: Akár jogos, akár nem, ennek tükrében még érdekesebb a cikk. Igaz, a lényegi ta...2024. 09. 23, 02:22 Így jutunk a hétről tízre
-
nasspolya: en.wiktionary.org/wiki/Reconstruction:Pr...C3%A4j%C4%87em%C3%A4 A Wiktionary-n egy draftra...2024. 09. 23, 01:04 Így jutunk a hétről tízre
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
Izrael sokszínű „mozaik-kultúrájának” minden szegmensét be kívánja mutatni a pénteken nyíló, oktatási funkciókat is ellátó budapesti Izraeli Kulturális Intézet – közölték az intézmény vezetői szerdai sajtótájékoztatójukon.
„Legfontosabb célunk a magyar kulturális életet gazdagítani egy eddig szinte ismeretlen szegmenssel, az izraeli kultúrával” – szólt az intézmény jövőbeli szerepéről az intézet igazgatója.
Mint Balázs Gábor elmondta, a Paulay Ede utcai Mala Zisser-házban helyet kapó központ hangversenyekkel, kiállításokkal, filmvetítésekkel és klubrendezvényekkel várja majd magyar és izraeli, zsidó és nem zsidó vendégeit.
Izraelbe több mint 160 országból érkeztek bevándorlók Kelet-Európából, Észak-Afrikából, Amerikából és az egykori Szovjetunióból, de az országban nemcsak zsidók, hanem jelentős arab közösség és számos keresztény is él, így az izraeli kultúra egy polifonikus zeneműhöz hasonlítható - jegyezte meg az igazgató, hozzátéve: az intézet a közel-keleti ország kulturális, tudományos életének minden árnyalatát meg kívánja ismertetni látogatóival.
Az Izraeli Kulturális Intézet egyben oktatási központként is működik majd: anyanyelvi tanárok tartanak héberórákat; irodalmi olvasókörök, műfordítói szemináriumok és a kulturális eseményekhez kapcsolódó oktatási programok segítenek közelebb hozni Izrael kultúráját.
Balázs Gábor az intézet alapításának körülményeire is kitért: mint elmondta, az kormányoktól független intézményként jött létre a Szochnut – Jewish Agency for Israel (a diaszpóra és Izrael kapcsolatait ápoló világszervezet), magyarországi intézmények, szponzorok együttműködése és számos önkéntes munkájának eredményeként. Mint hozzáfűzte, az intézet pénzügyileg is „több lábon áll”; működését független kuratórium felügyeli.
Újságírói kérdésre válaszolva az igazgató közölte: a kulturális központ nyílt, befogadó intézményként kíván működni, és nem foglal állást politikai kérdésekben.
Natan Sharansky, a Szochnut igazgatótanácsának elnöke megemlékezett arról, hogy ő maga a szovjet diktatúra börtönében értette meg saját identitását, és így vált igazán képessé arra, hogy ne csak a zsidóság, hanem a például a litván katolikusok, az örmények, az ortodoxok vagy a muszlim népek jogaiért is harcoljon a Szovjetunióban. A látogatók az intézeten keresztül erősebb magyar polgárrá is válhatnak – fogalmazott.
A budapesti Izraeli Kulturális Intézet a legkiválóbb példája a Szochnut programjának: a helyi zsidó közösségeket nem irányítani, hanem támogatni, erősíteni szeretnék – emelte ki Natan Sharansky.
Az intézet pénteken a magyar származású izraeli karikaturista, Dosh kiállításával nyitja meg kapuit a közönség előtt, majd szombat este Hillel Zori világhírű izraeli csellóművész ad koncertet Balog József és Grego (Földvári Gergely) zongoraművészekkel együtt.