-
Sándorné Szatmári: @Sándorné Szatmári: 30 Talán a "hülye bulldog" is megfelelne a "bántalmazás, kegyetlenkedé...2024. 11. 08, 11:35 „Mert nincs rá szó, nincsen rá...
-
ganajtúrós bukta: Utána néztem! VAN rá szó! Sikanéria, sikán, sikanírozás. Igaz a szlovákiában élő magyarok ...2024. 11. 07, 23:54 „Mert nincs rá szó, nincsen rá...
-
ganajtúrós bukta: @Sándorné Szatmári: Nyilván nem úgy vannak bizonyítva a nyelvészeti összefüggések és törvé...2024. 11. 06, 19:49 Hat tévhit a magyar nyelvről
-
szigetva: @Sándorné Szatmári: Persze. Csakhogy a nyelvészek a nyelvekkel foglalkoznak. Téged azért n...2024. 11. 05, 21:00 Hat tévhit a magyar nyelvről
-
Sándorné Szatmári: @ganajtúrós bukta: Érdemes elolvasni.. mersz.hu/dokumentum/matud__312 ..Tapasztalat az, ho...2024. 11. 05, 20:38 Hat tévhit a magyar nyelvről
Kálmán László nyelvész, a nyest szerkesztőségének alapembere, a hazai nyelvtudomány és nyelvi ismeretterjesztés legendás alakjának rovata volt ez.
- Elhunyt Kálmán László, a Nyelvész, aki megmondja
- Így műveld a nyelvedet
- Utoljára a bicigliről
- Start nyelvstratégia!
- Változás és „igénytelenség”
Kálmán László korábbi cikkeit itt találja.
Ha legutóbb kimaradt, most itt az új lehetőség!
Ha ma csak egyetlen nyelvészeti kísérletben vesz részt, mindenképp ez legyen az!
Finnugor nyelvrokonság: hazugság
A határozott névelő, ami azt jelenti, hogy ‘te’
Az oroszok már a fejünkön vannak!
A húsvéti ünnepkörhöz kapcsolódó népszokásokkal és hagyományokkal, köztük a birkatombolával, vagy a kókonyakészítéssel ismerkedhetnek meg azok, akik hétvégén a szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeumba látogatnak.
A Skanzen négy tájegységének szinte valamennyi portáján és közösségi terein zajlanak vasárnap és hétfőn a húsvéthoz kötődő események, ahol az ország különböző tájainak népszokásait ismerhetik meg a látogatók hiteles, autentikus környezetben – mondta el az MTI-nek Kecskés Noémi sajtóreferens.
Az idei húsvét különlegességei a birkatombola és a sokszínű mesterségbemutatók, ahol a csuhé-, gyékény-, kosárfonás és a fafaragás mesterségét a Népművészet Mesterei cím birtokosaitól lehet ellesni és megtanulni.
Az oldal az ajánló után folytatódik...
A húsvét egyik legfontosabb kellékéhez, az újjászületést szimbolizáló tojáshoz számos szokás kapcsolódik, így a programok között a „tikmony” is főszerepet kap. A vendégeket húsvéti tojáskereső labirintus várja, ahol megmutathatják rátermettségüket, hiszen egy tojástérkép segítségével kell megkeresniük a jól elrejtett papírból készült hímes tojásokat, amelyek hátoldalán találják a feladatokat. Az állomásokon sorra haladva a húsvéti ünnepkörhöz kapcsolódó játékos feladatokat kell megoldaniuk – sorolta az ünnepi kínálatot Kecskés Noémi.
A számos ügyességi népi játék közül a Magyarországon sok helyen ismeretes tojásgurítás is kipróbálható, a főtéren óriási tojást díszíthetnek ki a látogatók közösen, de megtanulhatják a karcolás, berzselés és írókázás technikáját is. Az érdeklődőknek a megszokott tárlatvezetések során most meg kell találniuk az enteriőrbe elhelyezett „kakukktojást” – hívta fel a figyelmet a sajtóreferens.
A jellegzetes húsvéti ételek közül ez alkalommal a bárány és a kókonya kerül a középpontba, utóbbiról megtudható, hogy nemcsak a húsvéti megszentelt sonka levében főtt tojást jelenti, de egy jellegzetes moldvai, húsvétra sütött, túróval és tojással töltött étel is.
A fesztiválszínpadon egymást váltják a népzenei produkciók és a gyermekeket szórakoztató előadások, és megtekinthető még az Erdély virágai, A vasút fénykora és a halasi csipkét bemutató kiállítás. A Skanzen templomaiban, hétfőn a hívek ételszenteléssel egybekötött római katolikus szentmisén és úrvacsorával egybekötött református istentiszteleten is részt vehetnek.